למרות המצב: מוסדות חינוך בשכונת ארמון הנציב ללא מאבטחים

שכונת ארמון הנציב הירושלמית ספגה במהלך גל הטרור יידויי אבנים, בקבוקי תבערה ופיגועים. למרות זאת, מוסדות חינוך רבים בשכונה פועלים ללא מאבטחים בשעריהם, כשכל אחד יכול להיכנס באין מפריע. עיריית ירושלים: "האבטחה על פי הנחיות המשטרה". ממשטרת ירושלים נמסר כי ההנחיות נקבעות בהתאם להוראות המשרד לביטחון פנים

רק לפני מספר ימים התבשרו תושבי ירושלים על פשרה שהושגה בין העירייה לאוצר במסגרתה תוסדר הצבת מאבטחים במוסדות החינוך בירושלים לאורך כל יום הלימודים, בשל המצב הביטחוני. אלא שסיור שערכנו היום (רביעי) בשכונת ארמון, הסמוכה לשכונות ערביות, מציג תמונת מצב מדאיגה לפיה גנים ובהם עשרות ילדים פועלים כרגיל ללא אבטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שכונת ארמון הנציב הירושלמית הסמוכה לכפר ג'בל מוכאבר, ידעה לאחרונה מספר לא מבוטל של פיגועים במסגרת גל הטרור הנוכחי. אתמול נהרגו בפיגוע משולב באוטובוס שנסע בשכונה שני בני אדם. רחוב הנקר שבשכונה, מוכר בקרב התושבים כרחוב המועד לפורענות ובשבועות האחרונים התרחשו בו מספר אירועים של יידוי אבנים ובקבוקי תבערה.

למרות המתיחות הביטחונית והדאגה הרבה של ההורים, בסיור שערכנו בסביבת במוסדות חינוך בשכונה ראינו שרבים מהם פועלים ללא מאבטח בכניסה. "הבטיחו שתהיה אבטחה, אבל אני מבינה שיש בעיה של כוח אדם", אמרה אם לילדים הלומדים בבית ספר בשכונה לחדשות 2 Online.

תושב אחר, שצעד בסמוך למקום שבו התרחש הפיגוע אתמול, הביע אף הוא תרעומת על המצב. "אין אבטחה ואין כלום", טען. "יושבים כמה שוטרים בצל בצד ובזה זה נגמר. ההרגשה היא על הפנים כאן בשכונה".

"הורים הוציאו ילדים מהמסגרות"

בהמשך הסיור בשכונה נמצא כי מעון לפעוטות הושאר אף הוא ללא מאבטח. רק אחד מהסבים לילדי המעון הגיע בכדי לתקן את המנעול של השער. "פגשתי הבוקר את ניר ברקת ושאלתי מה עם שמירה והוא אמר שיש אופנועים וזה מספיק", סיפרה לחדשות 2 Online עדנה בנלול המנהלת מעון בשכונה. "הערב יש ישיבת חירום עם ההורים, וכנראה אנחנו נממן שומר. הורים הוציאו ילדים מהמסגרות".

מתקנים את המנעול

בנלול הוסיפה כי יש גם חששות רבים בקרב צוות עובדי המעון. "קניתי לכל הצוות גז פלפל על חשבוני", אמרה. "אני מבטיחה שמחר תהיה שמירה, מחר יהיה שומר שאני אשלם לו. אנחנו צריכים שמישהו ידבר איתנו. אפילו לא מרגיעים אותנו, אף איש ביטחון לא בא ואמר איך מתנהגים או מה לעשות או כיצד לנהוג כשמגיע מחבל? כולם כאן נשים ולא ברור לנו כיצד להתמודד. באחד המקרים עובדת קיבלה התקף חרד ולא היה לי למי ללכת".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "על פי הנחיות המשטרה והמשרד לביטחון פנים, מאבטחים חמושים מוצבים במוסדות חינוך שהמשטרה מגדירה אותם כחייבים באבטחה. מוסדות חינוך שלא מוגדרים ככאלו זוכים לחבילות אבטחה משלימה, הכוללת אמצעים אלקטרוניים, לחצני מצוקה, ניידות סיור ועוד. בנוסף, העירייה החלה בגיוס מתנדבים כדי לתגבר את הנוכחות בגנים בשעות ההגעה והיציאה מהגן. כמו כן, הקימה העירייה יחידה חדשה ייעודית על אופנועים עם לוחמים, המסיירים בין מוסדות החינוך בקו התפר ונותנת מענה מהיר ואיכותי לכל תרחיש".

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה: "ההנחיות להצבת מאבטחים במוסדות החינוך נקבעות בתיאום בין עיריית ירושלים, בהתאם להנחיות המשרד לביטחון פנים".