"הכיתי אותו והצמדתי אקדח לראשו"

בלעדי: 20 שנה לרצח רבין, מאבטחו באותו לילה מדבר לראשונה ומספר איך השתלט על יגאל עמיר. "הכיתי אותו באגרופים, שלפתי אקדח והצמדתי לו לראש. חשבתי על זה, והחלטתי שלא לירות. זה אירוע שירדוף אותי כל חיי". הריאיון המלא ישודר ב"אולפן שישי"

במשך 20 שנה הוא שתק וסירב לשתף במה שעבר עליו באותו לילה בו נרצח ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, והערב (רביעי) נחשף במהדורה המרכזית חלק מריאיון בלעדי שבו מדבר לראשונה מאבטחו האישי של רבין, שהיה עמו בליל הרצח, ומשחזר את רגעי ההתנקשות ששינו את פני החברה הישראלית ואת חייו שלו. הריאיון המלא ישודר מחרתיים בתכנית "אולפן שישי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאורך כל השיחה עם א' על הלילה ההוא בארבעה בנובמבר 1995, עלו דמעות והציפו את עיניו. בחלק מהתשובות הוא השתהה, ונראה כמי שחושש מרגשנות יתר.

"סיימנו כבר לרדת במדרכות", הוא נזכר. "אנחנו מעט ככה מתקדמים על המדרכה, ופתאום שמעתי ירייה. הפניתי את המבט שמלה וראיתי אדם, שגם זיהיתי אותו לאחר מכן כיגאל עמיר, עומד עם יד ימין מושטת קדימה. ואז הייתה עוד ירייה".

בהמשך תיאר המאבטח כיצד הגיב בתוך התרחיש שהוא עצמו נועד למנוע. "קפצתי עליו קודם כל, ביד ימין נתתי לו מכה ביד היורה, וביד שמאל תפסתי אותו ולפתי לו את הצוואר", שיחזר א'. "היכיתי אותו באגרופים, שלפתי אקדח והצמדתי לו את האקדח לראש. חשבתי על זה, והחלטתי שלא לירות".

נדמה כי שני העשורים שחלפו מאז הרצח ההוא פסחו מעל א', שמוסיף להעלות את הרגעים ההם בזיכרונו כאילו אירעו רק אתמול. "זה אירוע שכמובן ירדוף אותי עד סוף ימי", אמר. "ביום האחרון שלי - זה יהיה הדבר שאני אחשוב עליו".