ראשי העדה הבדואית בנגב: "המומים, המחבל לא מייצג אותנו"

הידיעה כי אחד משלהם ביצע את הפיגוע בב"ש הכתה בתדהמה את ראשי הרשויות הבדואיות בנגב. בשיחה עם חדשות 2 Online הם מגנים את הרצח ומבהירים שמדובר במקרה בודד: "אנחנו חיים ביחד - יהודים ובדואים - כמו אחים, לא ניתן לפגוע במרקם היחסים"

הידיעה אודות זהותו של המחבל, מוהנד חליל סלם אלעוקבי, שביצע את הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע, הפתיעה את ראשי העדה הבדואית. בעקבות הפיגוע כינסו ראשי הרשויות בנגב ישיבת חירום בניסיון להרגיע את השטח ולמנוע הסלמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה עם חדשות 2 Online סיפרו ראשי רשויות שהכירו את המחבל ואת בני משפחתו כי הופתעו לגלות כי דווקא הוא עומד מאחורי הרצח. "המשפחה שלו ידועה ולא מוכרת כמשפחה שמעודדת טרור", ציין ראש עיריית רהט, טלאל אלקרינאוי.

"ראש המשפחה שלהם בזמנו, השייח' אלעוקבי, עזר להקמת המדינה", הוסיף ראש העיר. "זו הסיבה שבגללה אנו המומים עוד יותר. אנחנו ממש לא מעכלים את זה".

אלקרינאוי הביע תקווה שלא ייצאו מחבלים נוספים מקרב בני העדה הבדואית. "כל פגיעה באזרחים חפים משפע יהודים וערבים כאחד לא מקובלת עלינו", הוא הדגיש. "אנחנו חיים בנגב יהודים ובדואים כאחים. כל ניסיון לפגוע במרקם היחסים לא יתקבל אצלנו. אנחנו לא חלק מהסכסוך הפלסטיני-ישראלי".

"דוגלים רק בדרכי שלום"

קאסם אבו סירחאן, סגן ראש מועצת תל שבע, אמר חדשות 2 Online כי הבשורה על כך שהמחבל הגיע מתוך העדה הותירה אותו המום. "אנו מגנים את הדברים האלה, אנחנו לא בצד הזה. אנו אזרחים ודוגלים רק בדרכי שלום", הבהיר אבו סירחאן.

"את המשפחה אני מכיר, אנחנו המומים", ציין סירחאן. "זו משפחה טובה בהחלט, לא תיארתי לעצמי שמישהו מהם יעשה משהו כזה. אני בטוח שזו החלטה של בנאדם בודד. אני מקווה שהאוכלוסייה תתייחס לזה בכובד ראש, אנחנו לא צריכים להיות תלויים במפגע בודד. כל אדם יכול היום לקום ולעשות מעשה והוא אחראי למעשה שלו".

זירת הפיגוע, אתמול

קרוב משפחתו של המחבל: "לא כיבדו אותנו"

תאיד אבו אלקיאן, סגן ראש מועצת חורה, הדגיש כי הוא אינו מכיר את המחבל באופן אישי, אך העובדה כי מדובר בתושב חורה אינה צריכה להכפיש את כל תושבי היישוב. "זה ילד שלא מייצג את הבדואים ולא את האוכלוסייה ואת מערכת היחסים הין היהודים לבדואים בדרום", אמר אבו אלקיאן.

"לא יודע מה עבר עליו כשהוא עשה את זה", הוסיף סגן ראש המועצה. "לא ידוע איפה הוא גדל והתחנך. אנחנו נדבר על זה בבתי הספר ובגני הילדים ובמסגדים".

נורי אלעוקבי, קרוב משפחתו של המחבל, שפך מעט אור על המניעים האפשריים שייתכן כי הובילו אותו לבצע את הפיגוע. "בישראל לא כיבדו אותנו למרות שהיינו המשפחה הכי מכובדת בנגב", הוא סיפר. "דפקו אותנו ונישלו אותנו מכל דבר, אבל זה לא מצדיק מעשי אלימות".

פינוי הפצועים, אתמול

"לשמור על מרקם היחסים לטובת כולנו"

בעקבות הפיגוע פרסם ראש המועצה המקומית חורה הודעת גינוי, ובה קרא להוקיע בחומרה כל פגיעה בחפים מפשע וגילויי אלימות מכל סוג. ראש המועצה, ד"ר מוחמד אלנבארי, הבהיר בהודעתו כי למרות שהמחבל אינו תושב המקום, הוא מגנה את המעשה הנפשע.

"אנחנו מגנים את המעשה בשם כלל החברה הבדואית ומדגישים את העובדה שאי אפשר להיות מחבל וגם אזרח במדינה, אלו שני דברים מנוגדים לחלוטין", הדגיש אלנבארי. "אנו קוראים לכלל אזרחי הנגב, ערבים כיהודים, לשמור מכל משמר על מרקם היחסים בין בני שני העמים, לטובת כולנו".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני