אלפים הפגינו נגד מתווה הגז: "שודדים את העתיד שלנו"

לאחר דקת דומייה לזכר הקורבנות בפיגועי הטרור בשומרון ובפריז, החלו ההפגנות ב-15 ערים ברחבי הארץ. כ-10,000 בני אדם מחו בכיכר הבימה בתל אביב: "האלפים שהגיעו מבינים שמדובר במאבק הכלכלי-חברתי-סביבתי הכי גדול של דורנו"

על רקע צווי ההרחקה שבוטלו, המעצרים וחילופי ההאשמות עם המשטרה יצאו אמש (מוצ"ש) אלפי בני אדם להפגין ב-15 מוקדים ברחבי הארץ במחאה נגד מתווה הגז. מלבד ההפגנה המרכזית בתל אביב, הפגנות התקיימו גם בירושלים, חיפה, באר שבע, מבשרת ציון, מודיעין, כפר סבא, כפר יונה, חדרה, פרדס חנה-כרכור, גן שמואל, זיכרון יעקב, נצרת עילית, ראש פינה וקריית שמונה. ההפגנות ברחבי הארץ נפתחו בדקת דומיה לזכר קורבנות הפיגועים בפריז ובשומרון. מארגני ההפגנה הודיעו כי בערים הגדולות, תל אביב, באר שבע, חיפה וירושלים יתקיימו צעדות המונים, וייחסמו בהן צירים מרכזיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה, שאתמול בוטל צו ההרחקה שהוציאה נגדו המשטרה, נשא דברים בהפגנה בתל אביב: "אלפי אזרחים יוצאים הערב מבתיהם בקריאה לממשלת ישראל: תעצרו את שוד הגז, לא אותנו! האלפים שהגיעו הערב להפגנות בכל רחבי הארץ מבינים שמדובר במאבק הכלכלי-חברתי-סביבתי הכי גדול של דורנו. אנחנו יותר מדי צודקים כדי שנמשיך לשבת על הכורסא מול הריאליטי בזמן ששודדים את העתיד שלנו ושל הדורות הבאים שיחיו כאן אחרינו".

הוא הוסיף כי הגז הטבעי הוא משאב טבע ציבורי, וככזה, עליו לשרת בראש ובראשונה את הציבור: "אנחנו דורשים פיקוח על מחירי הגז לשוק המקומי- מקסימום שלושה דולרים ליחידת אנרגיה כפי שמקובל בכל המדינות החכמות שמצאו גז טבעי בשטחן. אנחנו מדברים על קופת החיסכון הגדולה בהיסטוריה של מדינת ישראל ועל הזדמנות היסטורית להבטיח את הביטחון האנרגטי שלנו לעשרות שנים".

עוד נאם בהפגנה המרכזית בתל אביב פרופסור ירון זליכה, דיקן הפקולטה למנהל עסקים וראש ההתמחות בחשבונאות בקריה האקדמית אונו, שהעלה על הבמה את בתו נעמה, תלמידת כתה י', שקראה לקהל כי היא וחבריה יודעים שציבור המפגינים נאבק למענם. "כבר חמש שנים מוכרים לנו את הגז שלנו במחירים מופקעים. לא צריך להוציא את הגז מהאדמה - הוא כבר זורם. הקרב הוא על הרווחים של תשובה מהייצוא שהוא לא רוצה לשתף בהם את הציבור. יזמים צריכים להרוויח אבל לא רווח חזירי. יזמים צריכים להרוויח אבל לא לחבור לממשלה לשוד מאורגן של הקופה הציבורית", אמר זליכה.