חברת החשמל: "פיצויים? זה כוח עליון"

אלפי משפחות מנותקות מחשמל זה היום ה-3. בדיון דחוף בווועדה לביקורת המדינה נשאל היועץ המשפטי של חברת החשמל לגבי תשלום פיצויים בעקבות הנזקים ורמז כי החברה לא אחראית לנזקים. נציג משרד המבקר: "לא הפיקו לקחים"‎

ביומה השלישי לתקלת החשמל הנרחבת, כשברקע כ-8,000 משפחות שעדיין מנותקות מהזרם נערך הבוקר (שלישי) דיון דחוף בוועדה לביקורת המדינה על הכנת רשת החשמל לשעת חירום. היועץ המשפטי של חברת החשמל עו"ד גרשון ברקוביץ' נשאל על פיצויים ללקוחות שנפגעו מהניתוקים האחרונים ואמר: "זה אירוע של כוח עליון. תלונות ספציפיות ייבדקו לגופן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפתח הדיון תקף המשנה למנכ"ל משרד מבקר המדינה, צבי ורטיקובסקי, את התנהלות חברת החשמל: "בספטמבר 2015 פורסם דוח מבקר המדינה על היערכות לשעת חירום בעקבות הסופה בדצמבר 2013. התרענו על הצורך לבוא ולהפיק את הלקחים. הם לא יושמו".

יו"ר הועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), אמרה כי "הסופה הייתה אמנם חזקה, אך בת שעה בלבד. נפגעו בה קשישים שלחצני המצוקה שלהם אינם עובדים, משפחות עם ילדים או אנשים עם מוגבלויות. חייבים למצוא פתרונות לא רק לסופה הנוכחית, אלא לכל החורף שיבוא עלינו. הדוח החמור של המבקר מציג בעיות קשות, שאילו תוקנו חלקן, הרי שחלק מהבעיות הנוכחיות היו נפתרות".

אלהרר דרשה לקבל בתוך שבוע את ההיערכות לכריתת העצים המאיימים על קווי המתח הגבוה, תוך הסכמה בין חברת החשמל ומשרדי החקלאות והאנרגיה.

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך, השיב לטענות הקשות נגד התפקוד במהלך הימים האחרונים והטיפול בתקלות: "אני מתנצל בפני לקוחות חברת החשמל שהיו מנותקים. חלקם היו מנותקים זמן ארוך וגם בשעות אלה יש עדיין לקוחות מנותקים. כנותן שירות חיוני אני מתנצל ורוצה להגיד שאנחנו עושים כל מאמץ כדי להחזיר את החשמל במהירות האפשרית".

על טענות המשנה למנכ"ל משרד מבקר המדינה אמר בלוך כי חברת החשמל דווקא נערכה מראשית הקיץ לתרחישים מסוג זה. "הישיבה הראשונה נעשתה לפני כניסתי לתפקיד. מדובר בהיערכות רחבה ששיאה בתרגיל חורף שמדמה תרחישי קיצון שייערך השנה ב-10 בנובמבר וכוללת את מערכת הייצור, גם בנושא הגז, הדלקים והכנת תחנות הכוח".

לדברי בלוך, "בתחילת האירוע היו 200 אלף מנותקים - זה אירוע שלא היה כמוהו בתולדות מדינת ישראל. העובדים בשטח, שעמם אנחנו משוחחים ב-48 השעות האחרונות, לא זוכרים תמונות כאלה".

שלושה ימים בלי חשמל (חדשות 2)

גם הבוקר: אלפים מנותקים מחשמל

יומיים אחרי נפילת זרם החשמל בעקבות נזקי הסערה הקצרה, 8,000 בתים ברחבי הארץ עדיין מנותקים מחשמל - מרביתם באזור השרון. צוותי חברת החשמל פעלו לאורך הלילה בכוחות מתוגברים כדי לתקן את הנזקים והמפגעים, בעיקר ברעננה, נתניה ויישובי השרון. אתמול בחצות עמד מספר המנותקים על 24 אלף בתים ובחברת החשמל הצליחו להקטין את המספר הזה, אך תושבים רבים עדיין נאלצים להתמודד עם המחסור בחשמל.

בחברת החשמל טוענים שהעובדים עושים כל שביכולתם כדי לתקן את התקלות, ובמקביל מאשימים את העובדים שמנסים להשיג תקנים נוספים בחסות הסערה.

"צוותי חברת החשמל פעלו כל הלילה בכוחות מתוגברים, כדי לתקן את הנזקים והמפגעים ברשתות החשמל, בעיקר ברעננה, נתניה ויישובי השרון", נמסר הבוקר בהודעת החברה. "צוותי החברה הצליחו לתקן מפגעים רבים ונכון לעכשיו נותרו כ -8,000 משקי בית ללא חשמל".