אחרי הסערה: היועץ המשפטי יבדוק חשש לאפליה בפרויקט "כרמי גת"

בעקבות פנייתו של שר הבינוי גלנט, וינשטיין הודיע כי יבחן את הסרטון ממנו עולים מסרים מפלים לכאורה כלפי בני עדות המזרח. "הסרטון מעלה חשש לנקיטת אפליה אסורה בעת שיווק הדירות - אפליה שעשויה לעמוד בניגוד לתנאי המכרז", כתב היועץ

היועץ המשפטי יבחן את הסרטון שחולל סערה: יממה לאחר שפורסם ברשת סרטון הפרסומת השערורייתי של פרויקט הדיור "כרמי גת" בו לועגים המשתתפים לבני עדות המזרח - הודיע היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, כי יבדוק חשש לאפליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הסרטון מעלה חשש לנקיטת אפליה אסורה בעת שיווק הדירות - אפליה שעשויה לעמוד בניגוד לתנאי המכרז ולחוזה שנחתם עם היזם ולהביא לנקיטת סנקציות שונות עד כדי ביטול הזכייה", נכתב במכתב נשלח מטעם היועץ המשפטי לממשלה לרשות מקרקעי ישראל.

בשיחה עם מוקד חברת הבנייה ששודרה הערב ב"תכנית חיסכון", התברר שלא מדובר רק באפליית מזרחים - אלא שהפרויקט מיועד לאוכלוסייה הדתית בלבד ולא לחילונים.

המכתב נשלח עקב פנייתו של שר הבינוי יואב גלנט לוינשטיין: "על המדינה לאפשר מתן זכות בנייה בקרקעותיה, שהינן משאב יקר ומוגבל, אך ורק לגורמים המחויבים לשמירה קפדנית על זכויות היסוד להן מחויבת המדינה".

לדבריו, "הקבוצה, שזכתה בקרקע במתחמי כרמי גת בקריית גת, במכרז של רשות מקרקעי ישראל, נוקטת בשיטות שיווק המאופיינות באפליה בוטה, וכוללות פרסומים הפוגעים ברגשות קהלים רחבים בציבור הישראלי"."הקבוצה השתמשה במוטיבים גזעניים", הדגיש גלנט. "דומה כי מטרתה של קבוצה זו להביא להדרה מכוונת של קבוצות אוכלוסייה רחבות, באופן שירחיק אותן מרכישת דירה במקום".

הסרטון שחולל סערה - וההתנצלות

בסרטון הפרסומת שהעלתה חברת הדיור "באמונה" לעמוד הפייסבוק שלה, ניתן לראות משפחה בעלת חזות "אשכנזית" המציינת את חג החנוכה בהדלקת נרות ובשירת "מעוז צור", עד שלפתע מתפרצים לדירה שני צעירים המדברים במבטא מזרחי כבד, ואחד מהם אף מכונה "אברג'יל". השניים בולטים בעילגותם ובצעקנותם, ונראה שהם מטרידים את שכניהם.

בסיומו של הסרטון פונה הקריין לקהל ואומר: "גם אתם חולמים על בית משלכם? רוצים שכנים כלבבכם? לסרוגים יש בית חדש!". הסרטון עורר הדים בקרב הגולשים הדתיים שנחשפו אליו וחברת הנדל"ן מחקה אותו מעמוד הפייסבוק שלה תוך זמן קצר.

"עולה מהסרטון חשש לאפליה". וינשטיין (יונתן סינדל, פלאש 90)


ישראל זעירא, מנכ"ל החברה, התנצל בשמה לאחר שפרצה הסערה: "זה נוגד את הערכים שאנחנו עצמנו מאמינים בהם. זו הבדיחה הכי גרועה שאי פעם נשמעה פה".

"סרטון שנועד לעורר מגורים בשכונה דתית הומוגנית הפך לבדיחות על אשכנזים ומזרחים ועל כך אנחנו מצטערים, מתנצלים ומודים בטעות", הוסיף. לדבריו, החברה הסירה את הסרטון במהרה לא רק בשל הפגיעה בציבור אלא גם מכיוון שהסרטון סותר את ערכי הארגון.