הופנה לקורס לעולים בשל צבע עורו?

רועי דגו נולד בחיפה לשני הורים שעלו לישראל מאתיופיה באמצע שנות ה-80. הוא שואף להתגייס לחטיבת הצנחנים כמו אביו, ואף עומד בכל התנאים לכך: פרופיל קרבי וגם קב"א ודפ"ר גבוהים. אז למה הופנה לקורס לעולים חדשים? "לצבא לא אכפת כמה אתה רוצה לתרום, אם אתה שחור - אתה פסול". צה"ל: הדבר נעשה בשוגג, מצרים על כך

"אף אחד לא יכול להבין את ההשפלה" (פייסבוק)

למה יליד הארץ נשלח לקורס לעולים חדשים? רועי דגו בן ה-17 מתכונן כבר חודשים לגיוסו הצבאי, כמו מרבית הצעירים הישראלים. "ממש במקרה נכנסתי לאתר 'עולים על מדים', ושמתי לב שמשהו התעדכן בקיוסק האישי שלי, והופתעתי לגלות שזה תאריך הגיוס", כתב דגו בפוסט שפירסם בפייסבוק. "נבהלתי - תאריך הגיוס החדש היה לא קרבי, בעוד אני, עם פרופיל 97 וללא אף סעיף פוסל, רוצה מאוד להתגייס לקרבי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"התקשרתי למוקד, ואחרי כמה שניות ענתה מוקדנית. הסברתי שתאריך הגיוס שלי לא קרבי, והיא אמרה שתבדוק", כתב דגו. "עברו כמה שניות, והיא אמרה שתאריך הגיוס שלי לא קרבי בגלל שאני מתגייס לקורס לעולים חדשים". לדברי דגו, האמין כי ברגע שיסביר שאינו עולה חדש אלא נולד בישראל, הבעיה תיפתר - אך לא כך היה. "התגובה שלה הייתה מעליבה: 'בסדר, תתגייס לקורס ואז תהיה קרבי כמו כולם, זה לא סיפור'. וואו, פשוט וואו."

דגו נולד בחיפה לשני הורים שעלו לישראל מאתיופיה באמצע שנות ה-80. אביו שירת כלוחם בחטיבת הצנחנים ואמו כמורה חיילת. לשמחתו של דגו, הצליח להגיע ליעדים הגבוהים שקבע לעצמו בדרך לשירות צבאי קרבי בחטיבת הצנחנים: פרופיל קרבי מושלם, בשילוב קב"א 55 ודפ"ר 70. הדרך לשירות משמעותי, ואולי אף לפיקוד ולקצונה, נראתה סלולה - עד השינוי המפתיע.

"למה אני צריך להוכיח למדינה שמגיע לי יחס שווה?"

"אף אחד לא מסוגל להבין את ההשפלה", כתב דגו, "אני ילד רגיל, בן 17, מדריך בתנועת נוער, תלמיד טוב מאוד. אין מצב שאף אחד יוריד לי את הראש בגלל שאני שחור". לדבריו, אף התבקש לשלוח לצה"ל צילום צעודת זהות או כל מסמך אחר שיוכיח כי נולד בישראל. "למה לעזאזל אני צריך להוכיח למערכת ולמדינה שאני מוכן לתת את החיים שלי למענה שנולדתי בארץ, שמגיע לי יחס שווה לזה של החברים הלבנים שלי?", תהה דגו.

דגו. מלוחם לקורס לעולים (פייסבוק)

לדברי רועי, "לצבא לא אכפת כמה אתה רוצה לתרום, לשרת שירות משמעותי - אם אתה שחור, אתה פסול. כן, יש אפליה במדינה כלפי אתיופים". דגו סיים את הפוסט בבקשה מחבריו להפיץ את דבריו: "תשתפו, תשנו. משהו במדינה הזו צריך להשתנות". חבריו של דגו ועוד רבים אחרים נענו לקריאה, והפוסט זכה לכמעט 1,600 שיתופים ויותר מ-4,300 לייקים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "קורס מולדת אליו משובץ המלש"ב מיועד לעולים חדשים בעלי נתוני גיוס ומאפיינים ייחודיים ולפיכך שיבוצו לקורס אינו רלוונטי ונעשה בשוגג, ואנו מצרים על כך. המלש"ב עתיד להתגייס לתפקיד לחימה בשנת 2017 ובמהלך השבוע הבא ייפגש עם גורמי הגיוס בכדי להבהיר את עניינו. ככלל, יוצאי אתיופיה משובצים בצה"ל בכל התפקידים ומתגייסים בשיעורי גיוס גבוהים, שיבוצם נעשה על בסיס מדיניות המבטלת בידול ומאפשרת שילוב מיטבי בשירות משמעותי. הקורס הייעודי ליוצאי אתיופיה המיועדים לתפקידי לחימה אינו קיים עוד בצה"ל ואלו מתגייסים ישירות ליחידות הלוחמות".