מבט מקרוב על השבועות הסוערים ב"שוברים שתיקה": "לא נתפשר על האמת שיוצאת מפינו"

בשבועות האחרונים ליווה צוות חדשות 2 את פעילי "שוברים שתיקה", בימים הסוערים בתולדות הארגון: מביטול כנס דרך מסע ההסתה נגד הנשיא ריבלין ועד האיסור לקחת חלק בפעילויות צה"ל ומערכת החינוך. כך התנהלה המערכה נגד הארגון - שמצהיר כי הוא מוכן לשלם מחיר: "זו סתימת פיות, אין לנו ברירה"

לפני שלושה שבועות התחלנו ללוות את ארגון "שוברים שתיקה". לא ידענו שהתקופה הזו תהיה אחת הסוערות בחיי הארגון הזה, שבסופה יודיעו השרים יעלון ובנט שהם אוסרים על צה"ל ומשרד החינוך לקיים כל פעילות עם הארגון. זהו סיפורו של ארגון אחד שנוי במחלוקת אבל מדובר גם בסיפור גדול יותר, שאולי מבשר משהו על העתיד לבוא: זה השיעור שאסור עכשיו ללמד בבתי הספר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פעילי הארגון התכוננו למפגש הסברה בבאר שבע, שאמור היה להתקיים בפאב בעיר. ברקע פעלו אנשי ימין לביטול המפגש הזה, וזה כלל גם קללות ואיומים. "לא הייתה אלימות, היה מקסימום טוקבקים ברשת, כולל איומים", טוען שי גליק, פעיל ימין שניצח על המאבק בכנס. גליק הגיש תלונה נגד חבר "שוברים שתיקה" באשמת בגידה, וזכה לכינוי "הצנזור". "מבחינתי הם לא צריכים להופיע בשום מקום במדינה הזאת", הוא אומר. גליק הפעיל לחץ על בעלי הפאב המארח בבאר שבע וקרא לאנשים להתגייס ולבוא להפגין מחוץ למקום.

צו מניעה גרם לביטול הכנס בבאר שבע, ובמשטרה טענו כי היה סיכון ממשי לקיים את האירוע. "זה לתת לטרור לנצח", אומר דובר "שוברים שתיקה" אחיה שץ, "מפחידים אנשים מלהגיע למקום". המפגש פוצל לשלוש דירות בבאר שבע ואת ההודעה עליו העבירו רק בטלפונים.

המפגש שפוצל לדירות בבאר שבע (חדשות 2)

כך עלו הלהבות נגד הארגון

ביום חמישי שעבר פתח גליק במסע לחצים על מערך הדוברות של הנשיא ראובן ריבלין, במטרה לבטל את השתתפות הנשיא בכנס "הארץ" בניו יורק, בו לקחו חלק גם "שוברים שתיקה". למרות הלחץ, שהופעל גם מצד קבוצת קציני מילואים ובראשם עמית דרי, הנשיא לא ביטל את השתתפותו. בעקבות זאת נפתח נגדו קמפיין תחת הכותרת "ריבלין ביזה את מוסד הנשיאות וירק בפרצופם של חיילי צה"ל". במקביל עלו הלהבות נגד "שוברים שתיקה".

ממש כמו בתכנית ששרטטו גליק ודרי בשבוע שעבר, הכל קרה כמתוכנן. "מטרתנו למנוע את שיתוף הפעולה של משרדי הביטחון והחינוך עם ארגון 'שוברים שתיקה'", אמר אז דרי, וגליק מצידו אמר: "זה ייקח כמה ימים או שבועות אבל בסופו של דבר הם יהיו מחוץ לגבולות צה"ל".

"אנחנו משלמים מחיר על האמת". נובק (חדשות 2)

ביום שני הודיע שר הביטחון כי אנשי הארגון לא יופיעו יותר בפני חיילי צה"ל. ביום שלמחרת הודיע שר החינוך בנט שתיאסר גם כניסתם לבתי ספר. מדובר בארגון היחיד אי פעם שהופעלו נגדו אמצעים כאלה, אומרים במשרדי הביטחון והחינוך.

"זו סתימת פיות, זו דרך מצוינת להבטיח שאנשים יפחדו לדבר, יפחדו להעביר ביקורת, שחיילים שיחזרו מהשטחים באמת יסתמו את הפה", אומרת מנכ"לית הארגון יולי נובק. "אבל אנחנו לא נתפשר על האמת שיוצאת לנו מהפה. אנחנו משלמים על כך מחיר. אם זה שווה את זה? אין לנו ברירה".