רוני אלשיך נכנס לתפקיד מפכ"ל המשטרה: "לא חלמתי שאהפוך למפכ"ל"

אחרי המועמד שנפסל והרגל שנשברה, רוני אלשיך מהשב"כ נכנס לתפקיד מפכ"ל המשטרה. "אזרחים מהשורה מזהים את פני לאחר שהוסרו הפיקסלים ומאחלים לי הצלחה", סיפר בנאום ראשון מלא הומור. צפו בנאום

מדדה על רגל אחת, נכנס הבוקר (חמישי) המפכ"ל המיועד רוני אלשיך ללשכת ראש הממשלה לטקס קבלת הפנים והענקת דרגות רב ניצב. בלשכה התכנסו בהתרגשות בכירים בצמרת המשטרה, בני משפחתו של אלשיך, שבעת ילדיו ושבעת נכדיו, שרים בממשלה ובכירים במערכת הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ניצב בנצי סאו, שכיהן כממלא מקום המפכ"ל עד כניסת אלשיך, חיבק אותו בחמימות בעת שהעביר לו את דגל המשטרה. ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים גלעד ארדן ענדו לאלשיך את דרגות הרב ניצב החדשות שלו.

עם קבלת הדרגות נשא אלשיך את הנאום הראשון שלו. ואלה הדברים המלאים:

"אדוני ראש הממשלה, השר לביטחון הפנים, סגל הפיקוד של המשטרה ועמיתי ראשי הארגונים, חברים וידידים משני הארגונים ובני משפחתי.

"לפני שעה קלה נשבעתי לשוטר וקצין כשוטר במשטרת ישראל. הקביים הן לא חלק מהטקס. לקחתי כנראה יותר מידי ברצינות את האמרה 'תשבור רגל', או שבורא עולם הבטיח את כניסתי ברגל ימין.

"בשום וריאציה של חלום לא חשבתי שאעמוד כאן ואהפוך למפכ"ל. לא הצלחתי להיזכר אפילו אם אי פעם התחפשתי לשוטר. חלומותיי עד כה התמקדו בשב"כ. באמת ובתמים חשבתי ששם משימת חיי. שליחות ללא מדים וללא תהילה, אבל עם שליחות עצומה לשמור על ביטחון ישראל.

"מאז שהחלטתי לשמש כמפכ"ל נחשפתי ברמות גדושות לרחשי הלב של הציבור ושל בכירי המשטרה. אזרחים מהשורה מזהים את פני לאחר שהוסרו הפיקסלים ומאחלים לי הצלחה. פתאום הרגשתי באופן מוחשי עד כמה חזק הקשר בין חברה בריאה וחזקה ובין המשטרה המשרתת אותה. הרגשתי את כובד השליחות המוטלת על כתפי.

"המנהג היהודי הוא ששליח ציבור מכסה ראשו תלית. מרגע שנשלח על ידי הציבור כוחו מגיע מהציבור ששלח אותו. אני רואה כאתגר מוסרי שכוחי הוא כוחו של הציבור אותו אני משרת. נולדתי בירושלים, וזו הזדמנות לאכזב את התקשורת, לא נולדתי בתימן.

"משפחתי עלתה מתימן והתיישבה בירושלים. בשבועות תשכ"ז שנת 1967 זכיתי כילד בן 4 להיכנס לעיר העתיקה. ההתרגשות הבלתי נתפסת הפכה לאירוע מכונן בחיי. ראיתי מול עיני את בני המשפחה מתחבקים עם שכניהם הערבים. על רקע האירועים האחרונים אוחזת בי התרגשות מיוחדת במצעד מיוחד זה.

"בחרתי להזמין שתי נשים שייצגו את אמי, אותה איבדתי בגיל 13. אחת מהן היא שרה לבל שכנתי מילדות, חיינו כמשפחה אחת. למיטב ידיעתי אנחנו התימנים הראשונים בעולם שאכלו אלפחורס.

"האישה השנייה, הקשורה ליום המורה הנחגג בישראל, היא הרבנית מרים אמיטל. במשל שלוש שנות לימוד היא לימדה אותי, אך היא ואמי עשו יד אחת לטיפוח הסקרנות שלי בהרמוניה. ניתנה לי ההזדמנות לעצמאות אינטלקטואלית שנתנה לי אפשרות לצמוח.

"לא חלמתי שאהפוך למפכ"ל"

"למדתי כמה המשטרה מעוניינת בשינוי, לפחות כמו מי שבחר בי להנהיג אותה. מצאתי בסגל הפיקוד הכללי שותפי אמת לגיבוש תכנית פעולה נחושה כדי להצעיד את המשטרה קדימה, כי לאזרחי ישראל אין משטרה אחרת. אנחנו כאן כדי לשרת את האזרח ולהקנות לו תחושת ביטחון. אנחנו נלחם בנחישות בכל עבריין וטרוריסט. נאפשר לאזרח ההגון לחיות א חייו באופן רגיל ולגרום לעבריינים וטרוריסטים לפחד.

"תודה מיוחדת למ"מ המפכ"ל בנצי סאו, שגילה אחריות ולקח על עצמו את התפקיד לתקופה נוספת כדי לסייע לי לנצל את פרק הזמן הקצר שניתן ללמידה עמוקה ולהחלים מהפציעה. אני מודה לשר ולראש הממשלה על האמון שנתנו בי. זו משימה לאומית.

"אני מודה לבני משפחתי, ובראשם לאשתי שירה. בכל מדרגה בחיי אני נפעם מנכונותה להקרבה ומהגיבוי שהיא מעניקה לי. הפעם מדובר לא רק בגיבוי אלא בעידוד. ההנני הראשון היה שלה ועל כך הערצתי ואהבתי.

המפכ"ל היוצא בנצי סאו (פלאש 90)

"תודה לכולם, זו עת לעשות ולא לדבר, לחיי משטרת ישראל ועם ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאלשיך: "מהיום אתה השוטר מספר אחת ולך אחריות גדולה. יש צורך ברפורמות כדי להצעיד את המשטרה קדימה". נתניהו הוסיף כי "גוף בריא הוא כזה שיודע לרפא את המחלות, ואני משוכנע שאתה תדע לרפא את המחלות. אתה תעשה עבודה גדולה בכל התחומים".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הביע הקלה על סיום תהליך בחירת המפכ"ל. "רוני, בחרנו בך בגלל הרוח האחרת שאתה נושא עמך מהשנים בשירות הביטחון הכללי. אני מאמין ביכולותיך", אמר. "אתגר גדול מונח לפתחך והוא לבנות את הכוח ולהפעילו באיזונים הראויים".

השר אף פנה אל ממלא מקום המפכ"ל ניצה בנצי סאו. "המשטרה נווטה על ידיך בקור רוח ובמקצועיות", אמר. "אתה פיקדת על הכוחות בחודשים האחרונים ועשית זאת בצורה מעוררת הערכה. אני מודה לך על הובלת המשטרה ועל האחריות הציבורית שגילית".

לאחר הטקס בלשכת ראש הממשלה ימשיך אלשיך לפגישה עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. משם יגיע להשתתף בטקס כניסה לתפקידו במטה הארצי של המשטרה בירושלים. בשעה 14:30 יבקר אלשיך בכותל המערבי בעיר, ואחר הצהריים יניח זר באנדרטה לחללי משטרת ישראל במכללה האקדמית לשוטרים בבית שמש.