השייח' ראאד סלאח: "ננצח את השנאה של הכיבוש"

ביישובים הערביים בצפון הארץ התקיימו גם היום הפגנות המוניות נגד החלטת הממשלה להכריז על הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית "התאחדות בלתי מותרת". השייח' ראאד סלאח קרא למפגינים להמשיך במחאה: "ניאבק עד חזרת אחרון הפליטים"

"שנאה עיוורת". השייח' סלאח (יונתן סינדל, פלאש 90)

אלפים השתתפו היום בתפילות יום השישי ביישובים הערביים בצפון הארץ, על רקע קריאת ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל לצאת ולמחות על החלטת הממשלה להוציא אל מחוץ לחוק את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחרי התפילות יצאו המונים להפגין ביישובים והניפו את דגלי התנועה האסלאמית ושלטים נגד ההחלטה. התפילה המרכזית נערכה ביישוב ערבה סמוך לסכנין, שם השתתף גם השייח' ראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני בתנועה, שקרא להמשיך את המאבק על מסגד אל-אקצא.

"היו צריכים להוציא אותנו מחוץ לחוק מזמן", אמר סלאח למתפללים. "ההכרזה הזאת היא שנאה עיוורת, אנחנו ננצח את הגזענות שלהם ואת השנאה של הכיבוש".

לדברי סלאח, הממשלה חששה מהתנועה האסלאמית מפני שאיחדה את הפלסטינים. "השאלה למה המלחמה הזאת נגדנו", תהה השייח'. "זה בגלל שאנחנו ננצח למען אל-אקצא. בדם ובאש נפדה אל-אקצא ונגיד את זה תמיד לכיבוש. אנחנו איחדו את הפלסטינים וזה הפחיד אותם. אנחנו ניאבק עד חזרת אחרון הפליטים לאדמתו ולאל-אקצא שלנו".

סלאח בתפילות בערבה, היום (אתר סונרה)

בתנועה האסלאמית שוקלים לפנות להאג

חבר הכנסת לשעבר ויו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה אמר לחדשות 2 Online כי מחר צפויה הפגנה המונית נגד ההחלטה להכריז על הפלג הצפוני של תנועה האסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת.

"אנחנו קוראים לה אם כל ההפגנות", ציין ברכה. "ההחלטה הזאת היא לא נגד התנועה אלא נגד האזרחים הערבים בישראל. ניאבק בכל דרך דמוקרטית נגדה".

גורמים משפטיים טוענים שהתנועה האסלאמית עדיין שוקלת האם להגיש עתירה לבג"ץ. בשלב זה חוששים בתנועה כי בית המשפט העליון ידחה את העתירה ובכך יהווה תקדים לסוגיות אחרות שקשורות לתנועה האסלאמית. גורמים בתנועה האסלאמית אומרים כי נשקלת גם האפשרות לפנות לביה"ד הבינלאומי בהאג בעקבות הוצאתה מהחוק.