"הקרובים שלי השאירו יתומים ואלמנות"

בן דודו של המחבל עובד בזק, שרצח השבוע את הרב ישעיהו קרישבסקי ז"ל ברחוב מלכי ישראל, הוא גם אחיו של אחד הרוצחים מבית הכנסת בהר נוף לפני פחות משנה. בריאיון לחדשות 2 הוא מביע התנגדות למעשים ואומר: "אם הייתי יודע הייתי קושר אותו בחבל, נועל את הדלת וזורק את המפתח"

אחמד (שם בדוי) אבו ג'מאל ממזרח ירושלים הוא בן דודו של המחבל שרצח השבוע את הרב ישעיהו קרישבסקי ז"ל בפיגוע ברחוב מלכי ישראל בירושלים. הוא גם אחיו של אחד הרוצחים מבית הכנסת בהר נוף לפני שנה ובן דודו של הרוצח השני. כשהוא נשאל כיצד היה מגיב לו היה יודע שבני משפחתו רוצים לצאת לבצע פיגוע, הוא עונה ללא היסוס: "הייתי קושר אותו בחבל, שם אותו ליד המיטה שלי, נועל את הדלת וזורק את המפתח החוצה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פגשנו את אחמד, תושב ג'בל מוכבר, בביתו ההרוס של אחיו. "אלה תמונות קשות מאוד מאוד", הוא אומר על תיעוד הפיגוע במלכי ישראל השבוע. "פעם ראשונה שאני מסתכל על הווידאו ואני לא רוצה לראות, אבל לכל בן אדם יש יכולת של סבלנות".

"כשבאים אליי הבנים של אחי ושואלים אותי, אני עונה להם דבר אחד - 'אבא שלך הרג, בגלל זה נהרג'", הוא אומר. "אם היה נשאר בבית, מישהו היה בא אליו והורג אותו? לא. אולי בשבילו זאת הייתה השיטה לשחרר את פלסטין, אבל אני אומר לך - זאת לא הדרך הנכונה".

זירת פיגוע הדריסה במלכי ישראל (הלל מאיר - TPS)

הרב ישעיהו קרישבסקי ז"ל (שמואל דריי, כיכר השבת)

"אני מבין את הכעס ואני יודע שמה שעשו קרובי המשפחה שלי השאיר אנשים שכולים, יתומים ואלמנות", אומר אחמד. "אני מבין את זה". רק לפני כשבוע נהרס ביתו של אחיו, מבצע הפיגוע בהר נוף. לדברי אחמד, גם ביתו נהרס באותה הזדמנות. "העונש נופל על בן אדם שלא עשה את המעשה", הוא אומר. "אני מרגיש שזה לא מרתיע אלא רק נותן עוד אש לאלה שמאמינים באלימות".

זירת הטבח בבית הכנסת בהר נוף (פלאש 90 יונתן סינדלר)

התגובה הישראלית לשרשרת הפיגועים הקשים היא שורה של בטונדות שהוצבו בלילה בכניסה לשכונות ולכפרים במזרח ירושלים. השכנים זועקים על ענישה קולקטיבית, אבל אחמד עדיין מאמין שיהיה שלום. "אם לא, אוי ואבוי לשנינו. אנחנו נלך לנקודה חשוכה מאוד ורק אלוהים יודע איך נצא משם".