השר אורי אריאל: "להחזיר את ויזות החתולים לכיס"

יומיים לאחר שעורר סערה ציבורית עם הצעתו להעביר את החתולים המשוטטים בישראל למדינות זרות, ולאחר שמשרדו הבהיר עוד באותו יום על ביטול ההצעה – מגיב שר החקלאות על חצי הביקורת שהופנו נגדו. "אני עוסק לא פחות ואולי יותר משרי חקלאות קודמים בצער בעלי חיים", אמר

אורי אריאל (מתוך פייסבוק)

שר החקלאות אורי אריאל עונה לביקורת החריפה נגד יוזמתו להעביר חתולי רחוב לידיהן של מדינות זרות שיסכימו לקבלם. "נא להחזיר את הוויזות של החתולים לכיס", אמר הבוקר (רביעי), "אנחנו לא מטיסים אותם לשום מקום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אריאל, שהשתתף בכנס הנהגות הקיבוצים בקיבוץ מעלה החמישה, הבהיר פעם נוספת כי הצעתו ירדה מהפרק, וטען כי כל כוונתו הייתה להיטיב עם החתולים המשוטטים. "אני עוסק לא פחות ואולי יותר משרי חקלאות קודמים בצער בעלי חיים", אמר.

"נעשה מאמץ כדי למנוע צער בעלי חיים ככל יכולתנו ואנחנו מחפשים דרכים אחרות כדי לא לסרס ולעקר אותם, שזה צער בעלי חיים לכשעצמו", הוסיף אריאל. "למה צריך להוריד לחתול את האוזן כדי שנדע שהוא מסורס? זה לא מקובל עליי".

הסערה התעוררה שלשום לאחר שעמותות בעלי החיים זעמו על הצעתו של השר אריאל כפי שפורסמה ב"ידיעות אחרונות". גם ברשתות החברתיות מיהרו הגולשים ללעוג ליוזמה.

נשארים בארץ. אילוסטרציה (רויטרס)

"לחפש מדינה שתסכים לקלוט את השר"

"מדובר בהחלטה אומללה", אמרה מייסדת עמותת "תנו לחיות לחיות", אתי אלטמן. "מצוקת חתולי הרחוב בישראל היא מהקשות בעולם וממדיה מגיעים לכשני מיליון חתולים משוטטים. יש כאן ניסיון להשתמש בכסף שמיועד לעיקור חתולי רחוב לצרכים אחרים".

"ההצעה לא מעשית וטיפשית", תקפה יו"ר עמותת "אילת אנימלס", דניאלה שולנבורג-אורטנר. "היא מנוגדת לכל החלטה של בג"ץ שחתולים הם בעלי חיים מוגנים. הפתרון המעשי וההומני היחידי הוא סירוס ועיקור, וגם רבנים כבר נתנו אישור שזה מונע צער בעל חיים ולכן מותר".

גם בזירה הפוליטית תקפו את תכניתו של אריאל, והיו גם מי שהגיבו לדברים בבדיחות. "אני לא יודעת אם באמת יש פסק הלכה בנושא עיקור חתולים", אמרה בספקנות יו"ר מרצ, זהבה גלאון, "אבל כשהשר שאחראי על זכויות בעלי חיים מעלה הצעה שנוגדת כל מוסר בסיסי, זה הזמן לחפש מדינה זרה שתסכים לקלוט אותו".

המקור ליוזמה נבע, לטענת השר, מההלכה היהודית, שלדבריו אינה מתירה לעקר בעלי חיים. כפתרון לדילמה הדתית הציע השר שישראל תייצא את החתולים למדינות בחו"ל שיסכימו לקלוט אותם, אלא שכעבור שעות ספורות - בעקבות גל הביקורות - הודיע משרד החקלאות על ביטול ההצעה.