אובמה: כדור יכול להרוג, אך חלום השלום לא ימות. קלינטון: סיימו את מה שרבין התחיל

20 שנים לרצח רבין: כ-100 אלף התאספו בכיכר שבה נורו 3 היריות ששינו את פני החברה הישראלית. אובמה: "השלום הכרחי ואפשרי". קלינטון: רבין לא רצה שישראל תבחר בין יהודית ודמוקרטית. ריבלין: יוצרי תמונות האס.אס - אנחנו לא מפחדים מכם

20 שנים אחרי עצרת השלום ההיא שבסיומה נרצח בשלוש יריות אקדח ראש הממשלה יצחק רבין, באותה כיכר בתל אביב, התאספו הערב (שבת) כ-100 אלף בני אדם כדי לציין ולזכור את 4 בנובמבר 1995. אז היו אלו רבין ופרס שחתמו את העצרת ב"שיר לשלום" האופטימי והערב שלושה נשיאים פנו לציבור הישראלי: הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון והנשיא ברק אובמה במסר מיוחד

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאום מוקלט אמר נשיא ארצות הברית אובמה: "בלילה שבו נרצח, יצחק הביט בהמונים שגדשו את הכיכר. הוא האמין שנתיב השלום עדיף על נתיב המלחמה. הוא רצה למצות כל אפשרות כדי להגיע לשלום. יצחק רבין הבין את הסכנות שישראל ניצבת בפניהן, ולכן הוא הגן עליה כחייל וכרמטכ"ל. הוא גם הבין שלא ניתן לשלוט על הפלסטינים לאורך זמן. מה שהוא אמר לקהל באותו לילה עדיין תקף. ארה"ב תמשיך לתמוך במאבק של ישראל והפלסטינים לשלום.

"אני עדיין מאמין מה שאמרתי בירושלים לפני שנתיים: השלום הכרחי ואפשרי. הוא הכרחי כי זו הדרך להבטיח ביטחון לישראלים ולפלסטינים בדרך של שתי מדינות לשני עמים - מדינה יהודית ודמוקרטית לצד מדינה פלסטינית. כדור יכול להרוג, אך רוחו של רבין וחלום השלום לא ימותו".

קלינטון: עליכם לסיים את מה שרבין התחיל

מאוחר יותר עלה נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון לנאום. "רבין נתן את חייו כדי שאתם תוכלו לחיות בשלום", אמר. "לפני 10 שנים היה לי הכבוד לעמוד כאן ואמרתי שאם הייתי יכול באיזה אופן מופלא להחזיר את רבין לחיים הוא היה אומר 'תפסיקו כבר לדבר עליי ובואו נתחיל לעבוד על מה שהתחלתי והקרבתי את חיי כדי להגשים'".

קלינטון הוסיף כי ישראל היא "חלק מהגרסה החדשה של המאבק הגלובלי בין משתפי הפעולה לאלו שרוצים קונפליקט. מי שחיסל אותו האמין בהפך הגמור. לכן, קהל נכבד, עליכם לסיים את מורשתו ולכתוב את הפרק האחרון שלמענו הוא הקריב את חייו".

מתאספים בכיכר (אלירן חיאט, חדשות 2)

ריבלין: "יוצרי תמונות האס.אס - אנחנו לא מפחדים מכם!"

בנאומו מאחורי זכוכית משוריינת אמר ריבלין כי "לפני 20 שנים עמד כאן הרוצח הארור וכיוון את כוונת האקדח ליצחק רבין. יצחק נפל במערכה, אבל כולנו היינו על הכוונת: מדינת ישראל, הדמוקרטיה הישראלית, החברה הישראלית, התקווה הישראלית". ריבלין בירך בתחילת דבריו את נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, שהגיע לכיכר, ואמר: "וולקאם, חבר אוף ישראל".

"אנחנו מתייצבים כאן היום, יחד, מול הכוונת של אותו רוצח, מול השנאה והמשטמה של שוליים קיצוניים ואלימים כדי לומר: לא תוכלו לנו", המשיך ריבלין. "מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, מדינת ישראל של מגילת העצמאות, לא תיפול קורבן על מזבח האלימות וההפחדה שלכם. לעולם לא! ולמשתיקים, ולמאיימים, למניפי האגרופים הקפוצים, ליוצרי תמונות האס-אס, למאיימים על חברי וחברות כנסת על שופטים ושופטות, ועל שרים וראשי ממשלות, אני רוצה לומר היום: אנחנו לא מפחדים מכם".

באותה עצרת לפני 20 שנים התאספו בכיכר עשרות אלפי בני אדם שבאו לתמוך ברבין ובדרך שהוביל, וגם כדי לומר "כן לשלום, לא לאלימות". רבים מהנוכחים אז היו חניכי תנועות הנוער וגם היום הציפו את הכיכר הזו בני נוער רבים שנולדו לאחר הרצח ומכירים את רבין רק מדפי ההיסטוריה. הערב אלו לא רק אנשי השמאל, אלא חילונים ודתיים, בני כל תנועות הנוער, שנאספו תחת הסיסמה "זוכרים את הרצח, נאבקים על הדמוקרטיה".

נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס אמר מוקדם יותר הערב לחדשות 2: "הייתי כאן עם יצחק רגעים ספורים לפני ששלושה כדורים פילחו את ליבו. הוא נרצח, דרכו נותרה. כל עוד נשמתי באפי אעשה את הכול כדי להמשיך את דרכו. היא חיונית למדינת ישראל כמדינה דמוקרטית שחיה בשלום. יש אנשים שתמה תקוותם, לא אצלי. כולנו צריכים להתייצב כאיש אחד נגד ההסתה הנוראית הזו שמסכנת את עתידנו".

איתן הבר, מי שהיה ראש לשכתו של רבין ובישר לאומה על הירצחו, אמר הערב: "אני זוכר את יצחק כל יום, כל היום. לא למדנו שום דבר מהרצח. האלימות מכרסמת בנו כהוגן".