אחרי החרם: יין מההתנחלויות ייכלל במדריך יינות חדש

לאחר הפרסום כאן בחדשות 2 לפיו עורכי מדריך היין המוביל בישראל סירבו לסקר במסגרתו יינות שיוצרו מעבר לקו הירוק - שדולת ארץ ישראל בכנסת בשיתוף "ידיעות ספרים" פועלים להוציא לאור מדריך יין חדש שיכלול גם יינות שיוצרו בהתנחלויות. בעלת יקב שלא סוקרה לפני הכתבה: "שמחה לראות שיש שינוי בשטח"

התשובה לחרם: לאחר שחשפנו החודש כי "מדריך היין הישראלי החדש" של יאיר גת וגל זוהר מחרים יינות מיהודה ושומרון, כעת נודע כי יוזמה חדשה פועלת להוציא לאור מדריך חדש - שיכלול את כל היינות, גם את אלה מיהודה ושומרון, זאת לאחר הפרסום בחדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שדולת ארץ ישראל בכנסת, בשיתוף עם "ידיעות ספרים", יוזמת הוצאה מחודשת של הספר "יינות ישראל - מדריך היין המלא", שמהדורתו החדשה תכלול כעת את היינות מהשטחים. ביום שני הבא יתקיים בכנסת "כנס היין הארץ-ישראלי", בנוכחות יו"ר הכנסת, מנכ"ל ידיעות ספרים, וכן יושבי ראש שדולת ארץ ישראל בכנסת הח"כים יואב קיש ובצלאל סמוטריץ'.

ורד בן סעדון, מבעלי "יקב טורא" שלא הוכנס לספר, סיפרה לחדשות 2: "אני שמחה לראות שהעניין עלה למודעות ויש שינוי בשטח וייצא ספר שיכלול את כל יינות ישראל. מאז הכתבה אני מקבלת תגובות רבות. אסור לערבב אג'נדה פוליטית ביין וכל עולם היין סער בגלל הנושא הזה. ברגע שייצא ספר שיכלול את כל היקבים הוא יהיה הכי מקצועי ונכון ויסקר כמו שצריך את תחום היין בישראל". 

ח"כ יואב קיש (ליכוד), יו"ר שדולת ארץ ישראל בכנסת, אמר בתגובה להחלטה: "לא יכולתי לקבל את ההדרה של יקבי יהודה ושומרון ממדריך היינות הארצי. במקום בו מדירים את ההתישבות אנו נגדיל ונאבק למענם בכל דרך אפשרית. אני מודה להוצאת ידיעות ספרים על היושרה המקצועית שגרמה למשימה להיות קלה". קיש היה זה שפנה לידיעות ספרים, וביקש מהם לפרסם את המהדורה החדשה. ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר שדולת ארץ ישראל בכנסת, הוסיף: "אני שמח על ההזדמנות לארח בכנסת יינות וייננים איכותיים מהגולן ומיהודה ושומרון לקראת השקת המהדורה החדשה של ספר יינות ישראל בהוצאת ידיעות ספרים. הרי יהודה ושומרון ורמת הגולן מפיקים יין משובח זה אלפי שנים ובשנים האחרונות חלה תנופה גדולה של כרמים ויקבים שזוכים פעם אחר פעם במדליות ובפרסים עולמיים. רק טיפש יפסיד את ההנאה הצרופה מהיינות הללו בשל חרמות הזויים".

"היין מיהודה ושומרון? הוא לא ייכנס למדריך"

בן סעדון ובן זוגה נתקלו ביחס מפלה רק בגלל שהיקב שלהם נמצא מעבר לקו הירוק. מצוידת בקבלות המתאימות, פנתה ורד לעורכי "מדריך היין הישראלי החדש" שהוא למעשה התנ"ך של חובבי היין, שכולל סקירה של יותר מ-90 יינות ב-40 יקבים שונים. כששוחחה עם אחד מעורכי המדריך, נאמר לה שהיינות שלה לא יופיעו בו - מסיבות פוליטיות.  

בעלת היקב, ורד בן סעדון


אחד מעורכי הספר: "תראי, צר לי לבשר לך, אבל המדיניות שלנו לא השתנתה מהשנה שעברה"
ורד, בעלת היקב: "שזה בעצם אומר שבגלל שאנחנו, כאילו, מהאזור (יהודה ושומרון) הזה, אז זה לא יילך?"
אחד מעורכי הספר: "כן"
ורד, בעלת היקב: "אגב, רמת הגולן כן בפנים?"
אחד מעורכי הספר: "רמת הגולן כן בפנים"
ורד, בעלת היקב: "זאת אומרת שרק יהודה ושומרון לא?"
אחד מעורכי הספר: "כן"

ולא רק ורד נדחתה - גם בעל יקב נוסף בשטחי יהודה ושומרון ששוחח עם אחד מעורכי הספר נתקל ביחס דומה.

אחד מעורכי הספר: "איפה היקב?"
בעל יקב: "בעפרה"
אחד מעורכי הספר: "לצערי אנחנו לא טועמים מיקבים מעבר לקו הירוק"

תעשיית היין ביהודה ושומרון פורחת ומונה יקבים רבים. האזור נחשב אידיאלי לגידול ענבים, ובעלי יקבים באזור אף זכו בפרסים יוקרתיים בתחרויות בינלאומיות. יועץ היין גל זוהר ויאיר גת, מבקר היין של "ישראל היום" הם עורכי הספר, שנחשבים למומחים בתחום היין. הם אמנם לא מכניסים יינות מעבר לקו הירוק למדריך שלהם, אך גם הם לא מטילים ספק באיכות היין.

התנ"ך של היין בישראל - בלי יין מהשטחים


אחד מעורכי הספר: "אלה יינות מצוינים וזה אזור נפלא ואתם עושים אחלה עבודה והכל, אבל את יודעת, עם כל המסביב - אז זה שם אותנו במצב הבעייתי הזה"
ורד, בעלת היקב: "הבנתי. ואין שום סיכוי שאם נעשה פגישה זה ישתנה או משהו כזה?"
אחד מעורכי הספר: "קשה לי להאמין"
ורד, בעלת היקב: "ואני ככה מתבאסת שבגלל שאנחנו כאילו מעבר לקו אז לפסול אותנו מלהיכנס לספר"

אחד מעורכי הספר, יאיר גת, מסר אז בתגובה בשיחה עם חדשות 2 Online: "מדובר בפרויקט אישי, שלא ממומן על ידי אף אחד וזכותנו המלאה לבחור מי ישתתף בו ומי לא ישתתף בו ובחרנו לא להכניס יינות מהשטחים. למה? כי אנחנו חושבים שזה לא נכון".

סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, גינתה בחריפות את תופעת החרם: "כשמדינת ישראל יוצאת למאבק נגד חרמות מאירופה גורמים מבית שמחרימים מוצרים ישראליים מייצרים דה לגיטימציה למדינת ישראל. גורמים שעושים פעולות כאלה פועלים כסוכנים של התעמולה הפלשתינית נגד ישראל ויש לגנות ולהוקיע תופעות חמורות של חרם מבית".