הנתונים מוכיחים: ישראליות חיות יותר מישראלים

לקראת סוף שנת 2015 מפרסמת הלשכה המרכזית לססטיסטיקה את נתוני תוחלת החיים של אזרחי ישראל, המצביעים בין השאר על עלייה במשך חייהן של נשים בישראל ואף מסמנים את העיר שבה תוחלת החיים היא הגבוהה ביותר

הנשים מובילות. בעיקר ברמת גן. (הלמ"ס)

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום (רביעי) את נתוני תוחלת החיים בישראל, מהם עולה כי נשים עדיין חיות יותר שנים מגברים. הנתון הזה רלוונטי בעיקר לעיר רמת גן, שם נרשמה תוחלת החיים הארוכה בישראל, לעומת העיר בת ים שבה תוחלת החיים היא הנמוכה ביותר בשנים האחרונות. בהשוואה ליתר מדינות העולם ממשיכה ישראל להוביל את מדרג תוחלת החיים העולמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המיתוס שלפיו גברים מתים לפני נשותיהם מקבל תוקף מהנתונים השנתיים, הקובעים כי תוחלת החיים בישראל עמדה בשנת 2014 על 80.3 שנים בקרב גברים ועל 84.1 בקרב נשים. למרות שהנתון באשר לגברים נותר ללא שינוי בהשוואה לשנה הקודמת, בקרב נשים נרשמה עלייה של 0.2 שנים בתוחלת החיים הכוללת.

הנתונים הללו ממשיכים את המגמה שנרשמה לאורך 35 השנים האחרונות, שבמהלכן עלתה תוחלת החיים בקרב גברים ב-8.8 שנים בעוד שזו של הנשים עלתה בתשע שנים. מאז שנות ה-70 הלכו והשתפרו גם סיכוייהם של ולדים זכרים לחגוג יום הולדת 80 ב-61%, אך גם כאן האפילו הנשים על ההישג בכך ש-73% מהן צפויות להגיע אף הן לגיל גבורות.

הפער הזה נשמר גם בערים הגדולות בישראל, שביניהן נרשם פער של 3.8 שנים בתוחלת החיים של תושביהן. תוחלת החיים ברמת גן, המדורגת במקום הראשון, גבוהה ביותר משנה מתוחלת החיים בערים המדורגות אחריה, בהן רחובות (83.3 שנים) וראשון לציון (83.0 שנים). בערים פתח תקווה, חיפה, נתניה, בני ברק וירושלים, תוחלת החיים מעט נמוכה יותר ונעה בין 82.7-82.1.  בבאר שבע, באשקלון ובאשדוד תוחלת החיים גבוהה בכחצי שנה מזו שבבת ים החותמת את הרשימה עם 80.5 שנים בממוצע.

"הגברים הישראלים מובילים את המדרג העולמי"

בתוחלת חיים של כלל האוכלוסייה ניצבת ישראל במקום השביעי מבין מדינות ה-OECD יחד עם איסלנד (עם ממוצע של 80.1 שנים), אך נמוכה ב-1.3 שנים מזו של יפן המדורגת במקום הראשון וגבוהה ב-1.6 שנים מהממוצע של מדינות הארגון. בהשוואה בין-לאומית  שומרים הגברים הישראלים על מקום גבוה מאוד בתוחלת החיים המדורגת שלישית מבין מדינות ה-OECD, ונמוכה ב-0.4 שנים מזו של הגברים בשווייץ המדורגים במקום הראשון.

למרות הפער בתוחלת החיים בין נשים לגברים בישראל, נחשב הנתון לאחד הנמוכים בעולם. במדינות ה-OECD עומד הפער הממוצע בין נשים לגברים על 5.3, כאשר רק באיסלנד הפער נמוך יותר מאשר בישראל. תוחלת החיים של הנשים בישראל (83.9 שנים) מדורגת במקום האחד עשר מבין מדינות ה-OECD, יחד עם לוקסמבורג. עם זאת, תוחלת החיים בקרב הנשים בישראל גבוהה ב-0.8 שנים מהממוצע של מדינות ה-OECD.