לקראת סופה: נערכים להפסקות חשמל

בחברת החשמל הודיעו כי בעקבות "התראת מזג אוויר חריג" שקיבלו מהשירות המטאורולוגי הם נערכים להתמודדות עם פגיעה באספקת החשמל. לפי התחזית, צפויות סופות חול, ענני אבק וסופות רעמים וברקים החל משעות אחה"צ

בחברת החשמל נערכים, ארכיון (חדשות 2)

שבוע לאחר המערכת החורפית שגרמה לנפילות חשמל בבתיהם של עשרות אלפי תושבים - בחברת החשמל נערכים לסיבוב שני: אנשי החברה כבר החלו בהכנות לאפשרות של פגיעה ברשת החשמל, זאת בעקבות התראה על מזג אוויר חריג שצפוי בימים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחברת החשמל קיבלו היום (שלישי) את ההתראה מהשירות המטארולוגי, לפיה מזג האוויר הסוער עלול להתפתח כבר משעות אחר הצהריים ולכלול סופות חול, ענני אבק, סופות רעמים וברקים. "לשילוב של האבק והגשמים יש פוטנציאל להפרעות באספקת החשמל והחברה נערכת בהתאם", הסבירו.

בחברת החשמל ספגו ביקורת חריפה בשבוע האחרון בעקבות טענות על אי מוכנות לפגעי החורף, דבר שגרם להפסקות החשמל בעשרות אלפי בתים בישראל, בעיקר באזור השרון. כעת נראה שבחברה פועלים על מנת לתקן את הרושם, ולמנוע תקלות נוספות שעלולות להיגרם בעקבות המערכת החורפית.

במנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה אמרו היום כי מזג האוויר הסוער עלול ליצור סיכון גבוה למתקנים המוצבים באתרי בנייה ובמקומות עבודה החשופים לרוחות עזות. הם מזהירים מפני הרמת ציוד וחומרים באמצעות מנופים ושימוש שאמצעים שאינם מקובעים כראוי לאדמה.

(פלאש 90)

המערכת החורפית: החול שמגיע ממזרח גורם לאובך

החשש הגדול כעת הוא מפני מערכת של לחץ נמוך הנקראת "אפיק ים סוף". זו מערכת מתעתעת מאוד ובעייתית לחיזוי. משעות הבוקר נושבות רוחות מזרחיות חזקות מאוד באזור, המביאות איתן כמויות גדולות של חול ממזרח - לכן אנחנו עדים לתופעת האובך. במקביל, החל מהיום בצהריים ועד מחר, מתקרב לאזור אוויר קר שיביא עמו לחויות לאזורים בגבהים בינוניים וגבוהים.

הדבר עשוי לגרום לעננות גבוהה, דבר שיכול לייצר כמויות גדולות של גשם בפרקי זמן קצרים. החשש כעת הוא משיטפונות, הצפות וכל פגעי מזג האוויר שחווינו בשבוע שעבר. עם זאת, כיוון שהמערכת קשה לחיזוי לא ניתן להעריך אם ומתי תחל הסערה. במקרים כאלו אין צורך בהיסטריה, אבל בהחלט עדיף להיערך בהתאם.

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי משעות הערב חזוי זיהום אוויר גבוה בכל אזורי הארץ שצפוי לשרור עד מחר. זיהום האוויר הגבוה קשור בזרימות דרומיות מזרחיות חזקות הגורמות להסעת אבק מכיוון סעודיה וירדן. במשרד ממליצים לאוכלוסייה רגישה, ביניהם: חולי לב, ריאות, קשישים, ילדים, ונשים בהיריון להימנע מפעילות גופנית מאומצת.