תיעוד: הדיונים הדרמטיים לאחר רצח רבין

השאלות המכריעות שנשאלו לאחר הרצח, מי יכהן כראש הממשלה בפועל, מי יקריא הספדים ומי יישא את ארון הקבורה - אלה רק חלק מהנושאים שעלו בדיונים הדרמטיים שהתנהלו בשעות הראשונות שלאחר רצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין. התיעוד ההיסטורי נחשף כעת על ידי ארכיון צה"ל במשרד הביטחון במלאת 20 שנים להירצחו

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף היום (רביעי) תיעוד היסטורי מהשעות הראשונות מליל 4.11.95, שבהן נאלצה הממשלה להתמודד עם רצח העומד בראשה יצחק רבין. בין הדילמות שעלו בדיון הסגור: היכן לקיים את טקס ההלוויה, האם לקיים הלוויה סגורה למוזמנים בלבד או לפתוח אותה לציבור הרחב, מי יספיד את ראש הממשלה, מי יישאו את ארונו של רבין ושאלות נוספות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בישיבה הסגורה שהתכנסה שעות ספורות לאחר הרצח, השתתפו הרמטכ"ל אמנון ליפקין שחק ז"ל, שהגיע לדיון בבגדים אזרחיים, השרים אמנון רובינשטיין, משה שחל, שולמית אלוני, אורה נמיר, אפרים סנה, עוזי ברעם, יוסי שריד ושרים נוספים. כמו כן השתתפו בישיבה יו"ר הכנסת שבח וייס, ראש לשכת ראש הממשלה איתן הבר, נציגי צה"ל והמשטרה.

הקלטת, ובה תיעוד הישיבה, התגלתה באחרונה על ידי אנשי ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, במסגרת פרויקט הדיגיטציה הנרחב שמבצע הארכיון לחומרים היסטוריים בעלי חשיבות ציבורית, ולקראת יום השנה ה-20 לרצח רבין.

מלבד תיעוד ישיבת הממשלה הדחופה שהתקיימה לאחר הרצח, נחשף גם דיון נוסף בו הצביעו השרים בפה אחד על מינויו של שר החוץ שמעון פרס לתפקיד ראש הממשלה בפועל. בנוסף פרסמו בארכיון תיעוד מישיבת זיכרון מיוחדת של המטה הכללי, במהלכה נשא הרמטכ"ל ליפקין שחק הספד לרבין, שכיהן גם בתפקיד שר הביטחון.