כנס שדרות לחברה: מדוע לא מוצגים נתונים על התמכרות ההימורים?

מחקרים חדשים מצביעים על גידול מדאיג בהיקף בעיית ההימורים בישראל, ובכללם גם המשחקים האלקטרוניים החדשים שהכניס מפעל הפיס לענף. למרות זאת, בכנס שדרות לחברה שייפתח מחר, מתעקשים שלא לדון בנושא. האם הדבר קשור בכך שמפעל הפיס הוא נותן החסות הראשי והעומד בראשו הוא נשיא הכנס? מפעל הפיס: פועלים בשקיפות

150 מתחמי "פיס פלייס" ובהן כ-500 מכונות מזל שניתן להמר בהן ללא הגבלה פזורים ברחבי הארץ. על פי נתוני מחלקת המחקר של הכנסת, פדיון המכונות האלה גדל מדי שנה, ובשנה האחרונה הוא עמד על יותר מחצי מיליארד שקלים. מחקר חדש בהשתתפותם של מאה מהמהמרים במכונות הללו, מעלה כי מרבית הכסף מגיע מהחלשים ביותר בחברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהמחקר שבוצע בחוג למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית עולים נתונים מדאיגים. 70% מהמהמרים משתכרים מדי חודש בפחות מ-6,600 שקלים. מחציתם דיווחו על חובות שצברו ועל קושי בתשלום חשבונות החשמל ועל ניתוק הזרם מביתם. 60% טענו כי אין להם כסף למממן טיפולי שיניים להם ולמשפחותיהם. כמו כן 84% מהמרים לפחות פעם בשבוע, רבע מהנשאלים עושים זאת מדי יום.

הצעת חוק שיזמה ח"כ מיכאלי לאסור על הפיס להפעיל מכונות הימורים נדחתה לאחרנה על ידי ועדת השרים לחקיקה. גם תכנית שנהגתה במשרד המשפטים לצמצום נזקי ההימורים תקועה בצנרת הממשלתית, וכך למרות הסכנה הכרורכה בהימורים, אין בישראל תכנית למניעת התמכרות.

"במת הדיון בכנס מוגבלת"

קבוצת חוקרים מהאקדמיה ביקשה לקדם שיח נגדי למניעת ההתמכרות להימורים בכנס שדרות לחברה. כנס שעומד בראשו עוזי דיין, מי שמשמש גם כיו"ר מפעל הפיס. לפני מספר חודשים פנה אברום תומר מהאוניברסיטה העברית למארגני הכנס עם הצעה לקיים מושב על הדרכים לצמצום בעיית ההתמכרות להימורים חוקיים, אלא שכעבור כמה שבועות הוא קיבל מכתב דחייה מנומס. כשתהה מדוע נדחתה ההצעה, מנכ"ל הכנס השיב כי "אכן מדובר בנושא חברתי מעניין וחשוב מאין כמותו, אלא שבשלושת הכנסים האחרונים דיסקסנו את נושא ההימורים מכל היבטיו".

מכונת מזל ב"פיס פלייס" (חדשות 2)

למרות דברי המנכ"ל, בדיקת נושאי הכנס בשלוש השנים האחרונות מלמדת כי נושא ההימורים החוקיים קרי הפיס והטוטו לא נידון מעולם בכנס. כשתומר הקשה השיב המנכ"ל: "איני יודע באילו מסמכים בדקת. עסקנו בהון השחור ובהימורים בלתי חוקיים באופן ישיר. לא נעסוק בכך השנה".

מכנס שדרות לחברה נמסר בתגובה: "במת הכנס מוגבלת במספר הדיונים. ההצעה נדונה על ידי ועדת ההיגוי והוחלט לתעדף השנה נושאים אחרים. נושא ההימורים נידון בעבר לא פעם במסגרת כנס שדרות. אנו דוחים מכל וכל את הניסיון לקשור את תפקידו של נשיא הכנס במפעל הפיס למעורבות בִּקביעת הנושאים".

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "אנו פועלים בשקיפות מלאה. מפעל הפיס מפעיל כבר כ-10 שנים את תוכנית "משחקים באחריות" שבה מממן הפיס גמילה למכורים להימורים, למרות שמרביתם מעידים כי התמכרו להימורים לא חוקיים. כמו כן , מפעיל הפיס קו טלפון חם לסיוע ראשוני לציבור המהמרים. בנקודות המכירה יש חומר הסברה שמבהיר שהשתתפות בהגרלות צריכה להיעשות במידה מבוקרת. מחקרים שביצענו מצביעים ששיעור הנמצאים בסיכון גבוה לפתח בעיית הימורים הוא - 1.8% מהאוכלוסייה הבוגרת, נמוך מהממוצע העולמי".