למכירה פומבית: הטיוטות של מגילת העצמאות

איך עוצבה מגילת העצמאות? טיוטות המגילה מ-1948, כולל כל ההערות, המחיקות והשכתובים, יוצעו למכירה פומבית בתחילת החודש הבא. המחיר ההתחלתי עומד על מיליון שקלים, אך ההערכה היא כי המסמכים, הכתובים בעברית ובאנגלית וחושפים את שלל מקורות ההשראה להכרזה המפורסמת, יימכרו בלפחות כפליים מכך

המחיר ההתחלתי: מיליון שקלים (בית המכירות "קדם")

אנו מכריזים בזאת על מכירה פומבית: הטיוטות המקוריות של מגילת העצמאות יועמדו למכירה בבית המכירות "קדם" בירושלים בתחילת החודש הבא, כשהמחיר ההתחלתי שהן יוצעו עבורו הוא מיליון שקלים. הטיוטות, משנת 1948, נשמרו במשך שנים ארוכות בסודיות וחושפות פרטים היסטוריים על תהליך כתיבת המסמך המכונן של המדינה. בבית המכירות מעריכים כי הטיוטות יימכרו בסכום הנע בין שניים לארבעה מיליון שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הטיוטות מורכבות מלא פחות מחמישה מסמכים בעברית ובאנגלית אותם כתב עורך הדין מרדכי בעהם, משפטן ארצישראלי שהיה בן 33 באותה העת, שמונה בידי שר המשפטים דאז פליקס רוזנבליט במטרה לנסח מנשר המתעד את השתלשלות האירועים שהביאה להקמת השלטון העצמאי - כלומר, את החלת הריבונות הישראלית בארץ.

כך עוצבה הכרזת העצמאות (בית המכירות "קדם")

מהטיוטות עולה שמגילת העצמאות שאבה השראה לא רק מהחלטת האו"ם על כ"ט בנובמבר והצהרת בלפור, אלא גם מהצהרת העצמאות האמריקנית, כאשר חלק מהמסמכים כתובים באנגלית. בטיוטות מופיעות גם הערות, מחיקות ושכתובים, שהשפיעו על גרסתה הסופית של המגילה כפי שהיא מוכרת כיום.

עוד נחשפים בטיוטות המקורות המקראיים של המגילה, כאשר באחת הטיוטות מופיעה הפסקה: "אלוקי ישראל נתן את הארץ הזאת לאבותינו, לאברהם יצחק ויעקב ולזרעם אחריהם, להיות להם לאחוזת עולם (...) לאחר שהעם היהודי לא ויתר מעולם על זכותו להקים מחדש את מדינתו בארץ הקודש, הוא זכאי לתפוס מקום לעצמו בערב עמי תבל, תוך עצמאות ושוויון המגיעה לו על פי חוקי הטבע". את הפסקה סיים בעהם במילים "בביטחוננו בצור ישראל", שנשארו גם בגרסה הסופית.