זעם בימין על מחרימי יין מהשטחים: "סוכנים של התעמולה הפלסטינית"

חשיפת חדשות 2 Online על החרמת יין מההתנחלויות במדריך היין הנחשב בארץ מעוררת זעם בימין. סגנית שרת החוץ חוטובלי מאשימה את המחרימים בדה לגיטימציה של ישראל, במועצת שומרון מאיימים לנקוט נגד העורכים בהליכים משפטיים: "קוראים לאזרחים לתמוך בנו ולרכוש יין מהשומרון"

סערת היין מחוללת זעם בימין: לאחר שנחשף הערב (שלישי) כאן בחדשות 2 Online כי עורכי "מדריך היין הישראלי", שנחשב ל"תנ"ך" של עולם היין בארץ, מסרבים להכליל בו יינות שיוצרו ביהודה ושומרון - במשרד החוץ זועמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, גינתה בחריפות את התופעה: "כשמדינת ישראל יוצאת למאבק נגד חרמות מאירופה גורמים מבית שמחרימים מוצרים ישראליים מייצרים דה לגיטימציה למדינת ישראל. גורמים שעושים פעולות כאלה פועלים כסוכנים של התעמולה הפלשתינית נגד ישראל ויש לגנות ולהוקיע תופעות חמורות של חרם מבית".

לדבריה של סגנית שרת החוץ הצטרף גם סגן יו"ר הכנסת, ח"כ אורן חזן: "אין לי ספק ש "מדריך היין הישראלי" שכבר החל בתהליך החזרה בתשובה כשהכיר ברמת הגולן כחלק ממדינת ישראל, יחזור בתשובה שלמה ולו רק בגלל היין הבינלאומי המעולה שמיוצר ביו"ש שכידוע גם הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

במועצת שומרון מאיימים: ננקוט בצעדים משפטיים

בעקבות הפרסום בחדשות 2, במועצת שומרון הצהירו כי הם מתכוונים לבחון צעדים משפטיים נגד עורכי הספר. "הספר הזה אינו ראוי להתייחסות רצינית אם כותביו מוציא יקבים מסוימים מתוכו מסיבות פוליטיות ולא מתוך שיקולים מקצועיים", אמר ראש המועצה, יוסי דגן. "נבחן צעדים משפטיים ותביעות לפי חוק החרם".

האזינו לשיחות עם עורך מדריך היין (צילום: יונתן סינדל, %)


"מצער מאוד לגלות, שבתוך עמנו, יושבים אנשים, שגם בשעה הקשה הזו, בה כולנו מתמודדים עם פיגועי הטרור, ממשיכים להשמיץ ולנסות לפגוע בבעלי העסקים ביהודה ושומרון מתוך איזו הזיה שזה מה שיביא את השלום".

"השנאה הזו מעידה כאלף עדים על מי שעומדים מאחוריה. האיחוד האירופי יכול להיות גאה, יש לו פה כמה חברים נאמנים", הוסיף דגן וקרא לאזרחי ישראל להילחם בחרמות - ולרכוש מתוצרת השומרון.

"זכותנו המלאה לבחור אילו יינות ייכנסו ואילו לא"

בהקלטות שחשפנו הערב, נשמעת ורד בן סעדון שהקימה יחד עם בן זוגה ארז לפני 13 שנים את היקב "טורא" ברחלים שבשומרון, משוחחת עם אחד מעורכי "מדריך היין הישראלי החדש". בשיחה הוא נשמע אומר לה שהיינות שלה לא יופיעו בו - מסיבות פוליטיות:  

אחד מעורכי הספר: "תראי, צר לי לבשר לך, אבל המדיניות שלנו לא השתנתה מהשנה שעברה"
ורד, בעלת היקב: "שזה בעצם אומר שבגלל שאנחנו, כאילו, מהאזור (יהודה ושומרון) הזה, אז זה לא יילך?"
אחד מעורכי הספר: "כן"
ורד, בעלת היקב: "אגב, רמת הגולן כן בפנים?"
אחד מעורכי הספר: "רמת הגולן כן בפנים"
ורד, בעלת היקב: "זאת אומרת שרק יהודה ושומרון לא?"
אחד מעורכי הספר: "כן"

יועץ היין גל זוהר ויאיר גת, מבקר היין של "ישראל היום" הם עורכי הספר, שנחשבים למומחים בתחום היין. הם אמנם לא מכניסים יינות מעבר לקו הירוק למדריך שלהם, אך גם הם לא מטילים ספק באיכות היין.

אחד מעורכי הספר: "אלה יינות מצוינים וזה אזור נפלא ואתם עושים אחלה עבודה והכל, אבל את יודעת, עם כל המסביב - אז זה שם אותנו במצב הבעייתי הזה"
ורד, בעלת היקב: "הבנתי. ואין שום סיכוי שאם נעשה פגישה זה ישתנה או משהו כזה?"
אחד מעורכי הספר: "קשה לי להאמין"
ורד, בעלת היקב: "ואני ככה מתבאסת שבגלל שאנחנו כאילו מעבר לקו אז לפסול אותנו מלהיכנס לספר"

התנ"ך של היין בישראל - בלי יין מהשטחים

אחד מעורכי הספר, יאיר גת, מסר בשיחה עם חדשות 2 Online בתגובה: "מדובר בפרויקט אישי, שלא ממומן על ידי אף אחד וזכותנו המלאה לבחור מי ישתתף בו ומי לא ישתתף בו ובחרנו לא להכניס יינות מהשטחים. למה? כי אנחנו חושבים שזה לא נכון".