נשק, קריאות גזעניות וסירוב פקודה: חיילים בלהב"ה

יום אחרי הסערה בכנסת סביב הופעתו של בנצי גופשטיין מארגון להב"ה, הצצה לתוך פעילות הארגון הקיצוני: הפעם - מעורבות של חיילי צה"ל החברים בארגון. חלקם אף מצטלמים עם נשקים וקוראים לנקמה בערבים. הערכה: גופשטיין יועמד לדין בגין הסתה לאלימות

באין מפריע הם מפרסמים סטטוסים הכוללים תמונות עם סמלי הארגון ומצטלמים עם כלי נשק צה"ליים וטקסטים המזדהים עם מטרות הארגון, רבם הרוחני מאיר כהנא וממשיך דרכו בנצי גופשטיין. הם מעריצים את עדן נתן-זאדה, שרצח ארבעה בני אדם בשפרעם ב-2005 וברוך גולדשטיין שביצע את הטבח במערת המכפלה ב-1994. לא מעט חיילים בשירות סדיר נמנים על פעילי הארגון הימני-קיצוני להב"ה ("למניעת התבוללות בארץ הקודש").

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בירושלים כבר הפכו התהלוכות שבהן נשמעות קריאות גזעניות לדבר כמעט שגרתי. פעילים בארגון, בהנהגתו של גופשטיין, מסתובבים במרכז הבירה, קוראים קריאות גזעניות ולעתים מתעמתים עם ערבים ופעילי שמאל. בין הפעילים ניתן להבחין גם בחיילים במדים, זאת למרות פקודות הצבא האוסרות השתתפות בפעילות פוליטית. אלא שהנוכחות האלימה הזו ברחובות ירושלים מחווירה לעומת מה שמתרחש ברשת: לא מעט מפעילי הארגון, שממשיך את דרכה של תנועת כ"ך שהוצאה מחוץ לחוק, הם חיילים בשירות סדיר.

טקסטים נוטפי שנאה

הטקסטים נוטפי שנאה. באחד הסטטוסים הביע אחד מהם שמחה על מות שלושת בני משפחת דוואבשה בשריפת הבית בכפר דומא. חיילים אחרים התבטאו נגד מפקד פיקוד המרכז ובג"ץ וקראו לסרב פקודה במקרים של התנגשות עם ההלכה, כמו במקרה של בית הכנסת "איילת השחר" בגבעת זאב שבג"ץ הורה להרוס.

הערכה: הפרקליטות תעמיד לדין את גופשטיין בגין הסתה

בחודש ינואר השנה דיווח כתב חדשות 2 אודי סגל על כוונת שר הביטחון יעלון להכריז על להב"ה ארגון טרור. היום (רביעי) הבהיר סגנו אלי בן-דהן כי הוא אינו יודע היכן מצויה הבדיקה: "אני לא מכיר את העניין ולא יודע במה מדובר". עם זאת, הערב פורסם במהדורה המרכזית כי ייתכן שהפרקליטות תאמץ את המלצת המשטרה להגיש כתב אישום נגד בנצי גופשטיין בגין הסתה. בתיק החקירה שהועבר על-ידי משטרת מחוז ש"י נכללו קטעים של גופשטיין מכלי תקשורת שונים, כמו גם מסרונים וסטטוסים בפייסבוק.

האב הרוחני. מאיר כהנא (פלאש 90)

עו"ד איתמר בן-גביר, המייצג את ארגון להב"ה, אמר כי "זה ארגון שפועל לפי חוק. עוסק במניעת התבוללות. זהו ארגון א-פוליטי. לא כל אמירה בפייסבוק מייצגת את ארגון להב"ה, אך הארגון מברך כל אחד ואחת שרוצה לפעול נגד התבוללות".

מלשכת שר הביטחון נמסר כי "ברגע ששב"כ יספק תשתית ראייתית מתאימה, הארגון יוצא מחוץ לחוק. לפי שעה לא נמצאה תשתית מתאימה".

מדובר צה"ל נמסר כי "על פי הפקודות נאסר על חייל להשתתף בפעילות פוליטית כאשר הוא מזוהה כחייל, גם ברשתות החברתיות. במקרים בהם ישנה חריגה מן הפקודות, הנושא מטופל משמעתית. במצ"ח נחקרת כל עבירה חמורה של הסתה, גזענות או התנהגות בלתי ראויה שיש בה כדי לפגוע בערכי צה"ל, בתוכן גם כאלו המתוארות בכתבה".