הרב למד"א: אל תטפלו במחבלים

למרות האתיקה הרפואית המחייבת את מד"א לטפל בכל הפצועים בזירת פיגוע – גם במחבלים שנוטרלו – קורא הרב הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו, שלא לטפל במחבלים, גם אם אין אף יהודי שנפצע בתקרית. "אין שום מצווה להציל את הרוצחים הללו", כתב בעמוד הפייסבוק שלו

הרב שמואל אליהו, ארכיון (כיכר השבת)

הרב הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו, קורא לחובשי מד"א שמגיעים לזירות פיגועים לטפל בפצועים היהודים כמה שיותר זמן עד שהמחבל ימות. "אין שום מצווה להציל את הרוצחים הללו", הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרב פרסם שאלה שהופנתה אליו ממתנדבת במד"א. "כשקוראים לי לפיגוע ובמד"א אומרים לי לטפל במחבל ולא ביהודי, מותר לי לטפל במחבל?", שאלה המתנדבת. "ובכללי, מותר לי על פי ההלכה לבצע החייאה על מחבל ולנסות להציל אותו?"

בתשובה לשאלתה כתב הרב כי "לא משנה מה מד"א אומרים. את תעשי מה שצריך לעשות, והעיקר הוא לטפל ביהודי פצוע לפני כל מחבל. את תטפלי ביהודי הפצוע כמה שיותר זמן עד שהמחבל ימות". מאוחר יותר ערך הרב את הפוסט מחדש וכתב: "את תטפלי ביהודי הפצוע כמה שיותר זמן אפילו אם המחבל ימות".

"הם נורא רוצים לעלות לשמים בתור שהידים", הוסיף אליהו. "למה למנוע מהם את מה שהם כל כך רוצים?"

הסטטוס שכתב הרב אליהו (צילום מסך)

מד"א: "מחויבים לטפל בכל אדם באשר הוא"

"עוד תזכרי שהם כל כך כפויי טובה ומסוגלים גם לרצוח את מי שמטפל בהם", טען הרב בתשובתו למתנדבת מד"א. "לכן אפילו אם אין יהודי פצוע, אל תטפלי בהם לפני שבאו חבלנים ומצאו שאין עליהם חגורת נפץ או כל סכין אחרת. שלא יפגעו בך חס ושלום".

בעקבות הפוסט של הרב אליהו הסבירו במד"א שאנשיהם מטפלים בכל הפצועים כשהם מגיעים לזירת אירוע מבלי להתחשב בהבדלי דת גזע או מין ומבלי לעשות שום שיקול כזה או אחר למעט השיקול הרפואי. "זאת מחובתנו, גם במצבים פחות נעימים מבחינה רגשית", טענו. "ישנן סיטואציות שאולי הן פחות נעימות אבל כצוותי רפואה אנו מחויבים לטפל בכל אדם באשר הוא, גם בסיטואציות לא קלות כמו טיפול במחבלים".

בעבר עורר אליהו הרב סערה ציבורית לאחר שקרא לתושבי צפת לא להשכיר דירות לערבים.

בהכנת הידיעה השתתף יאיר שרקי.