המדיניות המפלה בדרך להר הבית

במשטרה טוענים שאינם מבצעים הבחנה בין חילוניים לדתיים שמבקרים בהר הבית – אך בדיקת חדשות 2 חושפת תמונה שונה: במקום שבו צעיר חילוני מורשה לסייר ללא מגבלות, חובש כיפה נדרש לבידוק קפדני וליווי צמוד

הסטטוס קוו בהר הבית אמנם אוסר על יהודים להתפלל במתחם, אך האם ישנה אפליה בין חילוניים ודתיים שמבקרים במקום? בדיקת חדשות 2 מגלה יחס מפלה של המשטרה כלפי המבקרים הדתיים, שנדרשים להיות תחת פיקוח וליווי משטרתי צמוד, בעוד המבקרים החילוניים מסתובבים בחופשיות ברחבי המתחם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תחקירן חדשות 2 חמוש במצלמה נסתרת, שהגיע לכניסה להר הבית לבוש כחילוני, עבר בדיקה ביטחונית קצרה בלבד. לאחר הבידוק נאמר לו על ידי השוטרים כי הוא "רשאי לבקר בכל המתחם, למעט המסגדים". גם סטודנטית חילונית שתיעדה את כניסתה הורשתה להסתובב באזור ללא כל פיקוח או ליווי של המשטרה.

במשטרה טוענים שאין כל הבחנה בין מבקרים חילוניים לדתיים ושכולם מורשים לעלות להר באותם התנאים, אך בפעם השנייה בה הגיע התחקירן לבידוק הביטחוני, הפעם לבוש כאדם דתי, הוא קיבל כבר יחס אחר. השומרים בכניסה אמנם זיהו כי נכנס פעם נוספת ובלבוש אחר, אך הם הודיעו לו כי אם ברצונו להיכנס להר הבית עם כיפה עליו לעשות זאת בליווי של המשטרה.

ליווי משטרתי צמוד. הר הבית (רויטרס)

משטרת ירושלים: "אוכפים את החוק באופן שוויוני"

כניסה נוספת להר בלבוש דתי דרשה בידוק ביטחוני קפדני וליווי משטרתי צמוד ברחבי המתחם. למבקרים הדתיים לא התאפשר להסתובב בחופשיות כפי שניתן למבקרים החילוניים, ואפילו קצב ההליכה נקבע על ידי השוטרים.

ממשטרת ירושלים נמסר כי "אין הבדל בבידוק, בחופש התנועה ובשאר הנהלים בין תיירים ליהודים. משטרת ישראל אוכפת את החוק באופן שוויוני, ללא הבדלי דת, גזע ומין. בהקשר להר הבית, אנחנו משקיעים מאמצים ומשאבים רבים לשמירת הסטטוס קוו הקיים ובמטרה לאפשר את הביקורים, ופועלים בנחישות וללא משוא פנים כלפי כל מי שמנסה לפגוע בסטטוס קוו, להפר את הסדר או לפגוע בשמירת שלום הציבור בהר".