בוקר יום ראשון ברכבת: הנסיעה בחינם - החיילים לא ידעו

ביום שישי הודיע שר התחבורה כי הורה לבטל את ההוראה לפיה חיילים לא יוכלו לנסוע חינם ברכבת בימי ראשון. למרות שהמהלך צפוי היה להיכנס לתוקף רק בעוד שבועיים, בכל רחבי הארץ נסעו הבוקר חיילים בחינם - מבלי שיצאה הודעה רשמית בנושא. בשטח שרר בלבול רב

יומיים בלבד לאחר ששר התחבורה הורה לאפשר לחיילים לנסוע בחינם בימי ראשון, החלו הבוקר (ראשון) ברכבת ישראל ליישם את ההחלטה מוקדם מהצפוי. המצב החדש גרם לבלבול בקרב החיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך סוף השבוע העריכו במשרד התחבורה כי ההסדר החדש יכנס לתוקף בתוך כשבועיים, על מנת שברכבת יוכלו להיערך בהתאם. בניגוד להערכות, הבוקר כבר החלו לנסוע חיילים בחינם ברכבת בכל רחבי הארץ. 

למרות שברכבת החלו ליישם את הנוהל כבר הבוקר, אף גורם רשמי מטעם רכבת ישראל, ממשרד התחבורה או מצה"ל לא עדכן את ציבור החיילים על השינוי.  תחילה הובן שההנחיה מיום שישי היא מיידית, אך במוצאי שבת הוציא שר התחבורה כץ הודעה כי ייקח שבועיים לרכבת להיערך. בפועל הבוקר, בכל תחנות רכבת ישראל, חיילים יכולים היו לנסוע בחינם.

הופתעו לגלות: כרטיס בחינם

ברכבת ישראל מסרו תחילה כי לא ניתן תוקף להנחיה, כך שהם נערכו מראש ופתחו את המכשירים האוטומטיים לקבלת כרטיסים בחינם מכיוון שלא רצו ליצור מצב בו החיילים יאלצו לשלם. א', שנסע הבוקר לבסיסו שבצריפין, הופתע לגלות שהמכונה האוטומטית מספקת כרטיסים בחינם.

"האוטובוסים מאוד לא נוחים", הוא סיפר. "אני אפילו לא בטוח איפה הם. אף פעם לא עליתי עליהם גם ככה, עוד לפני ההנחיה החדשה. אף אחד מהחברים שלי לא היה עולה עליהם. כולנו נאלצנו לשלם כדי לא לאחר".

חיילים בתחנת הרכבת

"זה מאוד מעורפל", אמר חייל אחר שנסע לת"א. "לא ידעתי מה יהיה הבוקר. כשהעברתי את הכרטיס זה פשוט הצליח. קראתי משהו באינטרנט על כך שזה יהיה חינם, ואז פעם נוספת על כל שזה ייקח שבועיים, מרוב בלבול החלטתי להמר".

הפגנה מחוץ לתחנה

שריונר שמשרת באחד מבסיסי הדרום ונוסע בכל יום ראשון לבאר שבע טען בשיחה עם חדשות 2 Online כי הנסיעה באוטובוס תמיד הייתה מתעכבת. "הייתי צריך לצאת שעה מוקדם יותר", הוא ציין. "אחרי כמה ניסיונות החליט לשלם ולנסוע ברכבת. "בשביל לא לשלם את כל הסכום מבנימינה לבאר שבע הייתי קונה כרטיס עד לת"א", אמר. "יוצא החוצה ולוקח כרטיס נוסף עד לבאר שבע בחינם. היום לקחתי רכבת אחת וישירה, זה משפר מאוד את תחילת השבוע".

מחוץ לתחנת בנימינה התארגנה הפגנה של פעילים ששמחו על ההנחיה לבטל את הגזרה, אך כעסו על כך שגוררים את זה שבועיים נוספים - מה שבפועל לא קרה. אליהם הצטרפו גם ח"כ איציק שמולי וח"כ מירב מיכאלי שליוו את המאבק.

יהודה ברונר, שארגן את המחאה אמר: "אני מאוד שמח ומרוצה שהתקבלה ההחלטה הנכונה. היא סבירה ביותר ומחזירה כבוד לחיילנו. הנכונות של השר ישראל כץ לקבל החלטה במהירות וליישם אותה היא ראויה בעיני. אני מבקש מהחיילים והאזרחים שיהיו סבלניים אחד לשני על אף הצפיפות ואני מקווה שרכבת ישראל תדע לדאוג שכולם ייסעו ברווחה".

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני, פתחה את השבוע עם חיילות וחיילים והוריהם בתחנת הרכבת בבנימינה. "אני שמחה לראות את החיילים קצת יותר מעודדים הבוקר, בידיעה שהרכבת שוב חופשיה להם בימי ראשון בבוקר", ציינה מיכאלי. "לא נעזוב את העניין עד שכל החיילות והחיילים בכל הארץ ייסעו בחינם בימי ראשון בבוקר, בלי הפליה בין תושבי הפריפריה לתושבי המרכז. הם משרתות ומשרתים את המדינה כל השנה, אין שום סיבה שישלמו על זה".

ח"כ איציק שמולי, שהצטרף אף הוא למחאה, אמר כי "אולי במשרד התחבורה לא הבינו שמדובר בבעיה דחופה ושאנחנו דורשים לפתור אותה מיד ולא רק בהודעות לתקשורת. המדיניות הנוכחית זרקה את חיילי צה"ל מהרכבת ובפועל הפלתה בין חיילים שיש להם והמשיכו לנסוע ברכבת ובין אלה שאין להם ונאלצו להיגרר באוטובוסים".

למרות שלא כל החיילים היו מודעים לכך שהנסיעה בחינם, כבר הבוקר נרשמה צפיפות בקרונות הרכבות. "לאן אתה רוצה שהם יכנסו, לתוך הורידים שלי? אין יותר מקום", צעק נוסע לאחד מאנשי הרכבת שביקש להידחס יותר פנימה. "אני לא מאמין שהסיוט חוזר. לא שהיה מרווח בלי החיילים, גם ככה צפוף, אבל עכשיו כשכולם יחזרו לרכבת ביום ראשון זה ייהפך פעם נוספת לסיוט", אמר נוסע שהתאכזב מההנחיה החדשה. 

מרד התחבורה: בעוד שבועיים ייקבע הסדר סופי

ביום שישי הורה שר התחבורה ישראל כ"ץ לבטל את ההסדר הקיים ולאפשר לחיילים לנסוע בחינם. הוראתו של השר הגיעה על רקע ביקורת חריפה במערכת הפוליטית ומחאה של הורים לחיילים.

"הוריתי היום למנכ"ל משרדי לפעול מיידית מול הנהלת רכבת ישראל וצה"ל כדי לבטל את ההסדר הקיים ולאפשר לכלל חיילי צה"ל לנסוע בחינם ברכבת גם בימי ראשון בבוקר", כתב כ"ץ בעמוד הפייסבוק שלו.

ההסדר שנקבע לפני כשלוש שנים קבע כי חיילי צה"ל לא יוכלו לנסוע עוד בחינם ברכבת ישראל בימי ראשון בין השעות 6:00 ל-9:00 בבוקר בקווי הרכבות מתל אביב צפונה ובכיוון ההפוך. "הייתה כוונה לייצר אלטרנטיבה נוחה עבור כלל החיילים ולא ליצור מציאות שחייל שידו משגת משלם ונוסע ברכבת והאחרים לא. מאחר ובפועל הסדר זה לא מתקיים- הוריתי לבטל אותו", הסביר כ"ץ.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: על פי הנחיית השר כץ, רכבת ישראל החלה היום להסיע חיילים ללא תשלום, בימי ראשון בבוקר. במהלך הימים הקרובים יבוצעו ההתאמות הנדרשות עם כל הגורמים הרלוונטים ליישום ההסדר. בתוך שבועיים יקבע ההסדר הסופי שיאפשר לחיילים לנסוע בחינם ברכבת גם בימי ראשון בבוקר. הסדר ההסעות באוטובוסים ימשך כרגיל והחיילים יוכלו לבחור להגיע לבסיסם ברכבת או בהסעות".

לפניות לכתב: azria@ch2news.co.il

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של עזרי עמרם