"ניתן לפצות את משפחת זרהום"

האזרח האריתריאי שנקלע לפיגוע בתחנה המרכזית בב"ש, זוהה בטעות כמחבל ונורה ע"י כוחות הביטחון. כעבור שעות ספורות הוא מת מפצעיו, ולאחר מכן עלתה השאלה אם יש לפצות את קרוביו למרות העובדה שמדובר באזרח זר שנכנס לישראל שלא כדין. היועמ"ש קבע כי ניתן לפצות את משפחתו, והסמיך את "ועדת לפנים משורת הדין" לדון בכך

וינשטיין, ארכיון (פלאש 90)

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, קבע כי ניתן לפצות את בני משפחתו של הבטום זרהום, האזרח האריתריאי שנהרג בשוגג על ידי כוחות הביטחון בפיגוע הדקירה בתחנה המרכזית בבאר שבע, לאחר שזוהה בטעות כמחבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

וינשטיין מסר את עמדתו לוועדת למ"ד (לפנים משורת הדין), לפיה, הוועדה מוסמכת לפצות את משפחת זרהום, בכפוף להגשת בקשה לפיצוי. מאחר שזרהום נכנס לישראל שלא כדין הוא אינו זכאי לפיצוי לפי חוק התגמולים לנפגעי איבה. אולם בעקבות הנסיבות הטרגיות שהובילו למותו, התעוררה השאלה אם יש לפצות את משפחתו לפנים משורת הדין.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מסר לועדת למ"ד את עמדתו, לפיה הועדה מוסמכת לפצות את משפחתו של הבטום זרהום המנוח, בכפוף להגשת בקשה. ועדת למ"ד (לפנים משורת הדין) הוקמה בשנת 1999 בידי היועץ המשפטי לממשלה ונועדה לפצות במקרים שבהם בוצעה פגיעת איבה על רקע לאומני שאין לה מענה אחר.

היועץ המשפטי לממשלה מסר כי כתב ההסמכה של הוועדה, היא מוסמכת לדון ב"אירוע שמטרתו העיקרית הייתה לגרום לפגיעה בגופו של אדם... בשל השתייכותו הלאומית", וכי פיגוע האיבה שבמהלכו נגרם מותו של זרהום הוא אירוע שכזה.