"רבין לא היה נותן לטרור לנצח"

מליאת הכנסת קיימה ישיבה לציון 20 שנה להירצחו של רה"מ יצחק רבין ז"ל, בהשתתפות נשיא המדינה, נשיאת ביהמ"ש העליון ובני משפחת רבין. "הרצח הנורא פער פצע עמוק בקיומנו הלאומי", אמר נתניהו. נאומו של יו"ר האופוזיציה הרצוג נקטע בקריאות ביניים לאחר שתקף את רה"מ נתניהו והזכיר את ההפגנה הסוערת נגד רבין בכיכר ציון

ישיבה מיוחדת לזכר רה"מ רבין (מיכל פטאל - פלאש 90)

לרגל 20 שנים להירצחו, מקיימת הערב (שני) הכנסת ישיבת מליאה מיוחדת לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. בישיבה משתתפים נשיא המדינה, נשיאת בית המשפט העליון ובני משפחת רבין ונשאו בו דברים ראש הממשלה נתניהו, יושב ראש הכנסת אדלשטיין ויושב ראש האופוזיציה הרצוג. את נאומו של האחרון קטעו חברי כנסת רבים בקריאות ביניים לאחר שתקף את מדיניותו של ראש הממשלה נתניהו והתייחס להפגנה הסוערת נגד רבין בכיכר ציון בירושלים ערב הרצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הרצח הנורא של ראש הממשלה יצחק רבין פער פצע עמוק בקיומנו הלאומי ומצטרף לשורת מאורעות גורליים בתולדות עמנו שנגרמו כתוצאה מקיטוב הרסני וקנאות בלתי מרוסנת", אמר ראש הממשלה נתניהו בישיבה. "מאז הרצח אנחנו עומדים למבחן יומיומי - האתגר שלנו הוא לנהל דיון ציבורי נוקב, אמיתי ודמוקרטי באקלים שבו נשמרת אחדות העם".

"יצחק רבין נלחם בטרור ללא היסוס ובתקיפות רבה, הוא היה מנהיג מפוקח, הוא היה חף לחלוטין מהלקאה עצמית", הוסיף. "ליצחק רבין זכויות רבות בהצלחה בכל התהליך של תקומתה וקיומה של המדינה. נכיר לו תודה עמוקה וננצור את זכרו בכבוד וביקר".

קריאות ביניים בנאום הרצוג

יושב ראש האופוזיציה נשא דברים תקיפים במיוחד וניצל חלק משמעותי מנאומו למתקפה ישירה על ראש הממשלה נתניהו. "אתם שקראתם לו בוגד, שעשיתם עצמכם כלא שומעים כשקראו לו בוגד, השכחתם מלב עם שזהו האיש שאפשר לכם להתהדר ולהתפאר בירושלים כבירת הנצח של מדינת ישראל", אמר. "אתה, מר נתניהו, כל מעשיך, כל נאומיך, כל החלטותיך - חרדה עמוקה, מקטבת ומבעבעת טבועה בהם".

"יצחק רבין ניסה, ואתם על המרפסת שמעתם שקוראים לו בוגד, ואז הגיעו שלוש יריות האקדח ויצחק רבין נרצח", הוסיף. "יצחק רבין לא היה נותן לטרור לנצח". בשלב זה התפרצו מספר חברי כנסת לעברו של הרצוג וקראו לעברו "תתבייש".

יושב ראש הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין התייחס בנאומו להסתה, שלדבריו צוברת תאוצה בשנים האחרונות ברשתות החברתיות. "הצורך הטבעי של בני אדם לפרוק את זעמם ותסכולם באמצעות פוסט או ציוץ שטחיים ורדודים הוא צורך שכולנו צריכים לרסן", אמר. "הדבר הזה חייב להיפסק, אחרת האצבע הקלה על המקלדת תהיה אותה אצבע שתהיה קלה על ההדק".

"יש לומר ביושר, רוב רובו של הציבור הישראלי לגווניו - ימין ושמאל, דתי וחילוני - שותף מלא לזעזוע ולסלידה מן המעשה הנפשע", הוסיף. "אלימות ובוודאי רצח אינה דרכנו ואינה דרכו של איש. הצו 'לא תרצח' מהדהד באופן חוצה מחנות; הוא אינו דתי בלבד, אלא מוסרי, אנושי ואלמנטרי".