בגלל הגשם: אלפים מנותקים‎ מחשמל, הצפות ענק בשרון

רק הבוקר הודיעה חברת החשמל כי "כל הלקוחות מאירוע הסערה חוברו לרשת", ופעם נוספת גרם מזג האוויר לניתוקים. לפחות 15 אלף בני אדם בלי חשמל לאחר שמספר קווי מתח גבוה נפגעו באזור המרכז, השרון והקריות. רחובות שלמים בכפר סבא וברעננה הוצפו

אלפי מנותקים חדשים מחשמל: לא עברו שעות ספורות מאז הודעת חברת החשמל כי השלימה את הטיפול בנזקים שגרמו להפסקות הממושכות שהחלו ביום ראשון, ושוב מזג אוויר סוער גרם לניתוקים נרחבים ברחבי הארץ. גשמים עזים שירדו בצהריים (רביעי) גרמו לפגיעה במספר קווי מתח גבוהה וכתוצאה נותקו כ-15 אלף בתי אב מהזרם. בנוסף, נגרמו הצפות ענק בשורה של יישובים וערים בשרון ובהן כפר סבא ורעננה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קווי מתח גבוה נפגעו באזור המרכז, השרון והקריות ותושבים רבים - שרק ביממה האחרונה חזר החשמל לביתם - שוב מצאו את עצמם מתמודדים עם הפסקת חשמל.

בכפר סבא, שבה הוצפו רחובות שלמים, נפגע קו מתח גבוה וכתוצאה נותקו אלפים מאספקת החשמל. בחברת החשמל הסבירו כי צוותי החברה לא יכולים לטפל בתקלה, בגלל הצפה. "אנחנו ממתינים לטיפול המשטרה ואז נוכל לטפל בתקלה, שמשפיעה על אלפים", אמרו בחברה. "מדובר במצב דינמי ומשתנה, ואנחנו מקווים שבשעה הקרובה נסיים למפות את כלל התקלות".

דיווחים על התקלה התקבלו גם מתושבים בהרצליה, רעננה, בצרה, בני ציון ויישובים נוספים בשרון. ברעננה, בעקבות הגשמים העזים, מסרה העירייה כי מספר רחובות בעיר הוצפו וקראה לציבור שלא להגיע אליהם: שברץ (סמוך לאחוזה), הרצל (סמוך לאחוזה), מגדל (בחלקו הדרומי), שבזי והחי"ל פינת הל"ה.

עובדי חברת החשמל מנסים לתקן (חדשות 2)

למד"א למרחב ירקון הגיע דיווח על הצפה בתוך בית ספר ברחוב הר סיני ברעננה. בשיחה עם מורה במקום נמסר על כ-250 תלמידים, שאינם יכולים לצאת מתוך בית הספר, בעקבות ההצפות.

בשכונת רמת החייל בתל אביב פגע ברק בעץ שהחל לעלות באש, ובהרצליה נסגרה תחנת הרכבת להורדה והעלאת נוסעים בעקבות ההצפות.

גדר ברמת הכובש נפלה בגלל הרוח והגשם (צילום: גלית בידר)
 

"זה לא להאמין שאנחנו חוזרים שוב לאותו הסרט מה קרה הפעם?", אמר שי, תושב כפר סבא. "סך הכל גשם. מה יהיה עם החשמל". איריס יונני ממושב חרוצים, שנמצאת כבר ארבעה ימים ללא חשמל, אמרה: "המקרר הלך, הפעלנו גנרטור ונגמר הסולר".

"רק אתמול, אחרי הפסקה של 37 שעות, עשינו קנייה גדולה של אוכל במקום כל מה שנרקב במקרר ונזרק, וכבר עכשיו מתחילה עוד הפסקה", אמר תושב רעננה לחדשות 2 Online. "אלוהים יודע מתי זה ייגמר, אנחנו מקווים שלא ניכנס לעוד לופ כזה".

שי פרץ, מנהל סופר בבני ציון, סיפר לחדשות 2 Online כי רק היום בשעה חמש וחצי בבוקר חזר החשמל. "החזרנו את הגנרטור למשכיר אחרי שלושה ימים, ועכשיו קיבלנו הודעה שקו מתח נפל ולא ברור מתי החשמל יחזור", הוסיף.

במוקד 103 של חברת החשמל שומעים כעת הלקוחות את ההודעה המוקלטת הבאה: "חברת החשמל פועלת ללא לאות להחזרת החשמל ללקוחות המנותקים בעקבות פגעי הסערה העזה. אנו מתנצלים בפני לקוחותינו ומעדכנים כי הצפי להחזרת החשמל הוא עד שעות הערב".

עיריית רעננה פרסמה הודעה לתושבים שבה נכתב: "עקב מזג האויר הקשה הפוקד את רעננה בשעות אלה, כל צוותי השטח של העירייה פרוסים ברחבי העיר ועובדים במתכונת חירום לטיפול בהצפות ובמפגעים. המוקד העירוני פועל במתכונת מוגברת, נציגנו עונים כעת לפניות תושבים ולכן קיימים זמני המתנה ארוכים מהרגיל. אנו עושים כל מאמץ לתת מענה לכל הפונים".

בעקבות הודעת חברת החשמל אמרה חברת הכנסת קרין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה שרק אתמול דנה במשבר של הימים האחרונים, כי "מדובר בביזוי הציבור וביזוי כנסת ישראל אחרי ההבטחות שניתנו אתמול. בדיון הבטיח מנכ"ל חברת החשמל להעביר נתונים מדויקים בכל בוקר לוועדה לביקורת על מספר המנותקים ומצבם. הנתונים לא הגיעו עד שעה זו ואנו עדים למספר רב של מנותקים חדשים. בושה וחרפה לחברת חשמל. לא רק שהטיפול לא הסתיים, אלא המשבר העמיק והטיפול לא נראה באופק".