20 שנה לרצח: התיעודים הנדירים מחייו של רבין

הסיור הראשון בעיר העתיקה רגע אחרי איחוד ירושלים, המפגש הלילי עם חוסיין מלך ירדן, והרגע שבו האיש שהיה כה מזוהה עם שדה הקרב - התבשר על זכייתו בפרס נובל לשלום. 20 שנה אחרי הרצח, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף קטעי וידאו נדירים מתחנות חייו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל

חייו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל שזורים בתחנות שונות בהיסטוריה הציונית. במלאות עשרים שנה למותו של רבין, חושף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון קטעי וידאו נדירים בהם תועד רבין באירועים שונים ומשמעותיים בתולדותיה של מדינת ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רבין בלט כבר בתחילת דרכו הצבאית, בטרם הוקמה המדינה, כשהיה מבין ראשוני המצטרפים לפלמ"ח. אט אט התקדם בסולם הדרגות ובדצמבר 63' מונה על ידי ראש הממשלה לוי אשכול לרמטכ"ל השביעי. בזמן כהונתו, פרצה מלחמת ששת הימים שבמהלכה שילשה ישראל את שטחה.

באחד מקטעי הווידאו הנדירים שפורסמו על ידי ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, תועד רבין כשהוא מסייר עם שר הביטחון דאז משה דיין ברחובות העיר העתיקה בירושלים, שעד אז היתה תחת שלטון ירדני. זהו הסיור שבו צולמה התמונה המפורסמת בה נצפה רבין צועד בעיר יחד עם שר הביטחון והאלוף עוזי נרקיס, זמן קצר לאחר איחוד העיר.בקטע אחר נצפה רבין כשהוא מבקר באחד מבסיסי חיל הים, וסוקר את כלי השיט השונים שברשות החיל. בין השאר עלה רבין על אחת מהספינות ששימשו את הכוחות הימיים ואפילו סקר את אחת הצוללות שהיתה בשירות החיל.בתום מלחמת ששת הימים, ביצע רבין סיכום ביניים, לאחר ההצלחות של ישראל במהלך המלחמה. בקטע הווידאו שנחשף בפעם הראשונה, ציין כי הרחבת שטח המדינה במהירות לצד הנזק שנגרם לצבאות ערב הנם בגדר הישגים צבאיים משמעותיים.

"מסוכן להתנבא במזרח התיכון", קבע רבין. "דבר אחד אנחנו יודעים: אנו חפצים בשלום. אבל נוכחנו שמי שרוצה באמת בשלום, אין לו ברירה בתנאינו, אלא להיות מוכן להילחם על קיומו ועל השגתו של השלום".

חייל בצבא השלום

בשנות ה-90', עם היבחרו בפעם השנייה, הפך האיש שהיה מזוהה כל כך עם שדה הקרב לסמל לשאיפה הישראלית לשלום. מלבד הסכם אוסלו, רבין חתם בשנת 1994 על הסכם השלום עם ירדן יחד עם המלך חוסיין והביא לסיום הסכסוך עם השכנה ממזרח. במסגרת הדיונים ביישום ההסכם, תועדה פגישה לילית משותפת שבה לקחו חלק אנשי צוותו של רבין יחד עם המלך ונציגיו במעונו הרשמי בעקבה.בזכות חתירתו להשכנת שלום במזרח התיכון רווי המלחמות, זכה רבין יחד עם מי שנחשב אז כיריבו הפוליטי שמעון פרס, וראש אש"ף יאסר ערפאת בפרס נובל לשלום בעקבות חתימתם על הסכם אוסלו. בסרטון מיוחד נראה רבין כשהוא מקבל את הבשורה על הזכייה בפרס ומתקשה להסתיר את שמחתו מהמאורע המרגש.