בלעדי | ראש המכון לרפואה משפטית במכתב חריף: "על הפרקליטות להתנצל"

ראש המכון לרפואה משפטית תוקף את הפרקליטות על רקע חקירת רצח ראדה והטענות להטיית חוות דעת של המכון. "שום גורם חיצוני לא יתערב בחוות הדעת שלנו", כתב לעובדיו וקרא למעורבים בדבר לערוך חשבון נפש

"לא תיתכן התערבות חיצונית בחוות דעת של המכון לרפואה משפטית": על רקע פרשת תאיר ראדה והספקות שהעלו שופטי העליון על כלי הרצח, בהם גם שני השופטים שבחרו אמש להרשיע שוב את זדורוב, הגיע לידי חדשות 2 Online מכתב ששלח הבוקר (חמישי) ראש המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, לעובדי המכון - בו הוא מבהיר כי לא תיתכן התערבות חיצונית בחוות דעת של המכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש המכון קורא לפרקליטות לשלוח מכתב התנצלות לד"ר מאיה פורמן-רזניק, זאת לאחר שנמתחה עליה ביקורת קשה על חוות הדעת שלה בפרשת הסכין ששימשה לרצח תאיר ראדה ז"ל. דבריו של ד"ר קוגל מרמזים גם על הטענות להתערבות של הפרקליטות בהשפעה על חוות דעת של המכון לרפואה משפית בתקופתו של יהודה היס, כולל בחקירת רצח ראדה, כפי שעלה בתחקיר "עובדה". 

"המכון לרפואה משפטית הוא עצמאי", הבהיר ד"ר קוגל במכתבו. "דעות המומחים בו תהיינה עצמאיות ולא מוטות, ולא תיתכן שום התערבות חיצונית בחוות דעת, במינויים במכון או בכל שיקול מקצועי כאן. אנחנו כפופים למשרד הבריאות ולא לשום גורם אחר".

"אנחנו נשמור על אובייקטיביות ונאמר אך ורק את חוות דעתנו שלנו בשלמותה", הוסיף ראש המכון. "תפקידנו הוא לסייע לבית המשפט להצדיק את הצודק ולהרשיע את הרשע, ולא 'לתפוס צד' במשפט. שום גורם חיצוני לא יתערב בחוות הדעת ובעדויות שלנו ונמשיך לכתוב אותן במיומנות מקצועית, במוסריות וביושר".

הסכין שבמחלוקת 

המכתב נשלח בין היתר עקב התחקיר שייחשף הערב בתכנית "עובדה", בו נשמעת עדות דרמטית של רופא מתוך המכון לרפואה משפטית שסיפר כי בעוד הדיונים בבית המשפט המחוזי בפרשת ראדה התקיימו, הוא התייצב בפני ד"ר קונסטנטין זייצב, שכתב את חוות הדעת, ואמר לו כי הוא טועה - וכי דווקא חוות דעתה של ד"ר פורמן צודקת. היא אבחנה כי הסכין באמצעותה נרצחה ראדה הייתה סכין משוננת - ולא כפי שטען זדורוב בחקירתו.

בעניינה של פורמן כתב קוגל: "אני רואה בהתייחסות של בית המשפט העליון הבעת אמון והכרה במקצועיות של מאיה ושל המכון. יתרה מזאת, בית המשפט העליון פסל את דרך ההשתלחות בעדים מומחים ואת סגנון ובוטות הביקורת המופנית כלפיהם".

זדורוב בבית המשפט, אתמול (יונתן סינדל, פלאש 90)

ד"ר קוגל ציין כי לדעתו, "ראוי היה שהדבר הראשון שהפרקליטות תעשה היום בבוקר הוא לשלוח מכתב התנצלות והכאה על חטא למאיה פורמן. אילו הרעיון לפסול את מאיה לתפקיד במכון ולחסל את הקריירה שלה היה צולח, מה היה קורה היום אחרי פסק הדין? האם היה אז ניתן להחזיר את הגלגל לאחור? נדמה כי לאור פסק הדין יש מי שצריך לעשות עם עצמו חשבון נפש".

"כל השופטים קיבלו את עמדתה של ד"ר פורמן, זה מקור לגאווה"

"יש לנו סיבה לסיפוק מקצועי וגאווה: כל השופטים (גם אלה שהרשיעו את רומן זדורוב), החליטו לקבל את חוות דעתה של מאיה פורמן שלהב הסכין היה להב משונן", התגאה ראש המכון. "בית המשפט תמך תמיכה מלאה במאיה והביע הערכה לחוות דעתה. בנוסף, ביקר בית המשפט העליון ביקורת נחרצת על הדרך שבה התייחסו למאיה בפסק הדין של בית המשפט המחוזי בנצרת". הוא כמובן הדגיש: "אין להשיג על פסק הדין של השופטים הנכבדים, וכמו תמיד אין אנו מביעים שמחה או עצב על פסק דין כלשהו".

לאחר שנמתחה ביקורת על ד"ר פורמן, שלושת שופטי בית המשפט העליון העדיפו אתמול את חוות דעתה בנוגע לסוג הלהב, ואף מתחו ביקורת על ההחלטה הקודמת ואת הצורה בה התייחסו אליה השופטים, שבין היתר אמרו כי חוות דעתה רשלנית, לקויה, מרובת כשלים ומגויסת לתוצאה. "מן הראוי כי בית המשפט יפגין ויעדן את סגנון הביקורת המופנית על ידו כלפי העד", ציינו השופטים.