מחאת ענק במגזר: "נמשיך במאבק"

אלפים הפגינו באום אל-פחם נגד ההחלטה להוציא מחוץ לחוק את הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, באחת ההפגנות הגדולות שידע המגזר הערבי בשנים האחרונות. "דורשים לשנות את ההחלטה", אמר ח"כ זאחלקה

אלפי המפגינים, היום

באחד ממפגני הכוח הגדולים של החברה הערבית בתקופה האחרונה, יצאו היום (שבת) יותר מעשרת אלפים בני אדם לרחובות אום אל-פחם, וזאת במחאה על החלטת הממשלה להוציא את הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית אל מחוץ לחוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בניגוד להפגנות קודמות, הפעם הגיעו המשתתפים מכל הרבדים של החברה הערבית בישראל ולא רק אנשים שמזוהים כתומכי התנועה. למרות ההחלטה להוציא את התנועה מחוץ לחוק בעקבות טענות להסתה נגד ישראל, השתתפו במחאה שהתקיימה היום מרבית הח"כים מהרשימה המשותפת.

"כל הנהגת הציבור הערבי מתנגדת להוצאת התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק וזה בא לידי ביטוי בהפגנה היום", אמר ח"כ ג'מאל זחאלקה בסיום התהלוכה בעיר. "זו הפגנת אחדות ואנו לא ניתן לבודד את התנועה. פגיעה בה היא פגיעה בכל הציבור הערבי ופרובוקציה נגדו".

"מאבק לא אלים"

עוד הוסיף זאחלקה: "במקום להגיד תודה שכולנו פועלים במאבק לא אלים במסגרת החוק, מוציאים מחוץ לחוק ודוחפים חלקים מהציבור שלנו אל מחוץ לגדר החוקיות וההשלכות יכולות להיות מסוכנות. זו לא רק רשעות אלא גם טיפשות גמורה".

גם היום המשיך מנהיג התנועה, השייח ראאד סלאח, לטעון שישראל פוגעת במסגד אל אקצא. אנשיו בודקים כעת את האפשרות לעתור לבג"צ נגד ההחלטה, ואף לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג.

ההפגנה מגיעה בעקבות ההחלטה של הקבינט המדיני-ביטחוני להכריז על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל כהתאחדות בלתי מותרת. משמעות ההכרזה היא שכל גוף או אדם שישתייך לארגון וכל אדם שייתן לארגון שירות או יפעל במסגרתו, יעבור עבירה פלילית ויהיה צפוי לעונש מאסר.