שיח שכנים מתוח: יהודי ופלסטיני בזירת הפיגוע

לאחר הפיגוע בפסגת זאב בו דקר מחבל פלסטיני בן 13 ילד יהודי בן גילו, הפגשנו בין תושב יהודי של השכונה לפלסטיני משועפאט שמכיר את משפחת המחבל לשיחה: מה הם חושבים על המצב, על השקרים וההסתה? מי אשם בגל הטרור המשתולל - ומתי יגיע הסוף?

שיח מתוח על רקע גל הטרור: ימים לאחר הפיגוע שזעזע את תושבי פסגת זאב, במהלכו דקר מחבל פלסטיני בן 13 נער יהודי בן גילו וצעיר נוסף, תושב השכונה הירושלמית נפגש עם תושב משכונת שועפאט הפלסטינית שמכיר את משפחת המחבל. השניים - יורם גבאי מפסגת זאב וכרים אבו סנינא משועפאט, שוחחו על המצב המתוח בין יהודים לערבים בעיר, על רקע גל הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

- "הסיבה שהתחילו כל העניינים האלה זה בגלל ענייני מסגד אל אקצא והר הבית", טוען אבו סנינא. "שם זה התחיל וגם צריך להסתיים. אני הולך למסגד להתפלל, אם זה מפריע לך? חפש מקום אחר".

- "אנחנו מדברים פה על ילד בן 13 שנדקר ודקר אותו בן 13 שהיה שטוף מוח", אמר גבאי, "נשיא המדינה וראש הממשלה שלנו אמרו שאין לנו כוונה לפגוע בסטטוס קוו או לשנות משהו". אבו סנינא תהה מצדו: "אז למה נכנסים למסגדים?".

"רואים בסרטון ששני ילדים מטיילים עם שני סכינים ומחפשים את מי לדקור. הם הורעלו לפני שהם הגיעו לפה. זאת הבעיה, הם הורעלו", התרעם גבאי. שכנו הפלסטיני מתקשה להאמין שילד בן 13 חונך לדקור: "לא נכנס לי לראש שהמשפחה שלו גידלה אותו בשביל לעשות את המעשה הזה. המצב בוער ברחוב ומתחמם. זה מה שהוא רואה בטלוויזיה, בטוויטר ובפייסבוק".

"מה אביו של הילד הדוקר יכול לומר?"

המחלוקת אודות השקר שהשמיע יו"ר הרשות הפלסטינית לפיו המחבל הדוקר בן ה-13 נורה ונהרג בידי כוחות הביטחון הישראליים, עלה אף הוא בשיחה בין השניים: "אתה כנראה עבדת כל הלילה, ישנת, אני מראה לך פה עכשיו מה שאני ראיתי לפני שעתיים", אומר גבאי לאבו סנינא.

"אני רואה את הילד שדקר במצב קל שוכב בבית החולים. אתמול אבו מאזן הספיד אותו כאדם שהוצא להורג על ידי חייל כשלמעשה הוא זה שדקר שני אנשים שהם עכשיו בין החיים למוות. ואני לא מאשים את הילד, אני מאשים את האבא, שהאבא אומר הבן שלי עכשיו מת. מה האבא הזה יגיד מחר לאנשים שרואים?", תהה.

"אני מכיר את אבא שלו", אמר אבו סנינא, "הוא עובד במכולת בבית חנינא", וגבאי תהה: " אז איך הוא אומר שהבן שלו מת כשהבן שלו פצוע קל. מה זה נותן לו?", שכנו הפלסטיני השיב כי ייתכן שהמידע על מצבו של הילד לא הגיע לשכונה בה מתגורר הילד.

"אתה נמצא פה בזירת אירוע שאתמול רצו פה שני מחבלים עם תיעוד מלמעלה למטה ודקרו ודקרו ודקרו אחרי שדקרו בחור בן 21 המשיכו לרוץ אחריו עוד רבע שעה עם איזה שנאה. ככה לדקור ולהרוג", אמר גבאי ואבו סנינא תהה מדוע מעשים שכאלה בכלל צריכים לקרות.

"מאיפה שגל הטרור הזה התחיל - ככה הוא גם צריך להיגמר", אמר אבו סנינא. לאחר השיחה הקצרה והסוערת ביניהם, נפרדו השניים לשלום - וקיוו שהשקט והשלווה יחזרו מהר לאזור ושגל הטרור הנורא יסתיים.