"תרומת נבון לעם ישראל לא תישכח"

הנשיא לשעבר יצחק נבון הלך לעולמו בגיל 94. הנשיא ריבלין: "הוא מעולם לא ראה עצמו מורם מעם". רה"מ נתניהו: "אחד מאצילי האומה". בהבימה הרכינו ראש על לכתו של הפוליטיקאי והמחזאי: "לא נחדול לשיר את שיריו"

"תרומתו לעם לא תישכח", נבון (יונתן סינדל, פלאש 90)

בכירי המערכת הפוליטית והנהגת המדינה בעבר ובהווה ספדו היום (שבת) לנשיא ה-5 של מדינת ישראל עם היוודע דבר מותו בגיל 94. "נבון היה אדם אציל, אריסטוקרט ללא גינונים, שבא מן העם, והעם העריך ואהב אותו מאוד", ספד לו נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"יצחק היה איש רוח ומעש, שעסק לצד בן גוריון בהקמת המדינה וביסוסה, ויצר את אחת היצירות המשמעותיות בתרבות היהודית והארצישראלית, בוסתן ספרדי, שהפכה לאבן דרך בתרבות הישראלית", הוסיף הנשיא. "במסלול חייו צעד יצחק יד ביד עם מדינת ישראל. פעם אחר פעם נמצא שם, בצמתים המשמעותיים בתולדותיה של המדינה. תמיד במקום משמעותי".

פרס ונבון, ארכיון (יוסף אבי יאיר אנגל)


ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף אף הוא לדברי ההספד וביקש לשלוח תנחומים לבני משפחתו של נבון. "יצחק, כמזכירו של דוד בן גוריון, כשר חינוך וכנשיא המדינה, היה שותף מלא לעיצובה של ישראל כמדינה חופשית, יהודית ודמוקרטית", אמר נתניהו. "הוא פעל לקירוב לבבות בין עדות ישראל, להנצחת יהדות ספרד ולהכרת תולדות ירושלים בה נולד והתגורר כל חייו. נבון ייזכר כאחד מאצילי האומה וכאחד מבכירי בניה".

 

"תרומתו של יצחק נבון לעם ישראל נדירה ונדיבה ולא תישכח", אמר היום הנשיא לשעבר שמעון פרס, שהיה חברו הקרוב של נבון ושירת לצידו תחת ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון. "אנחנו נפרדים היום מאחד מבניו הנפלאים ביותר של עמנו, שנשא בחובו את חוכמת הדורות ושר בלבו את שירתה הנהדרת של העיר ירושלים. יצחק היה עבורי חבר בלב ובנפש למעלה מיובל שנים ולעם ישראל היה נשיא אהוב ומורה דרך".

יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג ספד גם הוא לנבון, שהיה איש מפלגת העבודה. "נבון היה מדור המייסדים של ישראל, מהאנשים שבמו ידיהם הקימו את ביתנו הלאומי", אמר הרצוג. "הוא הקדיש את חייו למען מדינתו והיה נשיא אהוב ונערץ על עמו וקול מוסרי ערכי ואמיתי". בבחירות האחרונות מוקם נבון במקום ה-120 הסמלי ברשימת המחנה הציוני לכנסת.

"יצחק נבון היה אדם מאחד ונשיא מאחד", אמר עליו יושב ראש יש עתיד יאיר לפיד. "הוא ייצג קול מתון, מכבד, מחבק, שחסר כל כך בימים אלה. הצורך לעבוד כל הזמן על איחוד העם ולהתייצב ללא חשש מול הקיצוניים מימין ומשמאל הוא הציווי שמשאיר לנו הנשיא החמישי בלכתו מאיתנו".

"איש של שלום, של מילים, של אהבת אדם ואהבת המדינה הלך מאיתנו היום", ספדה לו יו"ר מרצ זהבה גלאון. "יצחק נבון ייזכר תמיד כנשיא ישראלי אהוב שייצג את פניה היפות והמיוחדות של ישראל, חיבר בין גווניה השונים והביא גאווה לכולנו", אמרה ח"כ ציפי לבני.

"לא נחדול לשיר את שיריו"

מלבד כהונתו כנשיא המדינה, הקדיש נבון את חייו לחינוך ונודע גם כסופר, מחזאי ומייצג של יהדות ספרד בישראל. בין יצירותיו, המחזה "בוסתן ספרדי", הנחשב לאחד המחזות הוותיקים שהוצגו במסגרת התיאטרון הלאומי - "הבימה".

"חיבר בין גווניה השונים של ישראל", נבון (הרמן חנניה, לע"מ)

"אנו מרכינים היום ראש בצער רב וביגון קודר", אמרו היום בתיאטרון. "יצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל והמחזאי של ההצגה האל-מותית של הבימה, "בוסתן ספרדי", הלך לעולמו ואנו כואבים ודואבים על האובדן".

בהבימה ציינו כי "המחזה שכתב ומציג על במות התיאטרון כבר קרוב ל-18 שנים ומעל ל-2000 הצגות, מתאר הווי של שכונה ספרדית בירושלים של הימים ההם. ממש כמו ההצגה שכתב, בה פזורים שירי אהבה וכאב, שמחה ויגון ורומנסות ספרדיות המושרות עד עצם היום הזה בפיהם של בני הקהילה הספרדית ברגש רב ובערגה, כך גם בני משפחת התיאטרון הלאומי הבימה לא יחדלו מלשיר את השירים על האיש ההוא בגעגוע".

"נשיר את שיריו", נבון (פלאש 90, מרים אלסטר)

נבון הלך לעולמו בביתו בירושלים והותיר אחריו אישה, מירי שפיר, ושני ילדים - בן ובת - מנישואיו הראשונים לאופירה נבון ז"ל, שנפטרה ממחלת הסרטן בשנת 1993. "בראש מורכן ובצער עמוק אנו מודיעים בזאת על פטירתו של בעלי, אבינו, חמינו וסבנו היקר, הנשיא החמישי של מדינת ישראל יצחק נבון", נמסר מהמשפחה. "יצחק נבון היה איש מעש ורוח; סופר ומחזאי, איש חינוך ומדינאי שוחר שלום, אוהב אדם באשר הוא אדם".