"חברת החשמל עושה מכולנו צחוק"

כבר יותר מ-24 שעות סובלים עשרות אלפים מהפסקות החשמל שהפכו את חייהם לסיוט ורבים מאשימים את חברת החשמל ב"מחדל מסוכן". תושב רעננה: "כל האוכל במקרר התקלקל הבאנו את הילדה לגן וגילינו שאין לימודים". צעיר מהשרון: "שמחנו לצאת לעבודה רק כדי לברוח מהבית החשוך"‎

חיים בעלטה. אמש (שני גבע טל)

עשרות אלפי ישראלים חיים כבר 24 שעות ללא חשמל בבתיהם. "יממה שלמה שיש חושך מוחלט בבית", סיפר תושב רעננה לחדשות 2 Online. "שמחנו לצאת הבוקר לעבודה רק כדי לברוח מהבית החשוך אל האור. אנחנו בעיקר כועסים, זה מרגיש כאילו בחברת החשמל עושים שביתה איטלקית או משהו כזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשלב זה עיקר התקלות מרוכזות באזור רעננה, נתניה והסביבה. "קמנו הבוקר והחשמל עדיין לא חזר", סיפר תושב רעננה לחדשות 2 Online. "מאז אתמול בבוקר יש הפסקה בחלק גדול מהעיר, הרחובות בלי רמזורים, אין פנסי רחוב וגם בבתים כמובן החשמל לא זורם. המקרר לא עובד, המצרכים שיושבים שם נרקבים, והטלפונים הניידים נכבים אחד אחרי השני כי אין איך לטעון אותם".

"אתמול התקלחנו כמו פעם, עם סיר מים שהרתחנו על הגז לאור נרות", סיפר תושב נוסף בעיר, ניב. "אין אפשרות לתקשר כי אין חשמל ולכן גם אין אינטרנט. חלק מקווי הטלפון היום עובדים גם הם על אינטרנט וחשמל, ולכן גם הם לא עובדים".

מכוניות ברחוב חשוך בכפר סבא (מאיה רגב)

"זה מסכן את הילדים של כולנו"

"כשהבאנו את אחת הבנות הבוקר לגן גילינו שביטלו שם את הלימודים אחרי שהודיעו לכל ההורים במייל, אבל איך בדיוק נקרא אותו", הוא תהה. "את כל מה שיש לנו במקרר נצטרך לזרוק, כי הכל התקלקל כבר. אתמול הוצאנו את הבנות לאכול בחוץ, שזו הוצאה כספית נוספת שכנראה ונצטרך להוציא גם היום".

"הילדות ואנחנו חוששים לצאת מהבית בערב, כי אין שום תאורה בחדר המדרגות או ברחוב, הכל חשוך לגמרי", הוא הוסיף. "השערים החשמליים בגנים פרוצים כרגע, ובצל המצב הביטחוני זה מסכן את הילדים של כולנו".

"חברת החשמל עושה מכולנו צחוק", הוא סיכם. "יו"ר הוועד מתראיין בכל מקום ואומר שהוא כבר התריע שלא יוכל להציל אותנו, כשלמעשה לא מדובר בשום דבר יותר מהעבודה שלו. אני מבין שהם חוששים מהפרטה, ולמרות שגם אני במקומם הייתי חרד לפרנסתי לא הייתי עושה דווקא ומסכן בני אדם בכך שלא הייתי עושה את עבודתי".

הקרב בחברת החשמל על גב התושבים? (חדשות 2)

"חברת החשמל מתנהלת בצורה עבריינית"

"בגלל שאין חשמל יש בניינים שגם אין בהם מים, כי הם מסתייעים במשאבות חשמליות", סיפר קובי, תושב כפר סבא. "חברת אורנג' קרסה באזור ולמנויים שלה אין אפשרות לתקשר עם אף אחד גם אם נשארה להם סוללה".

"חברת החשמל מתנהלת בצורה עבריינית", הוא טען. "יש לה סכסוך עם הממשלה, אבל מה אני אשם? את החשבונות שלי אני לא משלם בזמן? ברחובות הרמזורים לא מתפקדים ונוסף על זה - עצים עדיין חוסמים את הצירים הראשיים ברחבי העיר וגם העירייה ומשטרת התנועה לא מתפקדות ברמה המינימלית. איפה כל התרגילים וההיערכויות לשעת חירום?".

"אנחנו חיים על נרות", שיתף משה בר דוד מהרצליה, "אין מים חמים, מים קרים, תמי 4 לא עובד, קילחתי את הילדים במהירות בזק במים פושרים. מה שנשמר במקרר אכלנו וזרקנו. הבשר שהפשיר - אין מה לעשות איתו. ביום שישי עשינו קניות ב-1,200 שקל והכל הולך עכשיו לפח".

"שמעתי שבגלל העיצומים חברת החשמל לא עובדים", הוא אמר. "עבור החשמל שאני צורך הם יודעים לגבות ממני את הכסף. זה לא יאומן שב-2015 קורה כזה מחדל בישראל. היום ניקח את הילדים להתקלח אצל משפחה ביפו ולקנות אוכל מוכן".