נתניהו בטקס האזכרה לרבין: "הרשות השופטת אינה בין אויבינו"

בטקס האזכרה הממלכתי לרבין התייחס נתניהו לביקורת הקשה שהשמיעו ח"כים כלפי ביהמ"ש העליון והזהיר: "יש עדיין בתוכנו גורמים שקוראים תיגר על כללי היסוד של הדמוקרטיה". ריבלין: רבין ציווה לנו לשמור על י-ם

"הרשות השופטת איננה מתייצבת עם אויבינו, היא יסוד קיומנו ושומרת על ערכינו" - כך אמר הערב (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח נאומו בטקס האזכרה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל שנערך בהר הרצל. ראש הממשלה אמר את הדברים בעקבות הסערה סביב בית המשפט העליון ועל רקע הצמדת האבטחה לשופט עוזי פוגלמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש עדיין בתוכנו גורמים שקוראים תיגר על כלל היסוד של הדמוקרטיה, שאת ההחלטות מקבלים בקלפי ולא בכיכר העיר עם אקדח", הדגיש נתניהו.

"שבר גדול פקד את ביתנו הלאומי לפני שני עשורים", המשיך ראש הממשלה את דבריו בהתייחסו לרצח ראש הממשלה. "הוא פגע קודם כל בכם, בני משפחת רבין, בלאה ז"ל, בדליה וביובל ובנכדים וברחל, אני יודע שזהו פצע שלא יגליד. אבל לא רק אתכם, המם הרצח הנפשע, הוא הותיר את כולנו חבולים ודואבים".

"ישראל שומרת על הסטטוס קוו בהר הבית"

"רוצח יהודי רצח ראש ממשלה בישראל", ציין נתניהו. "נגדע מנהיג דגול של מדינת ישראל. אחרי שאני ורעייתי ביקרנו בתערוכה במרכז רבין יצאנו בתחושה שכל ישראלי, כל ילד וכל מבוגר, חייב לבקר במקום ולהכיר את דמותו של יצחק רבין - מנהיג רב זכויות. להכיר את חייו שעמדו בסימן השירות לאומה וקופדו בידי רוצח נאלח".

נתניהו הגיב גם לגל הטרור ששוטף את הארץ ואמר כי "האתגר המידי בימים אלה הוא המערכה נגד העלילה והשקר, נגד הסכין והאבן". נתניהו הגיב גם לטענות לפיהן ישראל מפרה את הסטטוס קוו בהר הבית ואמר: "כל אחד מבין את התפקיד של ישראל לשמירה על אתרי הפולחן ושמירה על הסטטוס קוו".

מלבד נתניהו לקחו חלק בטקס הזיכרון הממלכתי בקברו שבהר הרצל גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ונשיאת בית המשפט העליון מרים נאור. במהלך הטקס הניחו ראש הממשלה ונשיא המדינה זר זיכרון על קברו של ראש הממשלה המנוח ורעייתו לאה רבין ז"ל.

ריבלין: רבין התנגד לחלוקת ירושלים

נשיא המדינה ריבלין התמקד בנאומו בוויכוח על הצורך בשלמותה של ירושלים. לדברי ריבלין, גם במהלך הליך המו"מ מול הפלסטינים הדגיש רבין את חשיבותה של ירושלים שלמה ומאוחדת.

"אנחנו עומדים היום, בימים קשים, בימים בהם ניטש מאבק על ירושלים - בירושלים, על קברו של אחד מגדולי לוחמיה ומשחרריה", אמר ריבלין. "רבין של אוסלו הוא שפרץ לנו את הדרך לירושלים, הוא שאיחד לנו את ירושלים, והוא שציווה לנו, תומכי אוסלו ומתנגדיו, לשמור על ירושלים".

"בחזונו המדיני ראה רבין את חשיבותה גם האסטרטגית, אבל גם הנצחית של ירושלים", הוסיף הנשיא. "אסטרטגית, הוא האמין כי ערעור כלשהו על ריבונותנו בירושלים יערער את אחיזת העם בארצו".

אתמול נערך בבית הנשיא הטקס "נר יצחק", שפתח את אירועי יום הזיכרון לראש הממשלה רבין. הנשיא ריבלין, שנשא דברים בטקס, הצהיר כי לא יחון את רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר. "כל עוד אני נשיא מדינת ישראל, לא ייצא הרוצח לחופשי", הבהיר הנשיא בדבריו.