יובל רבין: "העצרת הייתה פספוס"

בנו של רה"מ המנוח מחה על הניסיון שלא להתמקד בדרך רבין המדינית אמש בכיכר. "העצרות הקודמות היו אמיתיות יותר", אמר. "יש הזדמנות לעשות שינוי, והעצרת ויתרה עליו". הוא גם ביקר את תוכן נאומו של אחיינו

למרות הנוכחות המכובדת בעצרת שנערכה בכיכר רבין אמש (שבת), שלהערכת המארגנים הגיעה למאה אלף איש, בנו של ראש הממשלה שנרצח מחה על אופי הטקס. יובל רבין טען הבוקר בשיחה עם חדשות 2 Online כי הניתוק בין העצרת לבין התוכן הפוליטי-מדיני הוא "פספוס". לדברי רבין, אופי העצרת שונה כדי למשוך קהלים נוספים - אך המארגנים, בהם אחותו דליה, לא הצליחו בכך. דליה רבין סירבה להגיב לדברים לבקשת חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המודל של העצרת היה בעשר השנים הראשונות אמיתי יותר ונתן ביטוי לתחושות של הציבור", הדגיש. "נכון שהיו אז ציבורים שהרגישו שהעצרת אינה מבטאת את דרכם ואינה מאפשרת להם להזדהות עם הזיכרון, אבל אני שומע גם הפעם מציבורים לא מבוטלים שהרגישו שהעצרת הזו אינה מייצגת את דעתם".

רבין הדגיש כי ההתמרכזות של העצרת נבעה מהשילוב של תנועות נוער בתוכן האירוע. "אני בספק אם זה היה נכון להפוך את זה לעצרת המרכזית לציון שנת ה-20", אמר. "אמנם הייתה נוכחות מרשימה, בעיקר בגלל נוכחותו של הנשיא לשעבר קלינטון, אבל המתכונת היתה של קונצנזוס וזה סוג של פספוס".

לדבריו, העצרת נשאה מסר מרוכך שלא התייחס במידה מספקת לדרכו המדינית של אביו. "אני חושב שבתנאים הקיימים כיום - היעדר חזון ותקווה לצד גל טרור ששוטף את הארץ - היה ציבור גדול מאוד שהיה רוצה להזדהות בצורה פוליטית, ויש מקום לאמירה ברורה ונחרצת", אמר. "אני חושב שיש בהחלט הזדמנות לעשות ולשנות דברים, וזו דרך רבין האמיתית ועל הדבר הזה העצרת אתמול החליטה לוותר עליו".

רבין מסתובב עם התחושות האלה כבר תקופה ארוכה. "אני נמניתי על מי שחשב שלא בטוח שיש מקום להמשיך לקיים את העצרות האלו בתדירות שנתית, כי בסופו של דבר העצרות מבטאות את רחשי הציבור", הסביר. "גם השנה היה מקום לעשות עצרת שמדברת על מה שקורה פה, על זה שצריך להניע מהלכים ולצאת לדרך שונה מהדרך של אי-החלטה שאנחנו חווים אותה שנים רבות. השאלה היא אם יש הצעה אלטרנטיבית, מישהו שיכול להוביל דרך ברורה ונחרצת, כי כרגע אנחנו מדשדשים. אי ההחלטה היא החלטה. אבי בא תמיד עם היכולת להסתכל קדימה מעבר לקצה האף ולהציע דרך קדימה".

"אבי לא הסכים לנסיגות חד צדדיות"

בעצרת נאם גם נכדו של יצחק רבין, יונתן בן ארצי, שקרא לממשלת ישראל "להכריז באופן מיידי על הכרה ללא תנאים במדינה פלסטינית" כדי לשמור על רוב יהודי בישראל. דודו יובל רבין יצא הבוקר בריאיון ל'בוקר טוב ישראל' בגל"צ נגד הדברים: "הוא כמובן רשאי להביע את דעתו וזה חיובי מאוד, אבל אין באמירה הזו ולו דבר שקשור בדרכו של אבי, שהתנגד למהלכים חד-צדדיים", אמר.

"אבי לא העלה על בדל שפתותיו את ההסכמה למדינה פלסטינית", הסביר. "הוא בהחלט חשב שהצורה של הסכם הקבע היא תולדה של משא ומתן שאליו הוא חתר. זו מורשת רבין האמיתית - העמידה הבלתי מתפשרת מול טרור ופיגועים שלא מזכה את הצד השני במהלכים חד-צדדיים. קשה לדעת מה היה אבי עושה או חושב היום, אבל אני לא מוצא סימוכים לטענה של יונתן".

בריאיון התייחס רבין גם לעובדה שהנשיא לשעבר ושותפו בעבר של רבין שמעון פרס לא נאם באירוע. "אני לא הייתי מאלה שקיבלו את ההחלטות, אמר". "אני שמח מאוד שקלינטון הגיע, אני חושב שזה היה חשוב. היה חשוב גם שנשיא המדינה היה שם. אין טעם שאני אכנס בדיעבד למי שהיה צריך לדבר".