ביקשה להוסיף שם משפחה שלישי - וסורבה

משרד הפנים דחה את בקשתה של תושבת השרון להוסיף שם משפחה שלישי, זאת לאחר שסירבה לוותר על שמות המשפחה מנעוריה ומנישואיה הראשונים. במשרד הפנים טוענים כי הדבר מנוגד לחוק השמות. העותרת: "ג'ודי ניר מוזס שלום מחזיקה בשלושה שמות". מרשם האוכלוסין: "מדובר בטעות"

אילוסטרציה (חדשות 2)

תושבת רמת השרון עתרה באחרונה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד משרד הפנים, זאת לאחר שבקשתה להוסיף שם משפחה נוסף לשניים שבהם היא מחזיקה – נדחתה בנימוק כי הדבר מנוגד לחוק. גם טיעוניה לכך שרעיית שר הפנים המכהן נושאת בשלושה שמות משפחה לא הועילו לה בדרישתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעתירה שהגישה באמצעות עו"ד גלי עציון, היועצת המשפטית בארגון "נעמת", ועו"ד עמית חרחס הסבירה העותרת הילה מדינה רפפורט כי שם משפחתה מנעוריה היה מדינה, ומאז שנישאה בשנת 2003 נוסף לה גם שם משפחתו של בן זוגה דאז, רפפורט. גם לאחר שהתגרשו ביקשה העותרת לשמור את שם המשפחה שקיבלה מנישואיה, מאחר ולא רצתה לגרום לתחושת ניכור בקרב ילדיהם המשותפים. בשנת 2013 התחתנה העותרת בשנית, ובתוך כך ביקשה לשמור על שני שמות המשפחה הקיימים.

כעבור מספר שבועות קיבלה העותרת פניה טלפונית מלשכת רישום אוכלוסין שבמשרד הפנים בהרצליה, לשם פנתה, והוסבר לה כי בקשתה להוסיף שם משפחה שלישי נדחית משום שחוק השמות אוסר על רישום שלושה שמות משפחה. גם ממונה במשרד שעמו שוחחה העותרת לא סיפק תשובה שונה ודחה את בקשתה.

בעתירה שהגישה הביעה העותרת את מורת רוחה מכך שהמשרד הממונה מאלץ אותה לוותר על אחד משמות משפחתה, שלכל אחד מהם תפקיד בשמירה על זהותם של ילדיה מנישואיה הקודמים והנוכחיים. לשם ביסוס טענתה, ציינה העותרת את רעיית שר הפנים, ג'ודי ניר מוזס שלום שמורשית מסיבה שאינה ברורה לחרוג מן התקנות האמורות ולשאת את שלושת שמות המשפחה בגאון. בתגובה נאמר לה כי הדבר אושר בטעות ונותר ללא שינוי.

עוד ציינה העותרת באמצעות עורכי דינה כי העתירה אינה עוסקת רק בעניינה הפרטי, אלא בזכותו הבסיסית של כל אזרח לבחור את שמו באופן שישקף את סיפור חייו ואת קשרי משפחתו. לדברי עו"ד גלי עציון, "הזכות לשם היא זכות בסיסית. המדינה לא יכולה למנוע מאדם לשאת יותר משני שמות. ברור גם שהתופעה פוגעת בעיקר בנשים, שמטבע הדברים הן אלה שמשנות שם משפחה בנישואים. חמורה במיוחד העובדה שהמדינה מאפשרת את הרישום באופן סלקטיבי ומפלה במקרים מסוימים לאנשים מסוימים, מסיבות השמורות עמה".

מרשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים נמסר בתגובה: "לפי החוק כיום בישראל, ניתן לרשום עד שני שמות שונים כשם משפחתו של אדם. החוק אינו מאפשר רישום של 3 שמות כשם משפחה ועובדי רשות האוכלוסין וההגירה כפופים לחוק זה, כמו לשאר חוקי מרשם האוכלוסין. מכיוון ששם משפחתה של גב' מדינה רפפורט מורכב משני שמות, לא ניתן להוסיף שם נוסף. תשובה מפורטת בנושא תימסר במסגרת ההתדיינות המשפטית".