ההצעה המפתיעה של המרפאה למועמדת לעבודה: "תגידי שאת גלינה ותעבדי בשבת"

תושבת הדרום שרצתה לעבוד בסופי השבוע במרפאת חירום של רשת "טרם" נתקלה בהבהרה לא צפויה: במרפאה הסבירו לה כי לכאורה אסור לה לעבוד במרפאה בסופי השבוע משום שהיא יהודייה, וכדי שתוכל לעבוד שם בכל זאת היא תצטרך להתחזות לאישה רוסייה. רשת "טרם" בתגובה: "במידה שהמקרה אכן אירע, הוא אינו משקף את מדיניות הרשת"

גלי, תושבת הדרום, בסך הכל רצתה להשלים הכנסה בשישי ובשבת ופנתה למרפאת "טרם" הקרובה למקום מגוריה. אלא שאז לטענתה, הציעו לה לשקר על מנת שתוכל להשתלב בעבודה בסופי השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי בדיקה עם מספר רב של סניפי רשת מרפאות החירום, עולה שפקידי קבלה המועסקים בשישי ובשבת - אינם יהודים. "זה רק ערבים ורוסים", אמר לנו אחד הנציגים. "גם אני רציתי לעבוד וחסמו אותי".

חשוב לציין כי חוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי עבור עובד יהודי תכלול המנוחה השבועית את יום שבת. סעיף 9 לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי העסקת עובד בימי המנוחה השבועית הינה אסורה, כל עוד היא לא הותרה לפי סעיף 12 לחוק. סעיף זה מאפשר התרת העסקת עובד ביום המנוחה, בהתאם להיתר מיוחד.

"טרם": "המקרה אינו משקף את המדיניות"

כשגלי ביררה על אפשרות התעסוקה, נאמר לה אף אחד לא בודק באמת בנוגע לזהותה - ואף הציעו לה פשוט לשקר. "את תוכלי להגיד אם שואלים אותך שקוראים לך גלינה, תחשבי על זה אם את רוצה את זה". היא חשבה על זה - והחזירה תשובה שלילית. לדבריה, הצורך לשקר בכדי להתקבל לעבודה לא נראה לה הגיוני. אלא שמספר ימים לאחר מכן היא חזרה לסניף. "זו החלטה שלך ואני אגיד לך את האמת יש איזה קושי", אמרה לה נציגת הסניף. "שתי הפקידות שנמצאות כאן בסופי שבוע הן רוסיות ואי אפשר להתבלבל גם מבחינת מבטא, המראה והכל", אמרה הנציגה בשיחה מוקלטת.

מרשת מיוני "טרם" נמסר בתגובה: "רשת 'טרם' מעסיקה עובדים ללא כל הבדל דת, גזע ומין. עובדי מנהל יהודים אינם מועסקים בשבתות, ומתבצעת בקרה בנושא. המקרה המתואר אינו מוכר לנו, ובמידה שאכן אירע, הוא אינו משקף כלל את מדיניות הרשת".