סדנה חדשה: כך תשתמטו משירות צבאי

ארגון חדש מציע לצעירים סדנאות בכדי להשיג פטור משירות בצה"ל. חברי הארגון מציעים בפעילות חשאית טיפים בני נוער בכדי להתמודד עם ביורוקרטיה בדרך להשתמטות

סדנה חדשה ומעוררת מחלוקת פועלת בתל אביב ובירושלים ומטרתה של חברי ההתארגנות לסייע לצעירים להשתחרר משירות צבאי. הסדנה מועברת על ידי גוף העונה לשם "פרופיל חדש", שמטרתו היא שישראל תפסיק להיות מדינת צבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התנועה מעבירה סדנאות שנקראות "הדרך לפטור" שמטרתן להנחות אנשים כיצד להשתחרר מהשירות בצה"ל ואיך להתמודד עם הבירוקרטיה שאתה חווה כשאתה מנסה להשתחרר. את ההתארגנות הזו מנהלים מספר פעילים שהצליחו בעצמם להשתחרר מהצבא באמצעות קב"ן, ועדת מצפון, עריקות או סרבנות, שכיום הם מנסים להעביר את הטיפים שלהם הלאה.

בין באי הסדנה ניתן למצוא בני נוער, הורים לצעירים שאמורים להתגייס, עתודאים שלמדו על חשבון הצבא ועכשיו החליטו שהם לא רוצים לשרת ומילואימניקים שלא רוצים להמשיך לשרת.

"טיפים להשתמטות", מתוך הסדנה (חדשות 2)

ההגעה למפגש המתקיים בדרום ת"א מתבצעת בחשאיות, במחסן מעל פאב מקומי ודי מוזנח. הוראות ההגעה נמסרות יום לפני המפגש או באותו היום. הדרך היחידה להגיע למפגשים היא רק בשיטת חבר מביא חבר, וכמובן שאין כניסה לגורמים שלא הוזמנו.

במהלך הסדנה מסבירה אחת הפעילות על השיטות הקיימות להשתחררות משירות צבאי, בהן איסוף אישור מחלה בכדי לבנות תיק רפואי עשיר, "שיחזק את ה'קייסים'" לדבריה. כמו כן ממליצה המדריכה להראות קושי בצורה " קצת יותר מסכנה" לטענתה דרך זאת מחייבת את המפקד לטפל באותו חייל כי אחרת "הדם יהיה על הידיים שלו".

"פועלים במסגרת החוק"

"גם בן אדם שיש לו סיוטים בלילה, אם הוא ילך למפקד שלו בכל פעם שיש לו סיוט, זה יהפוך את זה לעובדה בשטח שהוא לא יכול להסתדר ולשרת", הסבירה הפעילה באחד המפגשים. בהמשך היא ניתחה את מבנה המערכת הצבאית וטוענה כי "זו מערכת שבנויה מאנשים שבסופו של דבר פועלים באינטרסנטיות והם לא רוצים להתמודד עם הרבה בעיות ורוצים להעביר אותן הלאה".

לטענת אחת מהמפעילות, הסדנה הינה חוקית ואין בה כל פסול. "כל דבר שאנו עושים הוא אך ורק במסגרת החוק", טענה. "אנחנו רוצים לעבוד על עוד סניפים כאלה". יחד עם זאת, הפעילה סירבה לפרט מי עומד מאחורי ההתארגנות.

"אפשר להגיד שזאת זכותם האידיאולוגית הדמוקרטית, אבל אלא שמנחים מה לעשות כדי לא להתגייס מעבר להבעת הדעה, בהם צריך לטפל כמו בבתי ספר לגנבים", אמר ראש אכ"א לשעבר, ח"כ אלעזר שטרן מ'יש עתיד'. "כל מי שפועל בחסות החוק אבל נגד המדינה שהוא חי בו, צריך בחסות החוק למרר לו את החיים", הוסיף.