פשרה: בית כנסת חלופי בגבעת זאב

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר את הצעת הפשרה של השר דרעי לפיה יוקם בית כנסת חלופי ל"איילת השחר" בגבעת זאב: רוב הפרטים יועתקו לבית הכנסת החדש, ואילו הישן יפורק בהסכמה. ההחלטה התקבלה יומיים בלבד לפני מועד ההריסה המתוכנן

לא ייהרס, אלא יפורק

פתרון למשבר בית הכנסת בגבעת זאב: יומיים בלבד לפני מועד ההריסה הצפוי, ראש הממשלה בנימין נתניהו אימץ את הצעת השר אריה דרעי לפיה יוקם בית כנסת חלופי ובאופן מוסדר בגבעת זאב, סמוך למקום בו נמצא בית הכנסת "איילת השחר". על פי ההחלטה, המבנה יפורק בהסכמה ולא ייהרס, ורוב החלקים הקיימים בתוך בית התפילה יועתקו למבנה החדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דרעי הגיש לראש הממשלה את הצעת הפשרה עם שובו מארצות הברית בסוף השבוע שעבר. הבוקר (ראשון) התקיים דיון בהשתתפות נתניהו, דרעי, שר הביטחון יעלון, שר החינוך בנט וראש מועצת גבעת זאב, שהסכים להקצות קרקע סמוכה לטובת הקמת בית הכנסת.

מסתמן כי הפתרון כולל פירוק של מרבית המרכיבים מבית הכנסת הקיים והעתקתם לבית הכנסת החדש שיוקם בצורה מוסדרת. נתניהו הטיל את ביצוע ההליך על מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט.

לפני כשבועיים קבע בית המשפט העליון כי הריסת בית הכנסת תידחה בשבועיים ותתבצע לא יאוחר מתאריך 17.11.2015. בית המשפט הודיע כי הדחייה נובעת מצרכים מבצעיים בלבד וכי אין הצדקה לדחייה נוספת של ההריסה, לאחר שזו אושרה.

הריסת המבנה מגיעה לאחר שבחודש ספטמבר האחרון קיבל בג"ץ את העתירה שהוגשה על ידי ארגון "יש דין", שטען כי בית הכנסת נבנה על קרקע פרטית בבעלות פלסטינית. הבוקר ידונו השופטים בבקשת המדינה לדחות את הליך ההריסה בשלושה שבועות.

הפגנה נגד פינוי בית הכנסת. ארכיון (חדשות 2)

אל תגעו לרעה בבית הכנסת"

בשבוע שעבר יצאו רבנים בכירים מהציבור החרדי ודתי בקריאה חסרת תקדים לאנשי כוחות הביטחון שלא לקחת חלק בפינוי והריסת בית הכנסת "איילת השחר" שבגבעת זאב: "חוסו על נפשותיכם - אל תגעו לרעה בית הכנסת!", נכתב.

"בית הכנסת איילת השחר בגבעת זאב עומד בפני חורבן", כתבו הרבנים בעקבות חששם לפינוי בית הכנסת "איילת השחר" בגבעת זאב בשל פסיקת בג"ץ. "זהו מעשה האסור על פי תורתנו הקדושה". על המכתב חתומים עשרה רבנים וביניהם: הרב שלום כהן, המרן של מפלגת ש"ס; הרב מאיר מאזוז ראש ישיבת "כסא רחמים", ומי שמוכר גם במנהיגו הרוחני של אלי ישי; והרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית.

בין היתר חתומים על המכתב גם הרב שלום ארוש ראש מוסדות 'חוט של חסד', הרב בן ציון מוצפי ראש מוסדות 'בני ציון', ראש ישיבת השלום הרב דוד בצרי, הרב יצחק גינזבורג ראש תנועת 'דרך חיים' ומוסדות 'גל עיני', הרב אביגדור נבנצאל רב הרובע היהודי והרב דוד חי הכהן ראש מוסדות 'אורות התורה' בבת ים.

"אנו קוראים לכל מי שלב יהודי בקרבו - חוסו על נפשותיכם ואל תגעו לרעה בבית הכנסת", כתבו. כמו כן מתכננים הרבנים פנייה גם לאנשי כוחות הביטחון שאינם יהודים וצפויים להשתתף בפינוי: "גם בני עמים אחרים העובדים במשטרה שימנעו מפגיעה בקדשי ישראל - יזכו לברכה מאת אלוקי אברהם, אב המון גויים".