עשרות אלפים מנותקים מחשמל: "שערורייה"‎

הפסקות החשמל שגרמה הסערה נמשכות בשורת ערים ויישובים. תושבים זועמים: "מרגישים כמו בתקופת האבן, מדהים מה דקות של רוח יכולות לעשות". הנהלת חברת החשמל פנתה לביהמ"ש: להורות לעובדים לפעול במתכונת חירום

מזג האוויר החורפי שהביא עד כה להרוג ופצועה באורח קשה ממשיך לגרום לנזקים - הפעם ברשת החשמל ברחבי הארץ - מהדרום ועד צפון השרון. בחברת החשמל עדכנו כי עיקר הפגיעות ברשת החשמל הינן באזורי הערים: רעננה, כפר סבא, נתניה, מכמורת, הוד השרון, רחובות, נס ציונה, פתח-תקווה, חדרה, עפולה והאזור, בני ברק, אזורים מסויימים בתל אביב ובירושלים. בחברה ציינו כי עשרות אלפי בתי אב מנותקים מחשמל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחברה הבהירו כי הצפי לתיקון התקלות הינו מספר שעות. "ייתכן שזמן התיקון יתארך אף לשעות הקטנות של הלילה או שעות הבוקר המוקדמות גם בשל קשיי נגישות, פקקי תנועה, הצפות וקריסת עצים", נמסר.

אזרחים רבים שנותרו ללא חשמל במשך זמן רב מנסים במשך שעות לשוחח עם נציגים במוקד חברת החשמל, אך נענים בתשובה מוקלטת. "אנחנו מרגישים כמו בתקופת האבן", סיפר אחד מהם לחדשות 2 Online.  

כפר סבא בעלטה, הערב (מאיה רגב)

תושבים שהתקשרו למוקד 103 של חברת החשמל עשרות פעמים בשעה האחרונה מדווחים כי כל השיחות מתנתקות אוטומטית, לאחר שמושמעת  ההודעה הבאה: "חברת החשמל שלום. כרגע יש עומס קריאות חרג על מרכזי השירות 103. אנא, התקשרו מאוחר יותר. עמכם הסליחה. חברת החשמל".

תושבי השרון שעות ללא חשמל: "כמו בתקופת האבן"

אחד האזורים שספג את הפגיעה הקשה ביותר הסופה הוא השרון, שם נראים עצים שקרסו כמעט בכל הערים וכבלי חשמל חוסמים מספר כבישים. תושבים בשרון מדווחים על קושי להוציא שיחות ומדווחים שהרשתות הסלולריות עובדות באופן חלקי. "לא ייאמן שכך נראים החיים בשנת 2015", אומר רונן, תושב האזור. "מדהים מה שדקות ספורות של רוח יכולות לעשות".

איתן, תושב נווה ירק שבשרון סיפר לחדשות 2 Online: "אי אפשר להשיג את 103, זה נותן לך תקליט שיש עומס ולא חוזרים אליך. מהבוקר, יש ארבעה או חמישה מושבים בשרון לפחות בלי חשמל. חבר מבצרה אמר לי שהוא דיבר עם מישהו מחברת חשמל שאמר לו שלא יהיה חשמל בזמן הקרוב. אין אצלי חשמל, הילדים בפחד אלוהים כי יש חושך מוחלט. גם במושב בצרה ובני ציון. פשוט חשוך מתשע בבוקר. אנחנו מרגישים כמו בתקופת האבן, אין סיכוי להשיג את 103. זו פשוט שערורייה".

ברשתות השיווק ברמת השרון כמעט נגמרו כל נרות השבת ונרות הנשמה. ג'קי ורותי גרים באזור 40 שנה ומעולם לא היה להם כזה מקרה. "זה לא ייאמן אין חשמל מאז 9 בבוקר", אומרת רותי. "כל כמה שעות אנחנו מתקשרים והם אומרים לי שזה ייקח עוד זמן, אמרו לנו עוד מעט, נותר לנו רק להמתין ולקוות שבקרוב יחזור החשמל". תושב אחר סיפר: "זה פשוט סיוט, אני בלי חשמל, בלי אינטרנט ובלי קליטה בנייד בתוך הבית".

יהודה בן חמו, ראש עיריית כפר סבא, אמר כי מרבית תושבי העיר מנותקים. "מצאנו את עצמנו פחות מתעסקים בנושאי חינוך, תרבות ורווחה אלא פינינו במו ידינו גזעים של עצים שקרסו וחסמו את בורות הניקוז. אנחנו לא יודעים לאמוד את הנזק. בהערכה - יותר מ60-70% מהעיר בעלטה".

גם בדימונה חזר החשמל רק לחלק מהבתים. "אנחנו מרגישים שחזרנו 40 שנה אחורה", ציין תושב העיר הדרומית. "זה החורף הרביעי שמערכת החשמל בדימונה קורסת אחרי מעט מאוד גשם ולא כמות גדולה. איך חברת חשמל שאמורה לספק שירות הולם לתושבי המדינה ודימונה קורסת פעם אחר פעם ולא ערוכה בשום צורה?". 

חברת החשמל: אירוע יוצא דופן בחומרתו

"עובדי חברת החשמל עדיין מתמודדים מהבוקר בפגיעות קשות ברשת החשמל בשל הרוחות העזות, הגשמים, סופת ברקים וקריסת עצים ברחבי הארץ שגרמו לקריעת כבלי חשמל ולהפסקות חשמל נרחבות לסירוגין", נמסר מחברת החשמל. "צוותי החברה עושים כל שניתן על מנת לתקן את המפגעים במתקני החשמל. מדובר באירוע נרחב הכולל ריבוי פגיעות בכל רחבי הארץ, במיוחד בשרון ובמרכז".

איציק בלמס, סמנכ"ל לקוחות בחברת חשמל, אמר לחדשות 2 כי עיקר ההתמודדות עם התקלות באזור השרון. "היה פה אירוע אקלימי חריג ביותר", ציין בלמס. "ברוב הארץ החשמל זורם כסדרו. יש עדיין מקומות מנותקים גם בחדרה וגם בעפולה ובאזורים אחרים. מאחר ומדובר בהיקף גדול מאוד של תקלות, אנחנו מצפים שבמהלך הלילה יחזרו לאט לאט בעיר. לא מדובר על טווח קצר אלא על שעות. מדובר בהיקף יחסית נרחב. זהו אירוע יוצא דופן בחומרתו".

בהכנת הידיעה השתתפו מתן חצרוני, תמיר סטיינמן, גלעד שלמור, עמליה דואק ועזרי עמרם.