הממשלה אישרה: 5 יישובים חדשים יוקמו בנגב

על אף הביקורת, המדינה תחל בבדיקה להיתכנות הקמת היישובים החדשים. על פי ההחלטה, הם יוקמו סמוך ליישובים קיימים. "יום בשורה עבור אזרחי ישראל", אמר נתניהו

"הקמת הישובים הכרחית לאחיזה בשטחים בעלי (גילי יערי, Flash90)

הממשלה אישרה היום (א') את הצעתו של שר השיכון והבינוי, יואב גלנט, להקים חמישה יישובים חדשים בנגב. על פי התוכניות יוקמו חמישה ישובים קהילתיים: "שלח" בין אשלים לפתחת ניצנה, "נווה גוריון" בין רביבים לבין כפר רתמים, יישוב נוסף בצמוד למרכז החינוך האזורי של המועצה האזורית מרחבים "אשל הנשיא" ויישוב בשם "דיה", סמוך לכביש 80. היישוב החמישי שיוקם בצמוד לקריית החינוך האזורית ולכפר השיקומי "עלה נגב" ייקרא דניאל - על שם הילד דניאל טרגרמן בן ה-4 שנהרג מפצמ"ר במבצע "צוק איתן".

ההחלטה שהתקבלה אין משמעותה שמחר בבוקר עולים הטרקטורים על השטח ומקימים את היישובים, אלא מדובר בהחלטה עקרונית שכעת תוביל לבדיקת ההיתכנות ולתכנון. "זהו יום בשורה עבור אזרחי ישראל שאנו מקימים חמישה יישובים חדשים בנגב, זהו אינו אירוע רגיל", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות אישור ההחלטה בישיבת הממשלה. "החזון שלנו מתממש: תשתיות ממשלתיות מסיביות יחד עם עסקים. צריך להקים אותם מהר תוך קיצור תהליכים".

השר גלנט ברך על ההחלטה לאשר את הצעתו ואמר היום: "הקמת חמשת היישובים הכרחית לחיזוק האחיזה בשטחים מעוטי אוכלוסייה ובעלי חשיבות לאומית". השר הדגיש כי לצד בניית היישובים החדשים ימשך חיזוק היישובים הוותיקים. "היישובים החדשים ייבנו לצד תשתיות קיימות כדי למזער פגיעה בקרקע ובסביבה", הבהיר השר.

הצעתו של גלנט להקמת היישובים החדשים זכתה ללא מעט התנגדויות טרם הועלתה היום לאישור הממשלה. בין המתנגדים בלטו החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ואגף התקציבים במשרד האוצר. השר גלנט ענה בסוף השבוע שעבר למתנגדיו דרך פוסט שפרסם בפייסבוק: "מטרת הקמת היישובים החדשים היא קידום הפריפריה ומשיכת אוכלוסייה לנגב. אנחנו לא מחלישים יישובים ותיקים על ידי הקמת יישובים חדשים".

"כמו בכל דבר בחיים, צריך לשמור על איזון", כתב גלנט בפוסט. "בכוונתנו למצב את באר שבע כמטרופולין שיהווה מרכז לשירותים ולתעסוקה. לצדה אנחנו משמרים או מקימים מאפס יישובים חדשים במקומות חשובים, שהיום האוכלוסייה בהם דלילה. היישובים החדשים יאפשרו את המשך גדילת המועצות האזוריות שכבר הגיעו למיצוי התיישבותי וגם יתנו מענה לכל אלו המבקשים להתיישב ביישובים שאינם עירוניים".