החייל שנתקע בארמניה שב לארץ: "ישראל נטשה חייל בשטח"

אריק מרטויאן נחת בישראל אחרי חודשים שבהם עוכב על ידי השלטונות בארמניה. משפחתו אומרת כעת כי לא קיבלה סיוע מספק ממשרד החוץ, שטוען היום: "פעלנו בצורה נחרצת, המגעים הם לעתים דיסקרטיים"

חייל צה"ל שהוחזק בארמניה במשך כחודשיים שב הביתה: אריק מרטויאן, שהגיע לחופשה משפחתית ועוכב על ידי השלטונות, נחת היום (חמישי) בישראל. "אני מאוד מתרגש אבל מאוכזב שהמדינה לא עזרה לי, התגעגעתי למשפחה שלי", הוא אמר עם נחיתתו. "הייתי תקוע שם חודשיים והגעתי בלי עזרה של המדינה. נטשו חייל בשטח. המדינה הרדימה אותי ואת המשפחה שלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מרטויאן, חייל בחיל האוויר, חי בישראל מאז היה בן 5, אז עלה מארמניה. לפני כחודשיים הוא קיבל אישור מיוחד לחופשה בת שבוע. אלא שכשנחת שם יחד עם בני משפחתו, הודיעו לו הרשויות שיש נגדו צו עיכוב יציאה וכי עליו להתגייס לצבא הארמני, מתוקף היותו אזרח המדינה.

מרטויאן פנה למשרד החוץ ולצה"ל אך לטענתו לא קיבל סיוע מספק. "התייאשנו מהטיפול", אמר היום עורך דינו של מרטויאן, אייל פלטק. הוא עדכן כי מרטויאן צפוי לנחות בישראל היום בשעה 20:30 בערב. "המשפחה מאושרת מאד אבל גם מאד מאוכזבת מהטיפול". דרכו של מרטויאן הביתה צפויה לעבור במדינה שלישית.

מרטויאן פנה למפקדיו בצבא, למשרד החוץ ולגורמים נוספים כדי שיעזרו לו לחזור לישראל ולשירותו בצה"ל, אך לטענתו ולטענת חבריו, הרשויות בישראל גלגלו את האחריות מאחת לשנייה ולא סיפקו מענה. בינתיים, נשאר מרטויאן בארמניה ללא יכולת לשוב הביתה, כשמשפחתו שבה לביתם בפתח תקווה.

"מבינים את מצב המשפחה"

לטענת משרד החוץ, אין כל ממש בטענות המשפחה ועורך הדין. "משרד החוץ פעל בצורה נחרצת וראויה כדי לשחרר את החייל, באמצעות השגריר לארמניה ומטה משרד החוץ", מסרו. "גם סגנית שר החוץ הייתה מאד פעילה בנושא. המשפחה מדברת מתוך סערת נפש, ואנחנו מבינים את המצב הקשה. אבל אנחנו פעלנו, ולא תמיד רואים את כל מה שאנחנו עושים. לא תמיד אפשר לדווח, המגעים לעיתים דיסקרטיים".

מרטויאן: "המדינה נטשה אותי"

חברת הכנסת טלי פלוסקוב (כולנו), שמונתה ליו"ר אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל-ארמניה, פנתה למשרד החוץ הארמני דרך השגריר שמואל מירום והודיעה כי אם הנושא לא יטופל בהקדם, תגיש מכתב התפטרות. "מבחינתי, כל עוד החייל שלנו מעוכב בארמניה,ללא כל סיוע מצד השלטונות שם - אין לי עניין להזמין את נציגי הפרלמנט הארמני", אמרה.

אריק מרטויאן נחת בנתב"ג