"קצת מודאגים אבל רגילים יותר מהצרפתים למצב הזה"

אל נמל התעופה בן גוריון הגיעו היום ישראלים רבים שטסים לצרפת למרות סדרת הפיגועים הקטלניים אמש במדינה. חלקם אמנם טסים לעבודה ולא לטיול, אבל מדגישים כי בתור ישראלים, הם רגילים למצב ביטחוני מתוח. "צוות המלון היה בפאניקה מוחלטת, פקידות הקבלה ממש בכו", סיפרו הישראלים שחזרו היום מפריז

למרות המצב הביטחוני בצרפת והעלאת מצב הכוננות בפריז, הישראלים שקנו כרטיסי טיסה מבהירים שהתכניות נמשכות כרגיל. הם הגיעו היום (שבת) לנתב"ג למרות המשפחות המודאגות אבל מדגישים שבתור ישראלים, הם יודעים להתמודד עם המצב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו רגילים הרבה יותר מהצרפתים למצבים האלה", מתאר ניר שטס לפריז לפגישת עבודה. "אנחנו עכשיו קצת מודאגים אבל רגילים. בדקנו שם אם יש שינויים אבל לפי מה שנמסר לנו, הכל מתנהל כמתוכנן. המשפחה חששה וניסתה להניע אותי, הם מודאגים, שזה רחוק מהבית ולא בארץ, אבל הסברנו שאנחנו בסדר". אורי לוי שטס לתערוכה של התעשייה הביטחונית, אומר שדווקא עכשיו צריך לנסוע כי התערוכה רלוונטית יותר מתמיד. "אני לא חושש, אבל לא מתכוון להסתובב יותר מדי בעיר, רק בתערוכה. בטלוויזיה המצב לא נראה טוב, אבל נגיע לשם ונראה".

לא רק ישראלים שטסים לפריז הגיעו היום לנתב"ג. גם צרפתים ששהו בישראל ועכשיו חוזרים הביתה לא מסתירים את הדאגה. "אני מרגיש מאוד כועס על ממשלת צרפת כי הם לא עושים את מה שהם צריכים לעשות", אומר מוריס, אזרח צרפתי שביקר בישראל. "אני לא יודע אם הממשלה תעשה את מה שהיא חייבת לעשות, היא צריכה לנהוג ביד קשה יותר נגד אנשים כאלה. אני חוזר כי יש לי עבודה, משפחה, הבית שלי, אבל אני לא מרגיש מאוד בטוח".

"כמובן שאנחנו קצת מפוחדים כי אנחנו לא יודעים בדיוק מה קרה שם", סיפר תושב צרפת נוסף שהגיע לנתב"ג כדי לחזור לביתו. "אני מפחד ממה שאני אמצא כשאגיע וממה שיקרה בימים הקרובים. לאנשים יש זיכרון קצר, כמו שקרה בפיגוע ב"שארלי הבדו" בינואר, הם נוטים לשכוח מה שקרה ובטח בימים הקרובים הכל כבר יחזור לשגרה". רפאל, יהודי צרפתי שהגיע לבקר בארץ, אומר כי המצב הביטחוני גורם תמיד לשקול לעשות עלייה. "זו הפעם הראשונה שמשהו כזה קורה, לא לצבא או לקהילה היהודית, זה ממש מקרה שכל אחד יכול להיות מטרה לטרור וזה חדש לצרפתים. כל צרפתי מודאג ממה שקורה".

"אחזור שוב לפריז, היא עיר נהדרת"

למרות הודעת ממשלת צרפת אמש על סגירת הגבולות, הטיסות מצרפת יצאו כסדרן, ביניהן גם הטיסות מפריז לישראל. "תחילה לא היינו מודעים שקרה משהו כי היינו במועדון שלא הייתה בו קליטה. כשיצאנו פתאום היו לי שלושים הודעות של משפחה וחברים שבדקו אם אני בסדר", מספר שלומי שהגיע בטיסה מפריז לנתב"ג. "הלכנו מיד למלון ושמענו ירי ברקע וסירנות בכל מקום. התפלאתי שהטיסות המשיכו כמתוכנן כי היה מטורף לגמרי בשדה התעופה שם". למרות הפחד, שלומי מבהיר כי יחזור לפריז. "אני אחזור לפריז, וזו עיר נהדרת. גם בארץ קורים דברים כאלה ואני תמיד אומר שאחזור לישראל. בכל מקום יש פיגועים וצריך להמשיך לחיות".דויד ששהה עם משפחתו בפריז, סיפר על הפאניקה שהייתה ברחובות. "הסתובבנו עם חברים באזור השאנז אליזה. שמענו המון סירנות אבל לא חשבנו שיש משהו מיוחד. תוך כדי הליכה קיבלנו טלפון מהבן בישראל ששאל אם הכל בסדר ואז הבנו שיש בעיות. הגענו למלון וצוות העובדים שם היה בפאניקה מוחלטת. הפקידות קבלה ממש בכו. הכניסו אותנו פנימה, אמרו לנו לעלות לחדרים ונעלו את דלתות המלון מאחורינו. אנחנו דווקא לא היינו בלחץ, אנחנו רגילים".

"היום בבוקר הגיע הנהג לאסוף אותנו ואמר שיש לנו מזל כי נוסעים שהגיעו אתמול לא נתנו להם להיכנס לאזור. הבדיקות הביטחוניות היום בשדה התעופה היו מאוד דקדקניות, הם פתחו כל שפתון ולחצו על כל עט, אבל הודנו להם וכולם קיבלו את זה בהבנה", תיארה עידית שחזרה עם משפחתה היום מפריז.