ארגוני בעלי חיים: "לא נניח לשר לפגוע בחתולים"

תכניתו של שר החקלאות אורי אריאל לבלום את עיקור חתולי הרחוב הצליחה לעורר זעם רב בקרב הציבור ועמותות בעלי החיים בפרט. גם במערכת הפוליטית תקפו את הצעתו של אריאל והגיבו בביטול לאפשרות שתצא לפועל: "כשהשר שאחראי על זכויות בעלי חיים מעלה הצעה שנוגדת כל מוסר בסיסי, זה הזמן לחפש מדינה זרה שתסכים לקלוט אותו"

גם הם לא מתרגשים מהיוזמה של השר. אילוסטר (רויטרס)

סערה בעקבות היוזמה שהציג שר החקלאות אורי אריאל לביטול נוהל עיקורם של חתולי הרחוב ולייצוא חתולים משוטטים לחו"ל. בעמותות בעלי החיים זועמים על ההצעה שפורסמה ב"ידיעות אחרונות" וברשתות החברתיות כבר מיהרו ללעוג לה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעמותת "תנו לחיות לחיות" נדהמו מתכניתו של אריאל. "מדובר בהחלטה אומללה", אמרה מייסדת העמותה, אתי אלטמן. "מצוקת חתולי הרחוב בישראל היא מהקשות בעולם וממדיה מגיעים לכשני מיליון חתולים משוטטים. יש כאן ניסיון להשתמש בכסף שמיועד לעיקור חתולי רחוב לצרכים אחרים. אנחנו רוצים להזכיר לשר אריאל שהוא לא יוכל לשנות את ייעוד הכסף ובכוונתנו להגיש בג"ץ נגד היוזמה הזו כדי למנוע אותה".

בנוסף השמיעה אלטמן ביקורת על טיעוניו של אריאל למהלך ואמרה כי הם אינם אנושיים. "השר טוען שהתורה לא מתירה עיקור חתולים, אבל הרעלת חתולים זה מוסרי?", שואלת אלטמן. "העברת חתולים למדינות אחרות, שבחלקן אוכלים בשר חתולים, את זה התורה כן מתירה? זה פשוט לא מקובל".

אורי אריאל (מתוך פייסבוק)

"לחפש מדינה שתקלוט את השר"

"ההצעה לא מעשית וטיפשית", תקפה יו"ר עמותת "אילת אנימלס", דניאלה שולנבורג-אורטנר. "היא מנוגדת לכל החלטה של בג"ץ שחתולים הם בעלי חיים מוגנים. הפתרון המעשי וההומני היחידי הוא סירוס ועיקור, וגם רבנים כבר נתנו אישור שזה מונע צער בעל חיים ולכן מותר".

גם בזירה הפוליטית תקפו את תכניתו של אריאל, והיו גם מי שהגיבו לדברים בבדיחות. "אני לא יודעת אם באמת יש פסק הלכה בנושא עיקור חתולים", אמרה בספקנות יו"ר מרצ, זהבה גלאון, "אבל כשהשר שאחראי על זכויות בעלי חיים מעלה הצעה שנוגדת כל מוסר בסיסי, זה הזמן לחפש מדינה זרה שתסכים לקלוט אותו".

המקור ליוזמה נובע, לטענת השר, מההלכה היהודית, שלדבריו אינה מתירה לעקר בעלי חיים. כפתרון לדילמה הדתית הציע השר שישראל תייצא את החתולים למדינות בחו"ל שיסכימו לקלוט אותם.