"נחל" חדש בראש העין: "אנחנו פשוט גרים בתוך הביוב"

לפני יומיים התפוצץ צינור ביוב ברחוב יוסף מלאכי בראש העין ומאז המים המזוהמים זורמים. "אנחנו נושמים את זה 24 שעות, לא יכולים לאכול", מתלוננים התושבים. תאגיד המים: מטפלים במפגע

"אי אפשר להיות בחוץ 10 דקות בלי לקבל בחילה". התושבים ברחוב יוסף מלאכי בראש העין זועמים. הסיבה: מערכת הביוב במקום מגוריהם עלתה על גדותיה לפני יומיים, הציפה את הרחוב כולו ומי השופכין המזוהמים זורמים בלי הפסקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו בבעיה אדירה", אומרת לחדשות 2 Online ציונה הלוי, שמתגוררת במקום. "אנחנו פשוט גרים במי ביוב, נושמים את זה 24 שעות, לא יכולים לאכול; חלקנו קשישים וחולים".

לדבריה, התקלה הזו מתרחשת לעתים קרובות - כשהפעם האחרונה הייתה לפני שנה. "זה לא דבר חד-פעמי". היא טוענת כי בעבר נתקבל פסק דין  של בית המשפט בעניין שלפיו יש להטות את קו הביוב, אך הדבר לא נעשה. "לנו לא דואגים, אנחנו משלמים את כל המסים ומקבלים שירות אפס".

עוד היא מציינת כי התושבים פנו למוקד העירוני "כבר 30 פעמים. הלכנו פעמיים לעירייה, בא סגן ראש העיר יחד עם העוזר שלו ומהנדס התשתיות. הם אמרו שזו זוועה, אבל אין כרגע טיפול".

חסימות ומעקפים

מתאגיד המים "עין אפק" נמסר בתגובה כי "אתמול בשעות הבוקר התקבלה התראה על פיצוץ בקו הסניקה הראשי בסמוך לגבעת השלושה, המוביל את כל הביוב של ראש העין לשפד"ן בראשון לציון. באופן מידי, התאגיד עדכן את משרד הבריאות, רשות הגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים. הטיפול בתקלה הועבר לחברת התשתיות של תאגיד המים.

 

"במקביל, וכדי לא לבזבז זמן יקר, בוצעו חסימות בנחל רבה בתאום עם רשות הטבע והגנים בשיתוף אישור משרד הבריאות  והגנת הסביבה. כדי למנוע פגיעה בסביבה הוקמו נקודות איגום לשפכים ומשם מתבצעת שאיבה של השפכים למכליות ומשם השפכים מפונים לרשת ביוב תקינה. יש לציין כי מקום הדליפה רגיש מאוד בשל סמיכות למתקני הנדסה רגישים.

 

"תאגיד המים העירוני מבצע מעקף באזור הפיצוץ כדי לא לעכב את הזרמת מי השפכים לשפד"ן והצפי הוא שהעבודות יסתיימו עד שעות הערב. הוצאו ביוביות כדי לשאוב את מי הביוב מהנחל ולהזרים אותם חזרה למערכת. כתוצאה מהדליפה, נוצרה הצפה בסמוך לבתים מצפון לעיר ולמשפחה הגרה בסמוך להצפה הוצע להתפנות לבית מלון על חשבון התאגיד עד לסיום הטיפול בתקלה".