בהלת השפעת: עלייה במספר המתחסנים

עקב התפרצות נגיף שפעת החזירים, בקופות החולים דיווחו היום על זינוק במספר הפונים להתחסן. מאז דווח על פטירתה של אישה שלקתה במחלה ועל אשפוזם של אזרחים נוספים - חלקם במצב קשה - הגיעו אלפים לקופות החולים, שנערכו במיוחד. רק 18% מהאוכלוסיה מחוסנת נגד שפעת

עלייה במספר המבקשים להתחסן (חדשות 2)

נלחמים בשפעת: אלפי בני אדם הגיעו מאז אתמול בשעות אחר הצהריים והבוקר (שישי) להתחסן נגד שפעת בקופות החולים ברחבי הארץ - זאת עקב התפרצות נגיף שפעת החזירים ומקרה מוות ראשון בישראל לעונת החורף שנרשם אמש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

מקופת החולים "מכבי" נמסר כי אלפי בני אדם הגיעו להתחסן הבוקר - זאת למרות שבקופה לא ניתנים חיסונים בימי שישי בבוקר, והעמדות נפתחו במיוחד עבו כל אותם אזרחים שביקשו להתחסן.

אתמול בשעות אחר הצהריים גדשו את סניפי קופת החולים פי 4.5 יותר מתחסנים מביום רגיל - ופי 3 יותר מיום חמישי רגיל בשעות אלה. בסניפים מדגישים כי אין סיבה להיסטריה או חשש, אך פעלו לתגבר את האחיות המחסנות על מנת לספק מענה מהיר ויעיל לציבור.

בקופת החולים "כללית" הגיעו מאז אתמול כ-5,000 איש להתחסן נגד שפעת ובקופה מצביעים על התעוררות בציבור שחלה עקב הדיווחים בכלי התקשורת על התפרצות שפעת החזירים. מאז חודש ספטמבר האחרון, 900 אלף איש חוסנו נגד שפעת - ונכון לאתמול, 17.5% מהאוכלוסייה מחוסנים.

ממשרד הבריאות נמסר כי ידוע להם על 9 חולים קשים, חלקם עם מחלות רקע. "משרד הבריאות שב ומדגיש את החשיבות הרבה להתחסנות כנגד השפעת". במשרד הבהירו כי החיסון נגד שפעת תקף גם לזן שפעת החזירים. "הציבור נקרא להתחסן, בדגש על נשים הרות, ילדים ואנשים עם מחלות רקע", הוסיפו.

אלפים הגיעו להתחסן נגד שפעת (חדשות 2)

בימים האחרונים אושפזו בבתי החולים 14 חולים עם סיבוכים של השפעת. תשעה מהם עדיין מאושפזים במצב קשה, והיתר במצב קל עד בינוני. בין המאושפזים: שלוש נשים בהיריון וילדה בת 4.

אסתר נפטרה משפעת החזירים: "היא לקחה אקמול וחשבנו שזה יעבור"

אתמול נפטרה בבית החולים בילינסון אסתר אריה, תושבת נתיבות בת 52, שסבלה ממחלות רקע - ואובחנה כחולה בשפעת החזירים. בבית החולים הדגישו כי לא חוסנה נגד המחלה וכי סבלה ממחלות נוספות. חולים במצב קשה מאושפזים בבתי החולים הדסה ושערי צדק בירושלים ובית החולים בנהריה.

"פשוט לכו להיבדק ולהתחסן", קרא יהודה אריה, בעלה של אסתר בת ה-52 שנפטרה אתמול כתוצאה מסיבוך של שפעת החזירים. "כשהיא חלתה לפני כארבעה שבועות, היא לקחה אקמול כרגיל והיינו בטוחים שזה יחלוף".

ביומיים שלאחר מכן המצב נמשך, ובני הזוג פנו לבית החולים סורוקה. "התהליך היה יחסית מהיר", סיפר. "היא קיבלה מיד את האנטיביוטיקה לווריד, ופונתה מיד לחדר נפרד ולאשפוז. חשבתי שבכך הסתיים העניין".

אלא שבסוף השבוע שבא לאחר מכן מצבה של אסתר הידרדר. "במוצאי השבת הכניסו אותה לטיפול נמרץ כשהיא מורדמת ומונשמת", אמר. "בראשון בצהריים, הרופאים הגיעו למסקנה שיש לה שפעת חזירים. כלומר לקח להם ארבעה ימים להבין שהאנטיביוטיקה לא משפיעה ושמדובר בסוג הזה של השפעת".

"ביום שלישי בבוקר כבר קראו לנו להיפרד ממנה", שחזר אריה, אלא שאז, בבית החולים סורוקה החליטו להעביר את אסתר לבית החולים בילינסון, ולטפל בה באמצעות מכשיר ה-ECMO ולאפשר לריאותיה להתאושש. "פינו אותה לשם בניידת טיפול נמרץ, אך שם נמשכה ההידרדרות במצבה".