ערבים עוכבו בדרך לטיסת אל על: "השפילו אותנו, הרגשנו כמו במעצר"

איוב וחברו מתל שבע נסעו לצפות בקלאסיקו בספרד - אך כשהתכוונו לעלות על טיסה בחזרה לישראל, נתקלו לטענתם ביחס משפיל: "הורידו אותנו למרתף, בדקו שאין לנו פצצה". אל על: "פועלים לפי הנחיות גורמי הביטחון"

"השפילו וביזו אותנו" (חדשות 2)

"הפרידו את הערבים משאר הנוסעים, הורידו אותנו למרתף ובדקו שאין עלינו פצצה": איוב אלבאז, תושב תל שבע שבנגב, נסע השבוע יחד עם חברו לצפות במשחק הסופר קלאסיקו בספרד - אלא שכשהגיעו לעמדת הבידוק של אל על בנמל התעופה במדריד בדרך חזרה לישראל, נתקלו לטענתם ביחס משפיל רק בשל מוצאם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"הגענו לנמל התעופה, הושטנו את הכרטיסים בעמדת הבידוק ואז ניגשו אלינו מאבטחים ואמרו לנו לבוא איתם", סיפר אלבאז בשיחה עם חדשות 2 Online. "ניגשנו לעלות למטוס ואמרו לנו שצריך לבדוק לנו את תיקי הגב. הורידו אותנו לקומת מרתף, ושם ראינו עוד 10 בחורים שהיו גם הם ערבים-ישראלים".

"ניגבו לנו את החפצים בנייר מיוחד לבדוק אם יש עלינו חומר נפץ, וכל העניין הרגיש ממש משפיל. ביקשנו לעלות לאולם ההמתנה לחכות שם לטיסה והם סירבו לתת לנו את הדרכונים. אמרנו להם 'חיפשתם ולא מצאתם כלום, עזבו אותנו'", טען הנוסע המאוכזב.

לדבריו, הוא ושאר האנשים המתינו במרתף עד לסיום הבדיקה שארכה שעה ארוכה - כל זאת בזמן שיתר הנוסעים מחכים במטוס. "אמרנו למאבטחים 'למה אתם מתנהגים אלינו ככה?'. היו אנשים שרצו ללכת לשירותים - ואפילו לשם שלחו אותם עם מאבטח. אחרי שעה של בדיקות, סוף סוף העלו אותנו למטוס בליווי מאבטחים. זו הייתה הרגשה נוראית. כולם הסתכלו עלינו, הרגשתי מושפל".

"הגזענות נמשכה גם אחרי הנחיתה"

לדבריו, היחס המשפיל לא הסתיים שם: את המזוודות של כל אותם ישראלים ממוצא ערבי לא שלחו ביחד עם המטען של יתר הנוסעים - הם הגיעו ביום איחור: "את המזוודות של הערבים בדקו בגד בגד, לא העבירו במכונת השיקוף וזהו. היו לי שם מתנות לילדים שלי, יש לי שלושה ילדים קטנים. לא ידעתי מה להגיד לה כשחזרתי ולא היו לי מתנות לתת להם".

לדבריו, שליח הגיע להחזיר לו את המזוודה יום אחרי הנחיתה - ואפילו סירב להיכנס לכפר בו הוא מתגורר על מנת להשיב לו אותה: "השליח לא רצה להיכנס לכפר, נאלצתי להפסיד יום עבודה בשביל לקחת אותה".

ההודעה מהחברה: "המזוודה שלך לא תועלה לטי (פייסבוק)

בכוונתו של אלבאז וחברו לתבוע כעת את חברת אל על על עוגמת הנפש שנגרמה להם: "הרגשתי כמו במעצר. הרגשתי לא שייך למרות שאני תושב ישראל. אני לא אטוס בחברה הזו יותר בחיים".

מחברת אל על נמסר בתגובה: "אל על פועלת על פי הנחיות גורמי הבטחון מעבר לכך איננו מתייחסים לנושא".