נתב"ג: גופת אישה התגלתה בחבילה

כשגופת אישה התגלתה הבוקר במטען שהגיע לנתב"ג, אנשי זק"א דווקא לא היו מופתעים. הם מספרים כי קורה לא פעם שיהודים בחו"ל מבקשים לקבור את יקיריהם בישראל, אך לא יודעים איך. לאחר חקירות התברר כי גם הפעם, מדובר במשפחה ברוסיה, שרק רצו להביא את אמם לארץ

"שולחים בתמימות לארץ". ארכיון (רויטרס)

כשעובדי המכס בנמל התעופה בן גוריון קיבלו לפנות בוקר (שלישי) חבילה ארוזה שהגיעה מרוסיה, הם הופתעו מאוד לגלות שבחבילה ארוזה גופת אישה. הגופה נמצאה ללא מסמכים מלווים או אישורים וללא הסבר כיצד או מדוע נשלחה לישראל בצורה שכזו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נציגי המכס פנו מיד לאנשי משרד החוץ ולנציגי זק"א שאיתרו את מקור הגופה ברוסיה ופנו למפקד זק"א ברוסיה, שייע דייטש. לאחר בירורים בקהילה היהודית ברוסיה איתר דייטש את זהות הנפטרת ואת משפחתה. "מדובר במשפחה שהאם נפטרה לפני 11 יום והם בתמימות החליטו לשלוח אותה לקבורה בישראל", הסביר מוטי בוקצ'ין, דובר זק"א. "משום שלא ידעו מה הנהלים, החליטו שהם שולחים אותה כמו מטען".

לאחר שהתגלתה זהות הנפטרת, החלו בזק"א, בשיתוף עם משרד החוץ, לפעול להסדרת הבאתה לקבורה של הגופה. "יש הרבה מאוד בעיות בירוקרטיות בהן יש לטפל במקרה כזה", הסביר אלון לביא ממשרד החוץ. "צריך אישורים לקבורה בישראל, אישור סיבת המוות, אישורים של השגרירויות משני הצדדים".

חוסכים על המשלוח

למרות שהמקרה נשמע מוזר, בזק"א מסבירים כי אין זה מקרה ראשון מסוגו. "אנו נתקלים מספר פעמים בשנה במקרים של יהודי התפוצות שחולמים להיקבר בישראל", מתאר בוקצ'ין. "לפני כשנתיים היה מקרה דומה, שבו בן שאמו נפטרה ניסה להעבירה לארץ, אך ראה שזה יקר ופשוט קנה כרטיס טיסה לארץ ושלח את אמו במזוודה. בכניסה לארץ גילו את הגופה".

יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, שהיה הראשון לקבל את הקריאה הבוקר, מספר שלעיתים לא מדובר רק בגופה. "בעבר אף נשלחו בדואר איברים בודדים לקבורה", אמר. "ברוב המקרים מדובר בתמימות של משפחה שרוצים להעביר לקבורה בישראל".

בתום מספר שעות של עבודה מול הרשויות ברוסיה, שוחררה הערב הגופה מנתב"ג כדי להיקבר באשדוד.