עדויות על הטרדה מינית נמחקו מהמפה הווירטואלית שהושקה

רק אתמול הושקה מפה חדשה שיצרו ארגוני הסיוע לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית, במטרה לעודד קורבנות לסמן על גביה את המקומות שבהם בוצעו התקיפות, אלא שהיום מתברר שסימונים רבים נמחקו. "זה עוד ניסיון להשתיק את קולם", מוחות חברות בארגוני הנפגעים

מפת התקיפות על רקע מיני

סימנו שהוטרדו על המפה, העדויות נמחקו: לאחרונה השיקו ארגוני סיוע לנשים ולנפגעי תקיפה מינית מפה וירטואלית בה נשים הזינו את המיקומים בארץ שבהן הוטרדו או הותקפו - אלא שהיום, רבים מהסימונים במפה שנועדה להעלות את המודעות לתופעת האלימות כלפי נשים, נמחקו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת המיזם החדש, קראו ארגוני הסיוע לנפגעים ולנפגעות לסמן על גבי המפה את המקומות השונים ברחבי הארץ שבהם בוצעו התקיפות. מהמידע שהזינו גברים ונשים מקרב הציבור הרחב ניתן ללמוד כי מרבית התקיפות בוצעו באזור המרכז, בדגש על גוש דן.

"מישהו מחק את רוב העדויות וחלק מהעדויות העבירו לים", סיפרה רוני בן כנען, רכזת המתנדבות במרכז הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית בתל אביב. "למפה הוכנסו עד היום קרוב לאלף עדויות שהתפזרו על כל רחבי הארץ והיא הייתה פתוחה לעריכה בכוונה כדי שכל אחד ואחת יוכלו להוסיף את הסיפור שלהם".

"אנשים מתקשים לקבל את הממדים של תופעת ההטרדות"

"אנחנו לא יודעים מי זה, אבל זה פשוט סימבולי בימים האלה שמדברים על השתקה של הטרדה מינית כתופעה רחבה, אנשים מתקשים לקבל את הממדים שלה ואת השכיחות שלה ועם זה בדיוק גם נשים שנפגעו מתמודדות", הוסיפה.

"זהו עוד ניסיון להשתיק את הקול של הנפגעות. ניסיון למחוק את התופעה ולעצום אוזניים ממה שמתרחש בכל מקום", זעמה מנהלת מרכז הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית בת"א, מרים שלר. "זה מעשה כוחני ובריוני מכוון בצורה זדונית נגד נפגעות ונפגעים. עוד עדות שמראה כמה עדות על פגיעה גם כשהיא נעשית בצורה אנונימית עדיין מהווה איום גדול על חברה שלא רוצה לשמוע".

מחר: עצרת מחאה גדולה בתל אביב

על פי נתוני מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בחמש השנים החולפות חלה עליה של 13% בפניות לקווי החירום. למרות זאת לפי הדוח השנתי של מרכזי הסיוע חלה ירידה במספר הפונות להגשת תלונה במשטרה. בשנת 2014 שיעור הפונות למרכזי הסיוע שבחרו להגיש תלונה עמד על 13% בלבד.

לרגל יום הבינלאומי נגד אלימות כלפי נשים, ביום רביעי- 25.11.15 תתקיים בכיכר רבין בתל אביב עצרת מחאה הקוראת לשים סוף לתופעה. בעצרת שתתקיים בחסות מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בתל אביב, ארגון רוח נשית ועיריית תל אביב-יפו, בהנחיית השחקנית אסתי זקהיים ובהשתתפות הזמרת דקלה, יקחו חלק נשים המייצגות את קשת החברה הישראלית.

"אלימות מינית בחברה הישראלית היא מגיפה חברתית של ממש", אמרה אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית. "למרות זאת, אין עדיין התייחסות מערכתית כוללת והשקעה תקציבית מספקת כדי להתמודד עם מימדיה הנרחבים של התופעה והשלכותיה ההרסניות כלפי הנפגעות והנפגעים".

למפה המלאה לחצו כאן

לקו חירום לנשים חייגו: 1202
לקו חירום לגברים חייגו: 1203