לילה שני בלי חשמל: "הסיוט נמשך"

עשרות אלפי משקי בית עדיין מנותקים מחשמל בעקבות פגעי מזג האוויר. בחברת החשמל מבטיחים שהתקלות יתוקנו עד הבוקר, אך התושבים בשרון כבר מיואשים. ח"כ כבל פנה למבקר המדינה. שר התשתיות שטייניץ: "הייתה פה תקלה חמורה"

גם הלילה (שני) הלכו עשרות אלפי משפחות בישראל לישון ללא חשמל - 40 שעות לאחר שהזרם נותק בעקבות מזג האוויר הסוער שפקד את ישראל אתמול בשעות הבוקר. בחברת החשמל הביעו תקווה כי יצליחו לתקן את התקלות עד לשעות הבוקר, אבל התושבים באזור השרון כבר שבעי הבטחות וחוששים שיתעוררו ליום שלישי בלי חשמל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עשרות צוותים של חברת החשמל ימשיכו לפעול כל הלילה, אך גם בשעה זו - כ-24 אלף משקי בית עדיין ללא חשמל. "היישוב שלי מונה 1,800 משפחות, יש פה אלף תינוקות, אין לנו חשמל ואין לנו מים והסיוט הזה נמשך", אומרת בייאוש קרן ליפשיץ, תושבת צור יצחק.

יושב ראש ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) פנה הערב למבקר המדינה בבקשה שיפתח בבדיקת תפקוד חברת החשמל בשתי היממות האחרונות ואף הודיע כי ועדת הכלכלה תקיים בשבוע הבא דיון מיוחד בנושא. "הקריסה הזאת הייתה נמנעת אבל אף אחד לא עשה דבר כדי למנוע אותה", אמר כבל. "יש לא מעט מדינות שבהן השר הממונה כבר היה מתפטר מתפקידו".

"חזרנו למאה ה-18"

מוקדם יותר הערב התייחס לראשונה שר התשתיות, האנרגיה והמים יובל שטייניץ למשבר והטיל את מרבית האחריות על עובדי חברת החשמל. "הייתה פה תקלה חמורה, גם מבחינה מוסרית", אמר בריאיון למהדורה המרכזית. "באירוע כזה אין הצדקה לשביתות ואני מקווה שעד הבוקר לא יישארו בתים מנותקים".

בינתיים ממשיכים תושבים באזור השרון להתמודד עם המצב הקיצוני, שכולל במקרים רבים גם מחסור במים בשל השבתת משאבות וכן גני ילדים שלא נפתחו בגלל התנאים ההיגייניים. "36 שעות אנחנו בלי חשמל, בלי מים, בלי שירותים ובלי מעלית בקומה השמינית", אומר אריאל, תושב צור יצחק.

"אנחנו גרים בקומה גבוהה בלי מעלית ועם נכות ובעלי ישב יותר מ-24 שעות באוטו", סיפרה עפרה לביא מכפר סבא. "העירייה סיפקה ג'ריקנים לגנים כדי שיוכלו לשפוך לאסלות, צהרונים לא פעלו וללכת לעבודה זו בכלל לא אופציה", אמרה נועה הירשפלד, תושבת כפר סבא. "זה מצב אבסורדי, השארתם אותנו תלויים בדליי מים ובבקבוקים, אנחנו מרגישים כאילו חזרנו למאה ה-18", הוסיף גולן עזרה מצור יצחק.

"ישראל הופכת למדינת עולם שלישי" 

מוקדם יותר הערב פנו ראש עיריית רעננה וראש עיריית כפר סבא לראש הממשלה ודרשו ממנו להקים ועדת חקירה ממלכתית. "למרות אלפי פניות של תושבים, עד כה טרם תוקנו רבות מהתקלות וטרם חזרה שגרת החיים לבתיהם של אלפי תושבים ורק בנס טרם התבשרנו על אובדן חיי אדם", כתבו זאב בילסקי ויהודה בן חמו.

(ועד עובדי חברת חשמל)

"בשעות הארוכות האלה אנו תמהים איפה משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים ולמה לא נשמע קולו של השר הממונה", הוסיפו. "למה שוב ושוב אזרחי ישראל הם המשלמים את המחיר הכבד על אוזלת יד זו?".

"לא ייתכן שבמצב של מזג אוויר קיצוני הופכת ישראל למדינת עולם שלישי. אזרחיה מנותקים עשרות שעות מחשמל, נגרמים להם נזקים חומריים ורגשיים כבדים והאמון במדינה ובמוסדותיה הולך ומתמוסס. חברת החשמל אינה ערוכה והממשלה עומדת מנגד ללא אומר ובעיקר ללא מעשה".

בהכנת הידיעה השתתפו עמליה דואק ומתן חצרוני.